dr Elżbieta Jaskulska
Prodziekan ds. studenckich
Katedra Bioarcheologii
kontakt:
ze studentami: wa.student@uw.edu.pl
w innych kwestiach: ejaskulska@uw.edu.pl
dyżury:
dziekańskie:
czwartek 11.00–13.00, zdalnie lub osobiście po uprzednim umówieniu
Umawianie spotkania możliwe za pomocą kontaktu mailowego lub linku do kalendarza (za pomocą konta studenckiego). Proszę koniecznie podać imię, nazwisko i rok studiów, oraz informację, czy spotkanie ma być zdalne czy stacjonarne.
W kwestiach niezwiązanych z funkcją p.o. Prodziekana ds. Studenckich proszę indywidualnie umawiać się na spotkania mailem (w innych terminach).
zainteresowania naukowe:
– bioarcheologia
– paleopatologia
– analiza szczątków ciałopalnych
ORCID:
https://orcid.org/0000-0001-8786-5602
Bibliografia:
https://www.researchgate.net/profile/Elzbieta-Jaskulska
https://uw.academia.edu/ElzbietaJaskulska
https://scholar.google.com/citations?user=uLlIoAIAAAAJ&hl=en
inne:
Cremains Workshop: http://www.archeo.uw.edu.pl/cremainsworkshop/index.html
WHO IS WHO NA UCZELNI?
Wyjaśnienia kilku ważnych pojęć i osób, do których możesz zwrócić się z konkretnymi sprawami.
🎓🎓 REKTOR
Najważniejsza osoba na uczelni. Jego kadencja jest czteroletnia, a funkcję tę pełni na UW prof. Alojzy Z. Nowak. Rektor nadzoruje administrację i gospodarkę, reprezentuje Uniwersytet na zewnątrz, jest przełożonym pracowników, studentów i doktorantów. W jego działaniach wspiera go czwórka prorektorów, z czego dla Was najważniejszym będzie prorektor ds. studentów i jakości kształcenia, prof. Sławomir Żółtek.
🎓 DZIEKAN
Stoi na czele wydziału, dba o jego funkcjonowanie i reprezentowanie na zewnątrz. W pracach tych wspomagają go prodziekani, którzy wspólnie tworzą kolegium dziekańskie. Z perspektywy studenta warto kojarzyć prodziekana ds. studenckich (zwanego również Kierownikiem Jednostki Dydaktycznej – KJD), bo to on może być właściwą instancją do rozwiązania bardziej skomplikowanych spraw związanych ze studiowaniem.
🙋♀️ DZIEKANAT (SEKCJA STUDENCKA)
Główne miejsce, w którym rozwiążesz najbardziej przyziemne sprawy związane ze studiowaniem. Tu przepiszesz zajęcia, tu rozwiążesz problemy z rejestracją na przedmioty, tu będziesz składać wszystkie wnioski związane z tokiem studiów.
👨🎓 KIEROWNIK STUDIÓW
To najprawdopodobniej do niego będziesz adresować podania związane z tokiem studiów, np. podanie o warunkowe zaliczenie przedmiotu czy zwolnienie z opłat. Na stronie jednostki dowiesz się, kto jest kierownikiem studiów Twojego kierunku. Jeżeli kierunek nie ma powołanego kierownika studiów jego funkcję pełni prodziekan ds. studenckich.
❗️ Pamiętaj, że nie każdą sprawę musisz kierować do pracowników uczelni. Przed kontaktem z dziekanatem czy kierownikiem studiów, sprawdź np. na grupie FB (https://www.facebook.com/groups/UWstudenci/), czy ktoś nie miał podobnego problemu i czy można rozwiązać go od ręki. Jeśli potrzebujesz pilnej odpowiedzi, warto też zadać pytanie koleżankom i kolegom wyższych roczników, np. działających w samorządzie studentów danej jednostki.
USOS – co musisz wiedzieć?
USOS jest najważniejszym źródłem informacji dla studentów, czas zatem rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące USOS-a… a właściwie to USOSweba.
Czym się różnią? W praktyce USOSweb to studencka wersja USOS-a (obsługiwanego przez pracowników), z której będziesz korzystać podczas studiów. Popularny USOS to zintegrowany system, który jest wirtualnym sercem uczelni. To tu zapiszesz się na zajęcia, sprawdzisz oceny z egzaminów, poznasz program przedmiotu, złożysz wniosek o akademik, wyślesz podanie czy wypełnisz ankietę po zakończeniu zajęć.
JAK ZALOGOWAĆ SIĘ DO USOSWEBA?
Możesz skorzystać z wersji przeglądarkowej, wpisując adres strony: https://usosweb.uw.edu.pl/ lub pobrać aplikację na telefon – Mobilny USOS. 📲 Aby zalogować się, potrzebujesz loginu, czyli Twojego numeru PESEL, a także hasła – będzie takie samo jak do konta w IRK.
