Kazimierz Lewartowski, Małgorzata Siennicka, Agata Ulanowska

Archeologia egejska

Podręcznik

Niniejszy podręcznik zawiera materiał odpowiadający zawartości rocznego wykładu z archeologii egejskiej. Prezentowany w nim materiał znacznie przekracza zatem potrzeby studentów roku II w IA UW, służyć ma jednak także magistrantom i słuchaczom wykładów monograficznych.

Ze względu na ograniczenia wynikające z prawa autorskiego, nie mogliśmy zamieścić w nim wielu ilustracji. Czytelnicy znajdą tu nasze własne zdjęcia z terenu, muzeów oraz odnośniki do bogatego materiału ilustracyjnego znajdującego się na stronach Fundacji Świata Helleńskiego. Zachęcamy do przeglądania tych stron, a zwłaszcza dołączonych do nich bogatych galerii, zawierających zdjęcia, plany i rysunki zaczerpnięte z różnych publikacji.

Podręcznik będzie powstawać sukcesywnie, będziemy także dodawać nowe informacje i usuwać zauważone błędy. Prosimy sprawdzać w ramce obok, jakie zmiany zostały wprowadzone.

Wszystkie stanowiska wymienione w tekście zostały zaznaczone w Google™ Earth i zapisane w osobnych plikach KMZ dla każdego rozdziału oraz w jednym, wspólnym dla całego podręcznika,otwieranym w Google™ Maps. Aby z nich skorzystać w GE należy ściągnąć odpowiednią mapę na własny dysk i z niego otworzyć w GE, pod warunkiem, że mamy ten program zainstalowany. W GM wystarczy kliknąć w odnośnik znajdujący się na każdej stronie. Współrzędne niektórych stanowisk z Krety i Wysp Cykladzkich zostały zaczerpnięte z projektu W. Shepparda Bairda The Archaeological Sites of the Aegean Minoans.

Powstaje też mozolnie słownik zawierający terminy występujące w tekście podręcznika. Dostęp do haseł jest na trzy sposoby. Po pierwsze z głównego menu i wtedy wyświetlają się wszystkie hasła; po drugie za pomocą zaznaczenia myszą tekstu, co automatycznie uruchamia wyszukiwanie go w słowniku, ale nie działa w Operze; po trzecie poprzez skryptozakładki: Słownik Egea dla Mozilla i Opera oraz Słownik Egea dla IE. Można korzystać z nich na stronie lub zainstalować przez przeciągnięcie odpowiednio do paska zakładek (FF), paska osobistego (O) lub łączy (IE). W IE i O przeciąganie jest możliwe tylko na tej stronie. Po zaznaczeniu słowa w tekście kliknięcie w skryptozakładkę wyszuka hasło w słowniku. Jeżeli słowo nie zostało zaznaczone - kliknięcie uruchomi odpowiednie okno do wpisania hasła. Niestety, żadna z tych procedur nie działa w Safari.

Strony podręcznika zostały sformatowane w zasadzie dla rozdzielczości 1024x768 lub większej, ponieważ największe obrazki pokazywane w osobnych oknach mają rozmiary 800x600.

Użytkownik musi mieć włączoną obsługę JavaScript. Bez niej niemożliwe będzie korzystanie z menu, galerii i ilustracji towarzyszących kolejnym rozdziałom.

Prosimy o zgłaszanie błędów i uwag.