Sylwetki uczestników projektu odpowiedzialnych za prace merytoryczne
Dr Michał Przeździecki (kierownik projektu)
Adiunkt w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie pełniący funkcję kierownika Zakładu Paleolitu i Mezolitu. Główny obszar jego zainteresowań wyznacza szeroko pojęta problematyka starszej i środkowej epoki kamienia. Jest on autorem, bądź współautorem kilkunastu artykułów polsko- i anglojęzycznych, głównie w czasopismach recenzowanych, kilkudziesięciu różnego typu opracowań zabytków lub stanowisk archeologicznych. Na swoim koncie ma także udział w licznych konferencjach, a także kierowanie oraz udział w licznych grantach.
W projekcie odpowiedzialny za koordynacje wszystkich działań organizacyjnych i merytorycznych, całościowe opracowanie źródeł archeologicznych oraz przygotowanie monografii.
Dr Miron Bogacki
Archeolog, specjalista w zakresie, fotografii archeologicznej, fotogrametrii oraz modelowania 3D. Pracownik Instytutu Archeologii UW
W projekcie odpowiedzialny za wykonanie trójwymiarowych modeli cyfrowych wybranych zabytków ruchomych
Dr hab. Maciej Bojanowski
Adiunkt w Instytucie Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Specjalista w zakresie analiz składu oraz właściwości fizycznych i chemicznych skał. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół aplikacji metod izotopowych w badaniach sedymentologicznych, procesów diagenetycznych i paleoceanografii. Autor kilkudziesięciu publikacji w prestiżowych czasopismach naukowych.
W projekcie odpowiedzialny za analizę petrograficzną zabytków kamiennych.
Lic. Grzegorz Czajka
Archeolog, słuchacz studiów II stopnia w IA UW.
W projekcie odpowiedzialny za digitalizację i wektoryzację dokumentacji polowej, a także wsparcie procesu analizy zabytków ceramicznych.
Mgr Paweł Dziechciarz
Doktorant w Ośrodku Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej przy Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Cum Summa Laude Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Stypendium Doktoranckiego UW oraz czterokrotnie Stypendium Rektora UW dla Najlepszych Studentów. Odpoczątku studiów zaangażowany w działalność naukową, w tym udział w studenckich projektach naukowych. Uczestnik licznych konferencji naukowych o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. Autor recenzowanych publikacji, w tym jednej o charakterze monograficznym. Aktywny na polu edukacji archeologicznej i popularyzacji archeologii. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół epoki brązu i wczesnej epoki żelaza na ziemiach polskich.
W projekcie odpowiedzialny za wykonanie dokumentacji rysunkowo-fotograficznej oraz analizy formalno-stylistycznej zabytków datowanych na późną epokę brązu i wczesną epokę żelaza w tym opracowanie katalogu zabytków ceramicznych
Dr Aneta Gójska
Fizyk, pracownik Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Specjalista od technik spektroskopowych zajmująca się od kilku lat tematyką archeometryczną. Uczestniczyła w licznych przedsięwzięciach archeometrycznych, autorka wielu publikacji z dziedziny.
W projekcie zajmie się wykonaniem i opracowywaniem analiz spektrometrycznych.
Mgr Natalia Gryczewska
Doktorantka na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizująca się w okresie paleolitu i analizach krzemiennych. Czterokrotna laureatka stypendium rektora dla najlepszych studentów. W roku akademickim 2016/2017 stażystka w Zakładzie Paleolitu i Mezolitu Instytutu Archeologii UW,w roku akademickim 2017/2018 wolontariuszka w Zakładzie Paleolitu i Mezolitu Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Obecnie stypendystka w grancie finansowanym przez NCN realizowanym w zakładzie Paleolitu i Mezolitu Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada doświadczenie w analizach typologicznych i technologicznych zabytków krzemiennych.Mimo młodego wieku, może poszczycić się licznymi artykułami w najbardziej prestiżowych czasopismach międzynarodowych.
W projekcie odpowiedzialna za całościowe wsparcie procesu formalnej analizy materiałów paleolitycznych (m.in. opracowanie inwentarza zabytków krzemiennych) oraz aktualizacje informacji na stronie internetowej i profilu FB.
Dr hab. Maciej Tomasz Krajcarz
Pracownik naukowy w Instytucie Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Specjalista w zakresie geologii czwartorzędu, geoarcheologii oraz tafonomii geochemicznej. Autor kilkudziesięciu prac w wysoko punktowanych czasopismach naukowych. Kierownik i wykonawca licznych grantów, w tym o randze międzynarodowej.
W projekcie będzie odpowiedzialny za opracowanie geomorfologiczne i paleogeograficzne.
Dr hab. Łukasz Kruszewski
Pracownik naukowy w Instytucie Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, specjalista w zakresie geochemi i mineralogii, w tym piromorfizmu.
W projekcie odpowiedzialny za analizy zabytków kamiennych i krzemiennych pod kątem przekształceń termicznych.
Mgr Witold Migal(wpółkierownik projektu)
Starszy kustosz w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Wieloletni badacz Krzemionek Opatowskich i specjalista z zakresu górnictwa pradziejowego, krzemieniarstwa oraz archeologii eksperymentalnej. Jego zainteresowania skupiają się na problematyce technologii krzemieniarskiej oraz przetwórstwie surowców krzemiennych. Jest autorem licznym artykułów i rozdziałów w monografiach zarówno krajowych, jak i zagranicznych.