Uwaga: Wydziały: Matematyki, Informatyki i Mechaniki; Fizyki; Chemii; Nauk Ekonomicznych i Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych mają własne wersje USOSweba. Linki do nich dostępne są na głównej stronie USOSweba.
NIE MAM DOSTĘPU DO USOSWEBA. KIEDY GO OTRZYMAM?
Aby móc przejść procedurę logowania, dziekanat lub sekcja studencka Twojej jednostki musi założyć Ci profil w USOSwebie. Nie ma jednego terminu zakładania kont – może to nastąpić jeszcze w lipcu lub w sierpniu albo na początku września. 📅
Jeżeli chcesz aplikować o miejsce w akademiku, a nie masz jeszcze dostępu do USOSweba, skontaktuj się z dziekanatem lub sekcją studencką jednostki z prośbą o szybsze założenie profilu w systemie.
MAM DOSTĘP DO USOSWEBA. CO DALEJ?
To zależy. Jeśli zamierzasz starać się o miejsce w akademiku, złóż wniosek i oświadczenie o dochodach w USOSwebie. Jeśli nie, możesz zapomnieć o USOSwebie do września. Dopiero wtedy rozpoczynają się rejestracje na przedmioty swobodnego wyboru (WF-y, lektoraty, OGUN-y) oraz w przypadku niektórych kierunków na przedmioty i do grup.
ZAJĘCIA I EGZAMINY
📅 Choć do pierwszych zajęć w nowym roku akademickim pozostał jeszcze czas, warto już dziś nieco więcej wiedzieć, jak wygląda system ich prowadzenia na uczelni. Tu czeka Was dużo zmian w porównaniu ze szkołą średnią.
Zajęcia na studiach trwają 90 minut, a nie 45 minut jak w szkole. W dobrym tonie jest przychodzenie punktualnie na zajęcia, jednak część prowadzących dopuszcza 15-minutowe spóźnienie – tzw. kwadrans akademicki. ⏱
Studiując, spotkasz się z różnymi typami zajęć i pojęciami związanymi z ich zaliczaniem. Te najważniejsze omówione są poniżej:
Wykład – forma zajęć oparta na przekazaniu wiedzy przez prowadzącego. Zgodnie z tradycją akademicką obecność na wykładach jest nieobowiązkowa, choć wykładowca może postanowić inaczej. Nie oznacza to jednak, że materiał omawiany na wykładzie Cię nie obowiązuje. Wręcz przeciwnie – zaliczenie wykładu odbywa się zwykle na podstawie egzaminu przeprowadzanego w sesji (o tym niżej).
Ćwiczenia – zakładają interakcję studentów z prowadzącym. Do takich zajęć należy się przygotować, opanowując literaturę przedmiotu proponowaną przez prowadzącego na konkretne spotkanie. Nieprzygotowanie do zajęć może skutkować odrobieniem materiału na dyżurze. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa, z reguły dopuszcza się 2 nieobecności dla każdych zajęć. Zaliczenie zajęć odbywa się w trakcie semestru, a prowadzący może wymagać od studentów przygotowania projektu, prezentacji, eseju czy wykazania się wiedzą podczas kolokwium.
Konwersatorium – forma zajęć łącząca w sobie elementy wykładu i ćwiczeń, zwykle spotykana na kierunkach humanistycznych i społecznych. Zasady dot. obecności są takie same jak w przypadku ćwiczeń.
Laboratorium – rodzaj zajęć praktycznych prowadzonych w specjalnych pracowniach, których celem jest samodzielne dokonanie analiz i badań. To nieodłączny element kierunków ścisłych i przyrodniczych.
Sylabus – dokument przygotowany przez prowadzącego zajęcia, w którym znajdziecie program i tematykę wszystkich spotkań w ramach semestru, niezbędną literaturę do przeczytania na dane zajęcia oraz zasady zaliczania przedmiotu i dane kontaktowe do prowadzącego.
Dyżur – Jeżeli potrzebujesz spotkać się z wykładowcą poza wyznaczonym terminem zajęć, koniecznie sprawdź kiedy ma on wyznaczone dyżury. Podczas dyżurów możesz wyjaśnić problemy techniczne, np. związane z nieobecnościami, ale również dopytać o kwestie merytoryczne, czy poprosić o radę.
Sesja – czas przeznaczony na zaliczenie egzaminów po zakończeniu semestru. Sesja ma miejsce 2 razy w roku (zimowa – na przełomie stycznia i lutego, letnia – w czerwcu).
Poprawka – jeżeli nie zaliczysz egzaminu w sesji, masz prawo do poprawienia go w sesji poprawkowej. Dla semestru zimowego poprawki odbywają się w marcu, a dla letniego we wrześniu.
Warunek – może się tak zdarzyć (czego nie życzymy), że nie zaliczysz ani egzaminu w pierwszym terminie, ani w drugim. W takiej sytuacji musisz odpłatnie powtarzać dany przedmiot w kolejnym roku akademickim i tym samym wnieść podanie o warunkowe zaliczenie obecnego roku.
