Na Uniwersytecie Warszawskim działa wiele osób pomagających w przypadkach związanych z naruszaniem zasad równości i tolerancji, a także w sprawach praw osób studiujących.
Obowiązkiem każdego pracownika UW jest poszanowanie zasad równości w taki sposób, aby każda osoba studiująca oraz pracująca z naszego Uniwersytetu czuły się bezpiecznie w murach naszego Wydziału, w przekonaniu, że ich prawa są właściwie przestrzegane.
Pierwsze kroki
Jeśli jesteś osobą pracującą lub studiującą i doświadczysz niesprawiedliwego lub poniżającego traktowania lub zauważysz złe traktowanie kogoś w Twoim otoczeniu możesz w pierwszej kolejności zgłosić się do pełnomocniczki ds. równości na Wydziale Archeologii. Jeśli jesteś studentem, możesz zgłosić się do Samorządu na swoim wydziale, prodziekan ds. studenckich swojego opiekuna. Te osoby mogą wysłuchać Twoich problemów i pomóc skierować sprawę w odpowiednie miejsce, gdzie otrzymasz profesjonalne wsparcie.
Jeśli jesteś w sytuacji kryzysowej i potrzebujesz natychmiastowego wsparcia psychologicznego, kontaktuj się z Warszawskim Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej, poprzez platformę 116sos.pl lub dzwoń pod numer Telefonu Zaufania 116 123. Uniwersytet także oferuje wsparcie osobom potrzebującym. Więcej informacji można znaleźć również w tym miejscu oraz w instytucjach i osób opisanych poniżej.
Pełnomocnik ds. równości na Wydziale Archeologii
Jest to osoba pełniąca rolę pierwszego punktu kontaktowego na Wydziale w sprawach związanych z dyskryminacją, molestowaniem seksualnym i innymi niepożądanymi zachowaniami. Ma za zadanie upowszechniać wiedzę na temat szkoleń, kursów równościowych, procedur antydyskryminacyjnych.
Pełnomocnik współpracuje z dwoma zespołami, które zajmują się: nieformalnym postępowaniem naprawczym (zespół Rzeczniczki akademickiej) i formalnym postępowaniem skargowym (koordynatorki ds. przeciwdziałania nierównemu traktowaniu, dyskryminacji, mobbingowi oraz innym zachowaniom niepożądanym, które przekazują skargi do odpowiedniej Komisji).
Na Wydziale Archeologii funkcję pełnomocniczki ds. równości pełni dr hab. Katarzyna Pyżewicz
Kontakt: k.pyzewicz@uw.edu.pl
Samorząd Studentów WA UW (dla osób studiujących)
Do Samorządu WA można również zgłaszać się o radę z problemami i sytuacjami, które mogą pojawić się na Wydziale, Uniwersytecie lub poza uczelnią.
Kontakt: https://www.archeologia.uw.edu.pl/samorzad-studencki/
Opiekun studentów I roku (dla osób studiujących)
Opiekunką I roku studentów archeologii jest dr Julia Chyla.
Kontakt: j.chyla@uw.edu.pl
Opiekun studentów studiów niestacjonarnych (zaocznych) (dla osób studiujących)
Archeologię można studiować w trybie zaocznym. Są to studia II stopnia (magisterskie). Niewielu studentów ma jednak świadomość, że studentom studiów niestacjonarnych przysługują takie same prawa jak studentom studiów dziennych. Dotyczy to nie tylko praw do równości i tolerancji, ale także prawa do stypendium socjalnego, stypendium rektora za bardzo dobre wyniki w nauce, prawo do stypendium Erasmus+ czy studiów MOST. Z każdym pytaniem, także dotyczącym spraw trudnych, można zwrócić się do opiekuna studentów studiów niestacjonarnych. Na naszym Wydziale jest nim dr Sławomir Wadyl.
Kontakt: s.wadyl@uw.edu.pl
Prodziekan ds. studenckich (dla osób studiujących)
Choć głównym zadaniem prodziekana ds. studenckich jest organizacja kształcenia na Wydziale jest to również osoba, do której każda osoba studiująca może zwrócić się z pytaniem lub skargą dotyczącą spraw przestrzegania zasad równości i tolerancji oraz praw studenta. Każdą sprawę można zgłosić drogą mailową lub poprzez kontakt na dyżurze dziekańskim.
Kontakt: dr Elżbieta Jaskulska wa.student@uw.edu.pl, godziny dyżuru są podanej tutaj
Ombudsman – czyli rzeczniczka akademicka
Ombudsman, czyli Rzecznik akademicki, to osoba niezależna i neutralna, do której studenci, pracownicy akademiccy i administracyjni mogą zwracać się w sposób nieformalny i poufny z prośbą o pomoc w różnych sprawach dotyczących uczelni i jej społeczności.
Zadaniem ombudsmana jest wspieranie pracowników i studentów w rozwiązywaniu konfliktów oraz dbanie o to, by wszyscy członkowie społeczności akademickiej byli traktowani sprawiedliwie i uczciwie. Funkcja ombudsmana jest niezależna od struktury zarządzania.
Zespół Równościowy
Zespół równościowy zajmuje się kreowaniem i wdrażaniem polityki antydyskryminacyjnej, działań na rzecz równego traktowania i różnorodności; realizacją badań w obszarze równości oraz koordynacją, jak i merytorycznym nadzorem i wsparciem działań na rzecz edukacji równościowej; podejmuje działania promocyjne i zwiększające świadomość problematyki równości i różnorodności.
