Unikatową starożytną budowlę odkryli archeolodzy z UW w trakcie badań w Albanii

Unikatową starożytną budowlę, w której – prawdopodobnie – odbywały się ważne uroczystości polityczne i religijne, odkryli archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego podczas badań w Albanii. W Czarnogórze z kolei badacze opisali układ murów z czasów hellenistycznych.

Archeolodzy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW (OBA UW) zakończyli w lipcu kampanie wykopaliskowe w Albanii i Czarnogórze – podsumowano w komunikacie na stronie uczelni.

W albańskim Bushati prowadzono badania „nieznanego miasta”, które archeolodzy z UW odkryli pięć lat temu. Jest to rozległy obszar, leżący w pobliżu antycznej Szkodry, otoczony tzw. murami cyklopimi (mur z wielkich, nieobrobionych kamieni). Chociaż jego nazwa dotychczas nie została ustalona, wiadomo, że był to ważny ośrodek miejski.

„Wreszcie światło dzienne ujrzała cała, bardzo duża budowla składająca się z trzech obszernych pomieszczeń i długiego korytarza o wymiarach 20 x 11 m. Sama budowla uległa erozji i częściowo spłynęła po stoku wzgórza, zachowując jednak nienaruszoną formę. Chociaż zachowała się jedynie część fundamentowa, to jednak na szczęście pozostały w większości nienaruszone podłogi, co oznacza, że wzbogaciliśmy się o dość dużą liczbę zabytków. Tym cenniejszych, że pozwalających na datowanie tej budowli. Okazuje się pochodzi ona prawdopodobnie z IV w. p.n.e.” – opisali naukowcy na stronie OBA UW.

Czytaj więcej na dzieje.pl, geekweek.plNational Geographic, UW, focus.pl.