OGUN – czyli kilka słów o przedmiotach ogólnouniwersyteckich
Termin ten zobaczysz zapewne w swoim programie studiów i zapewne zaczniesz się zastanawiać, co kryje się pod tym tajemniczym skrótowcem. Żeby trochę rozjaśnić sytuację, poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie dotyczące OGUN-ów 🤓
👩🏫 OGUN to przedmiot ogólnouniwersytecki, który pozwala poszerzyć wiedzę ogólną z wielu dyscyplin – poza dziedziną, którą studiujesz; pozwala też poznać inne jednostki UW.
👉 OGUN-y dzielą się na: humanistyczne, społeczne oraz ścisłe i te spoza UW. Co ważne: program studiów określa, jaki typ zajęć musisz wybrać.
📑 W programie studiów znajdziesz informację nt. ewentualnego obowiązku zaliczenia OGUN-u w danym semestrze. Jeśli dopiero zaczynasz studia I stopnia i nie masz obowiązku “wyrobienia” tych zajęć w I semestrze, rekomendujemy oswoić się najpierw z zajęciami, poznać zasady funkcjonowania na uczelni i wydziale, a na OGUN zapisać się w kolejnych semestrach (przed podjęciem takiej decyzji koniecznie sprawdź wymagania określone w Twoim programie studiów!).
🎯 Na OGUN-y rejestrujesz się w ramach rejestracji żetonowej (do logowania używasz tych samych danych, co w USOS-ie), która startuje, tradycyjnie, o godz. 21.00.
🙋 Rejestracja odbywa się na zasadzie “kto pierwszy, ten lepszy”. Jeśli w systemie nie widzisz szczegółów dot. danego przedmiotu, oznacza to, że limit miejsc jest już wyczerpany (prawdopodobnie miejsca zostały zajęte przez starsze roczniki, które na zajęcia mogły rejestrować się już w czerwcu).
Jeśli na dany przedmiot są wolne miejsca, po starcie zapisów zobaczysz 🛒 zielony koszyk (teraz jest on szary), w który musisz kliknąć. Klikasz i… jesteś na zajęciach 😬
Jeśli jednak po jakimś czasie się rozmyślisz lub zmienisz wybrany przedmiot, spokojnie i bez konsekwencji możesz się z niego wypisać (w ciągu trzech pierwszych tygodni zajęć). Po upłynięciu tego terminu wypisanie się z zajęć jest dopuszczalne tylko w szczególnych okolicznościach!
Rejestrację na OGUN-y oraz ich pełną ofertę znajdziesz pod linkiem
👉 bit.ly/oguny-22 👈
LEKTORATY I JĘZYKI OBCE
Cześć! Hello! Hola! Ciao! Salut! 👋
Dzisiaj parę słów na temat lektoratów i języków obcych, których możesz uczyć się na UW (poza zajęciami kierunkowymi).
👨🏫 W trakcie studiów I stopnia i jednolitych magisterskich musisz zrealizować wybraną liczbę godzin zajęć z języka obcego (LEKTORAT) – zazwyczaj są to 4 semestry; szczegółowe wymagania znajdziesz w programie studiów swojego kierunku.
👉 Oferta lektoratów jest baaardzo szeroka – od “klasyków” takich jak: angielski, hiszpański, francuski, po fiński, perski, niderlandzki, hebrajski czy wietnamski (całą ofertę znajdziesz na stronie rejestracji żetonowej jeszcze przed startem zapisów).
👉 Dostępne są też lektoraty o profilu prawniczym, ekonomicznym i specjalistycznym z zakresu nauk ścisłych.
👉 Grupę zajęciową możesz wybrać na podstawie poziomu języka (ten w wielu przypadkach możesz sprawdzić przy pomocy udostępnionego testu), miejsca i czasu odbywania się zajęć.
✍️ EGZAMIN certyfikacyjny biegłości językowej na poziomie co najmniej B2 musisz zdać również w trakcie studiów I stopnia i jednolitych magisterskich. Przy tym pamiętaj, że:
1️⃣ zaliczenie lektoratu to nie to samo co zdanie egzaminu,
2️⃣ oferta lektoratów nie równa się ofercie egzaminów certyfikacyjnych, które możesz zdać,
3️⃣ z egzaminu mogą być zwolnione osoby posiadające odpowiedni certyfikat poświadczający znajomość danego języka, który jest akceptowany przez UW.