W projekcie odpowiedzialny za analizy surowcowe, technologiczne i morfologiczne zabytków krzemiennych, a także badania eksperymentalne.
Mgr Ewelina Miśta-Jakubowska
Chemik, archeolog, pracownik Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Od lat zajmuje się
archeometrią, tj. zastosowaniem metod fizyko-chemicznych w archeologii, przy czym jej spektrum badań obejmuje materiały z różnych epok – szkło, metale oraz materiał geologiczny i organiczny. Obecnie realizuje dwa granty NCN dotyczące badania skarbów wczesnośredniowiecznych z terenu Polski i Szwecji. Autorka licznych opracowań monograficznych oraz publikacji archeometrycznych.
W projekcie zajmie się wykonaniem analiz MS, XRD, rtg-CT oraz koordynację działania związanych z
realizacją zadania w zakresie badań fizykochemicznych.
Mgr Michał Paczkowski
Asystent w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na okresie mezolitu oraz przejścia pomiędzy mezolitem a neolitem, na terenie Polski północno-wschodniej i Mazowsza oraz archeologii eksperymentalnej, w szczególności na problematyce obróbki krzemienia i kowalstwa pradziejowego i historycznego. Autor licznych wystąpień na konferencjach krajowych i międzynarodowych.
W projekcie odpowiedzialny głównie za analizy zabytków kamiennnych oraz studium przestrzenne.
Lic. Aleksandra Pałasz
Archeolog, słuchaczka studiów II stopnia w IA UW.
W projekcie odpowiedzialna za dokumentację rysunkową zabytków ruchomych
Dr hab. Michał Pędracki
>Absolwent filologii orientalnej na Uniwersytecie Warszawskim (1996). Adiunkt w Instytucie Historii Nauki PAN w latach 2001-2016.Badacz szamanizmu azjatyckiego (badania terenowe w Jakucji, Buriacji ,Himalajach, Mongolii oraz Kazachstanie). W roku akademickim 2010-2011 wykładowca w Federalnym Uniwersytecie Północnego Wschodu w Jakucku (Republika Sacha, Jakucja; Federacja Rosyjska) (Instytut Filologii). W latach akademickich: 2014/2015 oraz 2016/2017 profesor kontraktowy w Państwowym Uniwersytecie w Astanie (Kazachstan) (Instytut Archeologii i Etnologii)
W projekcie odpowiedzialny za studium etnoarcheologiczne.
Dr Katarzyna Pyżewicz
Adiunkt w Instytucie Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W swoich studiach skupia się na badaniach mikroskopowych materiałów krzemiennych, a także szeroko rozumianej problematyce górnego i schyłkowego paleolitu oraz mezolitu w Środkowej Europie. Dodatkowo zajmuje się problematyką badań eksperymentalnych, które wykorzystuje w procesie interpretacyjnym danych archeologicznych. Uczestniczy w projektach naukowych i popularyzacyjnych związanych z wytwórczością krzemieniarską oraz użytkowaniem wytworów krzemiennych przez społeczności epok kamienia i brązu. Jest autorką licznych artykułów i monografii, a także wystąpień o charakterze naukowym i popularnym oraz organizatorem konferencji naukowych.
W projekcie, odpowiedzialna za analizy traseologiczne zabytków krzemiennych.
Mgr Karolina Rataj
Archeolog, absolwentka IA UW.
W projekcie, odpowiedzialna za opracowanie katalogu zabytków hematytowych oraz ich wstępne opracowanie.
Mgr Michał Szubski
Archeolog, doktorant w Instytucie Archeologii, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, specjalista analiz danych pochodzących z lotniczego skanowania laserowego oraz GIS. Jego zainteresowania naukowe to: wykorzystanie niedestrukcyjnych metod badawczych w archeologii, epoka kamienia ze szczególnym uwzględnieniem neolitu oraz badania nad pradziejową eksploatacją, wykorzystaniem i gospodarką surowców krzemionkowych.
W projekcie, odpowiedzialny za przygotowanie numerycznego modelu terenu najbliższego otoczenia stanowiska Ćmielów 95, jego analizę pod kątem geośrodowiskowym oraz georeferencję dokumentacji. Zajmuje się także analizą przestrzenną zlokalizowanych artefaktów.
Mgr Krystian Trela
Archeolog, absolwent IA UW, obecnie pracownik Narodowego Centrum Badań Jądrowych, specjalista w zakresie fotografii, w tym fotografii lotniczej.
W projekcie, odpowiedzialny za dokumentację fotograficzną zabytków ruchomych.
Wspaniali studenci
Oliwia Styś studentka II roku oraz Michał Woźniak student III roku archeologii w IA UW. Młodzi, zdolni, pracowici, a przede wszystkim żądni wiedzy fascynaci epoki kamienia. W ramach projektu podjęli się ambitnego zadania analizy morfometrycznej wiórów oraz odłupków krzemiennych. Doraźnie wspiera ich grupa koleżanek i kolegów z zajęć blokowych pt. Archeologia Epoki Kamienia, w tym zawsze chętny do pomocy Julek Person.