Wystawa o pracach Wydziału Archeologii w Pałacu Kazimierzowskim

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy o Wydziale Archeologii UW, która odbywa się w Pałacu Kazimierzowskim.

Ze wstępu do wystawy: “W tym roku przypada 105. rocznica powstania archeologii na Uniwersytecie Warszawskim. W 1919 roku na kierownika Katedry Archeologii Przedhistorycznej został powołany prof. Erazm Majewski, wybitny badacz starożytności…

Od tego czasu archeologia jako nauka bardzo się zmieniła. Chociaż podstawowe sposoby odsłaniania kolejnych warstw kulturowych wciąż pozostają niezmienne i używa się do tego głównie szpadli i kielni, to coraz częściej wykorzystywany jest nowoczesny, zaawansowany sprzęt techniczny, bez którego obecnie nie wyobrażamy sobie prowadzenia badań archeologicznych, zarówno tych polowych, jak i tych dotyczących szczegółowej analizy znalezisk.

Dzisiaj na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego zatrudnionych jest kilkudziesięciu naukowców realizujących swoje projekty w kraju i zagranicą. Reprezentują oni różne specjalizacje, czego dowodem jest przygotowana wystawa. Zdajemy sobie sprawę, że jest to jedynie wycinek naszej działalności naukowej i nie wszystkie nasze specjalności zostały tutaj przedstawione. Staraliśmy się jednak pokazać różne oblicza archeologii i zainteresowania naukowców z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.”

Dziękujemy wszystkim autorom tekstów i zdjęć za wkład w przygotowanie wystawy.

fot. M. Bogacki