ℹ️ Przydatne linki:
Rejestracja na lektoraty: http://jezyki.pelnomocnik.uw.edu.pl/rejestracja-studentow/
Egzamin certyfikacyjny: http://rada.wn.uw.edu.pl/pl/
Uznawanie certyfikatów z zewnątrz: https://bit.ly/certyfikaty-zewnetrzne
Sport i zajęcia WF
Studia na UW nie ograniczają się tylko do przedmiotów kierunkowych. W najbliższych tygodniach w naszych postach pokażemy, jakie możliwości rozwoju swoich zainteresowań czekają na Ciebie na Uniwersytecie Warszawskim. Na pierwszy ogień idą sport i zajęcia WF. ⚽️
Studenci studiów stacjonarnych licencjackich w ramach programów studiów muszą zaliczyć 3 semestry zajęć z wychowania fizycznego (jedne zajęcia w tygodniu). Oferta jest niezwykle bogata i każdy znajdzie coś dla siebie. Pływanie 🏊♀️, gry zespołowe 🏐, aerobik 🤸♀️, taniec towarzyski 💃, nordic walking 🚶, judo 🥋, a może wspinaczka? 🧗
Są też zajęcia płatne takie jak joga, krav-maga, łucznictwo, narciarstwo alpejskie czy zumba. Na te i więcej zajęć bezpłatnie zapiszesz się w ramach rejestracji żetonowej (procedura rejestracji jest wyjaśniona na osobnej stronie).
Wszystkie zajęcia prowadzone są przez Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UW lub sekcje Akademickiego Związku Sportowego UW, a większość odbywa się w uniwersyteckich obiektach sportowych. To m.in. Centrum Sportu i Rekreacji UW na Kampusie Ochota, siłownia na poziomie -1 budynku Biblioteki Uniwersyteckiej (Powiśle), sala sportowa na Wydziale Zarządzania (Kampus Służew) czy sala treningowa na Wydziale Socjologii (Kampus Główny).
Zajęcia WF to nie wszystko. Wszystkich, którzy trenują daną dyscyplinę sportu, zachęcamy do wstąpienia do Akademickiego Związku Sportowego UW. 🏅 W ramach AZS UW funkcjonuje aż 29 sekcji. a dołączając do klubu nie tylko wejdziesz na nowy poziom, ale także będziesz reprezentować UW na najważniejszych zawodach akademickich o randze ogólnopolskiej, europejskiej i światowej. Rekrutacja do sekcji odbywa się zwykle na początku roku akademickiego.
PRZYDATNE LINKI:
Oferta zajęć WF – rejestracja żetonowa: https://rejestracja.usos.uw.edu.pl/catalogue.php/
Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UW: http://wfisport.uw.edu.pl/
Akademicki Związek Sportowy UW: http://azs.uw.edu.pl/
WYMIANY STYPENDIALNE – Erasmus+, MOST itp.
Studia na UW realizowane np. w Gdańsku czy Barcelonie? To możliwe! Jako studentka/student UW możesz wyjechać na studia do innego kraju, miasta w Polsce czy nawet na inny kontynent! Zapewnią Ci to wymiany stypendialne i współpraca międzynarodowa. Sprawdź, jakie możliwości na Ciebie czekają! 🧳
🇵🇱 PROGRAM MOST
Umożliwia studiowanie przez semestr lub rok akademicki na jednej z 29 polskich uczelni. Rekrutacja do programu odbywa się dwa razy w roku. Aktualną ofertę MOST-u oraz zasady rekrutacji znajdziesz pod linkiem: www.most.amu.edu.pl
🌍 PROGRAM ERASMUS+
W ramach tego programu możesz wyjechać (na semestr lub cały rok akademicki) do szkół wyższych państw członkowskich UE i stowarzyszonych z programem, czyli np. Islandii, Liechtensteinu, Serbii czy Turcji. W ramach wymiany przyznawane jest stypendium (jego kwota zależy od kraju wyjazdu).
Szczegółowe informacje: https://www.archeologia.uw.edu.pl/erasmus/
👩💻 PRAKTYKI ERASMUS+
W ramach programu możesz odbyć praktykę w firmach i instytucjach za granicą, tym samym nabywając nowe umiejętności i podnosząc kompetencje językowe. Możesz wyjechać na praktyki długoterminowe (minimum 2 miesiące) i krótkoterminowe (od 5 do 30 dni). W tym wypadku również otrzymujesz dodatkowe stypendium, którego kwota różni się w zależności od kraju odbywania praktyki.
🎓 UMOWY O BEZPOŚREDNIEJ WSPÓŁPRACY
Uniwersytet współpracuje z ponad 350 zagranicznymi instytucjami z ponad 70 krajów w ramach umów o bezpośredniej współpracy: z uczelniami europejskimi, azjatyckimi, amerykańskimi i afrykańskimi. Dzięki nim można odbyć część studiów lub kurs letni w niektórych uczelniach partnerskich m.in. we Francji, w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, USA czy w Chinach.
🤝 SOJUSZ 4EU+
To inicjatywa siedmiu europejskich uczelni – UW, Uniwersytetu Karola w Pradze, Uniwersytetu Kopenhaskiego, Uniwersytetu Sorbońskiego, Uniwersytetu w Heidelbergu, Uniwersytetu w Mediolanie, a od 2022 roku także Uniwersytetu Genewskiego. W ramach tej współpracy możesz wziąć udział w kursach, warsztatach czy szkołach letnich prowadzonych na uczelniach partnerskich.
