Zabytki kamienne
Informacje ogólne
Podczas badań wykopaliskowych natrafiono na kilkaset zabytków kamiennych wykonanych z różnych rodzajów skał. Dominującą kategorię stanowią czerwone i żółte piaskowce, na kolejnym miejscu znajdują się chalcedonity, listę zamykają pojedyncze, choć niezwykle ciekawe okazy łupków oraz kredy piszącej.
Piaskowce występują najczęściej w formie płytek, z których największe osiągają średnice ok. 20 cm i grubość ok. 2 cm, z kolei wśród chalcedonitów przeważają wielościenne formy okruchowe różnej wielkości tj. od 1 cm do 15 cm, dodatkowo spora ich część nosi ślady oddziaływania wysokich temperatur, co potwierdzają m.in. wyniki analiz fizykochemicznych.Prawdopodobne pozostałości osmoleń zarejestrowano także na kilku fragmentach piaskowców, niemniej w tym przypadku, konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań, które ostatecznie zweryfikują tę tezę, a może nawet pozwolą na uzyskanie materiału do datowań C14.
Chociaż wśród omawianych obiektów większość stanowią formy naturalne (geofakty) to niewątpliwie zostały one specjalnie wyselekcjonowane przez paleolitycznych mieszkańców obozowiska, przy czym główne znaczenie miał płaski kształt. Niestety, nie wiemy do czego mogły być one wykorzystywane, choć ich znaczenie nie sprowadzało się tylko do jednej konkretnej funkcji, mogły być używane jako podkładki lub podstawki, stanowić element konstrukcyjny (np. część podłogi lub wyposażenia obiektu mieszkalnego).
Do szczególnie cennych znalezisk należą unikatowe przedmioty o charakterze symbolicznym takie jak wrzecionowaty przedmiot wykonany z szarego łupku, fragment niewielkiego dysku z kredy piszącej zdobiony serią liniowych nacięć o promienistym układzie, fragmenty płytek drobnoziarnistego piaskowca noszące na powierzchni ślady nacięć oraz rytów.