Skład Zespołu:
Anna Grędzińska
Główna specjalistka ds. równouprawnienia
Koordynatorka ds. przeciwdziałania nierównemu traktowaniu, dyskryminacji, mobbingowi oraz innym zachowaniom niepożądanym
dr hab. Julia Kubisa, prof. UW
Główna specjalistka ds. badań i edukacji równościowej
Pełnomocniczka Rektora ds Polityki Przeciwdziałania Dyskryminacji i Molestowaniu Seksualnemu
Zuzanna Kaszuba
Specjalistka ds. zajęć równościowych
Kontakt do Zespołu Równościowego
Zachęcamy do zapoznania się ze stroną Równoważni na UW
Każdy, kto był świadkiem bądź doświadczył dyskryminacji, nierównego traktowania lub innego niepożądanego zachowania, może zgłosić zdarzenie bezpośrednio do członków Zespołu Równościowego, Zespołu Koordynatorek ds. przeciwdziałania nierównemu traktowaniu, dyskryminacji, mobbingowi oraz innym zachowaniom niepożądanym lub pełnomocnika ds. równości na swoim wydziale.
Rzecznik Praw Studenta i Pełnomocnik ds. Równości
(Zarząd Samorządu Studentów UW) (dla osób studiujących)
W zakres kompetencji Rzecznika Praw Studenta wchodzą: wszelkie działania związane z ochroną praw studenta, działaniem na rzecz zwiększania świadomości studentów o przysługujących im prawach, pomocy w rozwiązywaniu problemów oraz obrony interesu studentów. Rzecznik udziela informacji nt. praw studenta, wskazuje, jakie postępowanie jest najkorzystniejsze z punktu widzenia interesów osoby studiującej oraz podejmuje interwencję przed właściwym organem Uniwersytetu.
Rzeczniczka Praw Studenckich – Zuzanna Bastek
Pełnomocniczka ds. Równości – Magdalena Michałowska
Centrum Pomocy Psychologicznej
Centrum Pomocy Psychologicznej UW to ośrodek uniwersytecki, który oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną studentom i pracownikom UW, dla osób znajdujących się w kryzysie psychicznym, potrzebują wsparcia psychologicznego lub pomocy w adaptacji do nowych wyzwań. Centrum zapewnia pojedyncze konsultacje, serie spotkań nakierowanych na interwencję, indywidualną psychoterapię krótkoterminową, psychoterapię grupową ograniczonej w czasie, możliwość udziału w pracy warsztatowej i psychoedukacyjnej.
Kontakt: https://cpp.uw.edu.pl/kontakt/
Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami
Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami to instytucja, której zadaniem jest pomoc i wsparcie udzielane osobom niepełnosprawnym oraz osobom z problemami zdrowotnymi, zarówno studentom w realizowaniu toku studiów, jak i pracownikom uczelni. Do Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami może zgłosić się każdy, kto z powodu swojej niepełnosprawności lub stanu zdrowia doświadcza gorszego traktowania bądź napotyka bariery w procesie studiowania czy podejmowania innych istotnych aktywności niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania na terenie Uniwersytetu.
Kontakt: https://bon.uw.edu.pl/kontakt/
Opieka medyczna w ramach ubezpieczenia NFZ
Studenci i pracownicy UW mogą korzystać bezpłatnie z opieki świadczonej przez przychodnię akademicką CenterMed. Szczegóły dotyczące zapisów na konsultacje lekarskie i korzystania ze świadczeń:
https://www.uw.edu.pl/opieka-medyczna/
Akademicka Poradnia Prawna (dla osób studiujących)
Akademicka Poradnia Prawna świadczy bezpłatną pomoc prawną dla studentów, m. in. z zakresu regulaminów studiów, regulaminów pomocy materialnej, prawa cywilnego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa pracy, prawa administracyjnego. Osobami udzielającymi porad w jednostce są z reguły studenci ostatnich lat, absolwenci oraz doktoranci Wydziału Prawa i Administracji UW, którzy działają przy pomocy doradców posiadających doświadczenie w konkretnej dziedzinie.
Kontakt: https://akademickaporadniaprawna.pl/kontakt/
Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
Organizacja, której statutowym celem jest propagowanie polubownego rozwiązywania konfliktów. Centrum prowadzi mediacje w sprawach skierowanych przez sądy, a także sprawy, w których strony zgłoszą się do Centrum same.
Więcej informacji na stronie Centrum
Poradniki, szkolenia, kampanie
Przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu na uczelni
Poradnik Antydyskryminacyjny dla Pracujących i Studiujących na Uniwerystecie Warszawskim
Rekomendacje dotyczące języka niedyskryminującego na Uniwersytecie Warszawskim
Poradniki dotyczące osób trans na uczelni opracowane przez koło naukowe Queer UW:
Kampania społeczna „Wszyscy Jesteśmy Równoważni”, której celem jest podkreślenie, że w Uniwersytecie Warszawskim nie ma miejsca na dyskryminację oraz, że osoby, które jej doświadczają, znajdą wsparcie na uczelni.
Kampania „UWażajmy na słowa” na temat wspierania dialogu i przeciwdziałania mowie nienawiści. Jej celem jest podkreślenie, że na UW nie ma miejsca na hejt i mowę nienawiści, a każda osoba, która ich doświadczyła lub była ich świadkiem znajdzie wsparcie na uczelni.