🤓 STYPENDIA RZĄDOWE
W ramach umów rządowych możesz wyjechać na studia częściowe, staże, misje naukowe oraz kursy językowe m.in. do: Armenii, Austrii, Czech, Egiptu, Finlandii, Japonii, Meksyku i wielu innych krajów.
ℹ️ Szczegóły na temat wymian stypendialnych znajdziesz na stronie Biura Współpracy z Zagranicą (http://bwz.uw.edu.pl/).
WSPARCIE MATERIALNE NA UW – stypendium socjalne, rektora, zapomoga
Na UW możesz skorzystać ze świadczeń socjalnych, a Twoje osiągnięcia mogą być docenione w ramach stypendium rektora. Sprawdź, komu przysługuje każda z tych form wsparcia i dowiedz się, jak z niej skorzystać ⬇️
👉 STYPENDIUM SOCJALNE
Przeznaczone jest dla osób w trudnej sytuacji materialnej z uwagi na uzyskiwanie niskiego dochodu. Wypłacane jest co miesiąc w stałej wysokości, która zależy od dochodów na osobę w rodzinie. Wniosek o stypendium socjalne można składać przez cały rok, ale uzyskuje się je na semestr (żeby otrzymać je na cały rok, wniosek trzeba złożyć w każdym semestrze). W roku akademickim 2021/2022 stypendium socjalne wynosi od 550 zł do 1350 zł.
👉 STYPENDIUM REKTORA
Ma na celu nagradzanie najlepszych studentów danego roku, danego kierunku. Studenci konkurują o przyznanie stypendium na podstawie wyróżniających się wyników w nauce (tj. średniej ocen), osiągnięć naukowych, sportowych oraz artystycznych. O stypendium rektora można ubiegać się na początku roku akademickiego. Wysokość stypendium to 915 zł.
👉 ZAPOMOGA
To jednorazowe świadczenie przyznawane osobie, która z przyczyn niezależnych od siebie znalazła się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej powodującej kosztowne i krótkotrwałe trudności w studiowaniu. Wnioski o zapomogę można składać przez cały rok akademicki, również w czasie wakacji. Maksymalna wysokość zapomogi wynosi 5500 zł. Zapomogę można uzyskać 2 razy w roku akademickim.
👉 STYPENDIUM DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Mogą ubiegać się o nie studenci z niepełnosprawnością, na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Studenci z niepełnosprawnością, pobierając to stypendium, mogą jednocześnie otrzymywać stypendium socjalne, stypendium rektora oraz zapomogę. Obsługę merytoryczną wniosków o stypendium zapewnia Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami.
💡 Osoby ze znaczącymi osiągnięciami naukowymi lub artystycznymi związanymi ze studiami albo osiągnięciami sportowymi mogą ubiegać się także o stypendium ministra.
ℹ️ Więcej informacji znajdziesz na stronie Biura Pomocy Materialnej: https://bpm.uw.edu.pl/
Opłaty należy wysyłać na adres:
Wydział Archeologii UW
Ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
na indywidualny numer konta przydzielony każdemu studentowi (widoczny po zalogowaniu do USOSa)
Opłaty dla osób rozpoczynających studia w roku akademickim 2021/2022 wykazane są:
na stronach 12 i 13 ZARZĄDZENIA NR 63 REKTORA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO z dnia 31 marca 2021 r. w sprawie wysokości opłat za usługi edukacyjne
Wykaz opłat z poprzednich lat można znaleźć tutaj
Minigranty Wydziału Archeologii (edycje od 2020/21)
Organizatorem Konkursu Minigranty Studenckie jest Wydział Archeologii. Celem Konkursu jest wspieranie aktywności związanej z procesem kształcenia oraz rozwojem wiedzy, kompetencji i umiejętności studentów, a przez to podnoszenie ich kwalifikacji, poprzez wspieranie zadań związanych bezpośrednio z realizacją tematów ich prac dyplomowych. Dodatkowym celem Konkursu jest rozwój studentów w zakresie umiejętności właściwego formułowania wniosków grantowych oraz realizacji i rozliczania projektów. Konkurs jest skierowany do wszystkich studentów studiów stacjonarnych kierunków archeologia i Archaeology „Studies in English” Wydziału Archeologii UW, którzy uzyskali średnią ocen 4.0 w roku poprzedzającym Konkurs. Opiekunem projektu realizowanego w ramach Konkursu może być wyłącznie pracownik Wydziału posiadający co najmniej stopień doktora. Ocenę merytoryczną przeprowadza siedmioosobowa Komisja, w której skład wchodzą Dziekan i prodziekani Wydziału, przedstawiciel Samorządu studentów WA, a także po jednym przedstawicielu studentów studiów I stopnia studiów stacjonarnych, II stopnia studiów stacjonarnych spoza Samorządu, których zgłasza Samorząd. W danym roku akademickim odbywa się jedna edycja Konkursu, maksymalna kwota dofinansowania jednego projektu w danej edycji wynosi 10 000 zł, a maksymalny czas realizacji projektu wynosi 12 miesięcy lub do ukończenia studiów (pełnego cyklu kształcenia w rozumieniu Regulaminu Studiów UW.
Dokumenty do pobrania
- Regulamin konkrusu Minigranty Studenckie WA
- Załącznik nr 1 [wzór wniosku]
- Załącznik nr 2 [arkusz oceny formalnej]
- Załącznik nr 3 [arkusz oceny merytoryczno-jakościowej]
- Załącznik nr 4 [oświadczenie i akceptacja regulaminu]
- Załącznik nr 5 [umowa licencji niewyłącznej – minigranty]
- Załącznik nr 6 [sprawozdanie merytoryczno-finansowe]
III Edycja – 2022/2023
Ogłaszamy nabór wniosków w 3. edycji Konkursu na Minigrant Studenckie WA UW roku akademickim 2022/2023. Wniosek należy złożyć w formie elektronicznej wraz z załącznikami przesyłając go z konta w domenie student.uw.edu.pl na adres: wa.studia@uw.edu.pl
- Wnioski należy składać do 8.01.2023 r. do godz. 23:
59. - Rozstrzygnięcie konkursu – termin zostanie ogłoszony po zakończeniu zbierania wniosków.
II Edycja – 2021/2022
W roku akademickim 2021/2022 przewidywany jest następujący harmonogram konkursu na minigranty. Kolejne etapy konkursu będą ogłaszane stopniowo. Wniosek należy złożyć w formie elektronicznej wraz z załącznikami przesyłając go z konta w domenie student.uw.edu.pl na adres: wa.studia@uw.edu.pl z nagłówkiem zawierającym tytuł „Konkurs Minigranty Studenckie WA UW” oraz numer edycji.
- Wnioski należy składać do 25.02.2022 r. do godz. 23.59.
- Rozstrzygnięcie konkursu – termin zostanie ogłoszony po zakończeniu zbierania wniosków.
I Edycja – 2020/21
Z uwagi na wdrażanie całkowicie nowego systemu konkursowego, tegoroczna Edycja jest wyjątkowo ogłoszona z opóźnieniem. Studenci spełniający kryteria konkursowe, którzy chcą obronić się w terminie, mogą starać się o dofinansowanie działań wspierających powstanie ich prac dyplomowych takich jak koszty wyjazdów, skanów, czy grafik.
- Wnioski należy składać do 18 maja 2021 r. do godz. 23.59.
- Ocena formalna nastąpi do 21 maja 2021 r.
- Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 10 czerwca 2021 r.
Zakwalifikowani do II etapu (po ocenie formalnej):
- Damian Bursa
- Paweł Rongies
- Bartosz Placak
Skład Komisji oceniającej wnioski pod względem merytoryczno-jakościowym:
Wyniki I Edycji Konkursowej 2021
W imieniu Komisji mam przyjemność poinformować, że w I Edycji Konkursu „Minigranty Studenckie” wszystkie wnioski zakwalifikowane do II etapu konkursowego zostały nagrodzone.
Ranking Konkursu:
- Bartosz Placak: 563 pkt.
- Damian Bursa: 521 pkt.
- Paweł Rongies: 519 pkt
Gratulujemy nagrodzonym!
Minigranty studenckie (edycja 2018/19 przedłużona)
Minigranty studenckie przyznawane są w ramach Programu Indywidualizacji Kształcenia (PIK). To specjalna dotacja, która w latach ubiegłych była przyznawana w ramach środków przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach dotacji podmiotowej na dofinansowanie zadań projakościowych z puli środków przyznanych za udział studentów, którzy w roku rozpoczęcia studiów uzyskali najlepsze wyniki egzaminów maturalnych. W roku akademickim 2019/2020 na gruncie tzw. Ustawy 2.0. takie środki nie zostały uczelni przyznane, ale program był kontynuowany ze środków centralnych.
Więcej informacji znajdą Państwo tutaj.
Granty mogą służyć sfinansowaniu bądź dofinansowaniu udziału w szkołach letnich, warsztatach, kursach, kwerendach, konferencjach, badaniach archiwalnych, badaniach analitycznych do pracy magisterskiej itp.
Wszelkie wydatki (zawarte w kosztorysie projektu) winny być konsultowane z Sekcją Finansową WA; bilety powinny być nabywane za pośrednictwem biura obsługującego UW (aktualnie WhyNotTravel), faktury wystawiane na UW (informacje na stronie Sekcji Finansowej WA)
Po zakończeniu projektu należy złożyć rozliczenie merytoryczne (podjęte działania oraz osiągnięte rezultaty) oraz finansowe w formie elektronicznej oraz papierowej do Prodziekana ds. studenckich WA.
Zakończenie realizacji projektów zaakceptowanych w roku akademickim 2019/20 zostaje wydłużone do 31.08.2021 r.
Studenci i absolwenci kierunków archeologia (w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym) oraz Archaeology „Studies in English” mogą odbyć staż/praktyki zawodowe/wolontariat w wybranej instytucji lub na uczelni macierzystej.
Studenci zainteresowani działaniami o charakterze wolontariatu lub praktyk zawodowych mogą znaleźć wsparcie Uniwersytetu w realizacji swoich planów. Działalność w tym zakresie można realizować w formie praktyk zawodowych (nie mylić z ćwiczeniami wykopaliskowymi, czasem popularnie nazywanymi praktykami wykopaliskowymi) realizowanych za pośrednictwem Biura Karier UW lub w formie działań o charakterze wolontariatu, realizowanych w obrębie jednostek UW lub w innych instytucjach/organizacjach. Działalność wolontariacka studentów uniwersytetu jest współorganizowana przez Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu UW.
Obie formy aktywności studenckiej mają formę stażu. Nie są częścią programu kształcenia na kierunku archeologia i Archaeology „Studies in English” i nie mogą być traktowane jako ekwiwalent ćwiczeń terenowych. Odbycie stażu i uzyskanie zaświadczenia o jego ukończeniu może być jednak atutem w oczach przyszłego pracodawcy. Zaświadczenie jest dodawane do suplementu dyplomu.
Staż poza UW
strona informacyjna: https://biurokarier.uw.edu.pl/dla-studentow-doktorantow-i-absolwentow/praktyki-i-staze-studenckie/praktyki-nieobowiazkowe/
Studenci UW mogą realizować praktyki zawodowe poza uczelnią. W przypadku niektórych kierunków jest to wręcz wymagane programem studiów. W przypadku studentów wszystkich kierunków prowadzonych przez Wydział Archeologii UW odbycie praktyk zawodowych w rozumieniu przepisów ogólnych nie jest wpisane do programu studiów (ćwiczenia wykopaliskowe i ćwiczenia powierzchniowe to przedmioty programu studiów, a nie praktyki zawodowe). Nie mniej studenci mają możliwość korzystania z oferty nieobowiązkowych praktyk zawodowych. Biuro Karier UW co roku zbiera propozycje pracodawców chętnych do zatrudnienia studentów na staże i przedstawia wykaz ofert instytucji, w których można odbyć praktyki. Warto zapoznać się aktualną ofertą na stronie Biura:
Informacje na temat aktualnych ofert UW
Aktualna ogólnopolska baza ofert
Praktyki nieobowiązkowe realizowane poza UW są koordynowane przez Biuro Karier UW. Student, który chce odbyć praktykę nieobowiązkową zwraca się do Biura mailowo z prośbą o przygotowanie porozumienia lub wystawienie skierowania, przesyłając wypełniony formularz praktykanta (POBIERZ). Więcej informacji na stronie Biura Karier.
Staż na Uniwersytecie Warszawskim
strona informacyjna: https://wolontariat.uw.edu.pl/wolontariat-uw/
Studenci UW mogą odbywać staż o charakterze wolontariatu nie objęty programem studiów w ramach umowy pomiędzy jednostką organizacyjną UW a studentem. Staż może być realizowane na Wydziale Archeologii lub w innej jednostce Uniwersytetu. Możliwe są również staże wolontariackie w innych instytucjach/organizacjach. Szczegółowe informacje dotyczące działalności wolontariatu są dostępne na stronie Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu: https://wolontariat.uw.edu.pl/
Zasady odbycia wolontariatu w jednostkach UW są regulowane Zarządzeniem nr 68 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego w sprawie Regulaminu Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu i zasad korzystania ze wsparcia wolontariuszy przez jednostki organizacyjne UW (https://monitor.uw.edu.pl/Lists/Uchway/Attachments/5857/M.2021.104.Zarz.68..pdf). Regulamin wskazuje zakres obowiązków, który może zostać powierzony wolontariuszowi oraz zakres obowiązków jednostki organizacyjnej. W przypadku umowy wolontariackiej trwającej dłużej niż 30 dni lub gdy wnioskuje o to wolontariusz, umowa musi być zawarta w formie pisemnej.
Wzór umowy wolontariackiej z jednostką UW:
wersja PL: https://wolontariat.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2021/08/Porozumienie_ogolne_zablokowane.docx
wersja ENG: https://wolontariat.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2021/08/EN-PL-porozumienie_zablokowane.docx
Opracowany projekt porozumienia należy przekazać do akceptacji Biura Prawnego UW.
Po zakończeniu wolontariatu jednostka organizacyjna jest zobowiązana do wystawienia zaświadczenia o odbyciu wolontariatu.
Staż w ramach programu Erasmus+
Studenci UW mogą realizować staże także zagranicą w ramach programu Erasmus+. Studenci zainteresowani wyjazdami mogą uzyskać informacje od Koordynatora Mobilności na Wydziale Archeologii oraz Biurze Karier UW dostęp do ofert i firm, które znajdują się w serwisie http://www.biurokarier.edu.pl
Osoby zainteresowane zachęcamy do kontaktu:
-
- z Koordynatorem Mobilności, dr Sylwią Domaradzką: s.domaradzka@uw.edu.pl
- z Biurem Karier mailowo: biurokarier@adm.uw.edu.pl.
Studenci z innych europejskich uczelni biorących udział w programie Erasmus+ mogą także realizować staże na UW. Biuro Karier UW koordynuje stronę formalną odbywania praktyk w ramach programu Erasmus+ w jednostkach Uniwersytetu Warszawskiego.
Pracownicy zamierzający przyjąć studentów powinni skontaktować się mailowo lub telefonicznie z Biurem Karier w celu omówienia szczegółów biurokarier@adm.uw.edu.pl lub tel. (22 55 20 763).
Koordynatorem studentów przyjeżdzających w ramach programu Erasmus+ na Wydziale Archeologii jest dr Artur Grabarek.
Więcej informacji w tym miejscu.
Praktyki absolwenckie
Po ukończeniu studiów absolwent może odbyć praktyki absolwenckie na UW lub w wybranej instytucji, na podstawie odpowiedniej umowy. W przypadku absolwentów chcących realizować praktyki na UW, umowę należy skonsultować z Biurem Prawnym UW. Pomoc oferuje także Biuro Karier UW.
Warunki:
- nie ukończony 30 r.ż.;
- maksymalnie 3 miesiące u jednego Organizatora praktyk;
- praktyka może być płatna lub nieodpłatna; wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego nie może przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie Ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2002 r. Nr 200, poz. 1679);
- absolwent-praktykant sam musi zadbać o ubezpieczenie NNW.
Przykładowy wzór umowy o praktyke absolwencką na UW
Przykładowy wzór zaświadczenia o praktykach absolwenckich na UW
Więcej informacji na temat form odbywania praktyk, a także na temat działań prospołecznych w ramach wolontariatu przez studentów i absolwentów UW znajduje się na stronie Biura Karier UW.
Ćwiczenia warsztatowe — praktyki muzealne
Zgodnie z programem studiów magisterskich dziennych studentów II roku obowiązuje realizacja 60h dydaktycznych (45 godzin zegarowych) zajęć zatytułowanych „Ćwiczenia warsztatowe”, 5 ECTS. Zgodnie z opisem zajęć:
Celem ćwiczeń warsztatowych jest praktyczna nauka pracy nad materiałem archeologicznym pozyskanym w trakcie badań wykopaliskowych, np. inwentaryzacji, klasyfikacji zabytków, interpretacji, dokumentacji. Zajęcia te wprowadzają studenta w istotny etap procesu badawczego. Zajęcia te mogą być realizowane w formie praktyk muzealnych w placówkach, z którymi współpracuje WA UW.
W roku akademickim 2021/2022 Wydział proponuje studentom realizację wspomnianych zajęć w następujący sposób (w razie pojawienia się nowych propozycji lista może być uzupełniana):
-
-
- Udział w zajęciach realizowanych częściowo w Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, opiekunem ćwiczeń jest dr Katarzyna Pyżewicz. Zainteresowanych studentów prosimy o bezpośredni kontakt z dr Pyżewicz (k.pyzewicz@uw.edu.pl lub osobiście).
-
UWAGA!
Studenci, którzy chcieliby realizować ćwiczenia warsztatowe w innych placówkach, szczególnie poza Uniwersytetem Warszawskim, powinni samodzielnie skontaktować się z wybraną instytucją i uzyskać zgodę dyrekcji, jak również pisemny opis zakresu obowiązków wyznaczonych przez instytucję przyjmującą. W tym celu należy wypełnić formularz skierowania na praktykę muzealną. Na jego podstawie decyzję o skierowaniu studenta na praktykę podejmowane są indywidualnie przez Prodziekana ds. Studenckich/Kierownika Jednostki Dydaktycznej. Po stronie studenta leży zapewnienie ubezpieczenia NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) na czas praktyk. Można wykupić ubezpieczenie w ramach Karty ISIC (International Student Identity Card).
Na podstawie formularza skierowania na praktykę muzealną zostanie przygotowana umowa realizacji praktyki muzealnej. Po zakończeniu praktyki instytucja przyjmująca powinna wystawić zaświadczenie odbytej praktyki zawierające ocenę wypełniania obowiązków. Na tej podstawie student uzyska zaliczenie przedmiotu.
Zgodnie z Regulaminem Studiów na UW Indywidualna Organizacja Studiów (IOS) jest przyznawana studentom, jeżeli należą do poniższych grup (§ 26 ust. 4 RS):
-
-
- studenci wyróżniającym się w nauce (na podstawie przedstawionych dokumentów);
- studenci uczestniczący w pracach badawczych nieobjętych programem studiów (na podstawie przedstawionych dokumentów);
- studenci wyróżniający się w działalności sportowej, w której reprezentują Uniwersytet (na podstawie przedstawionych dokumentów);
- studenci wyróżniający się w działalności kulturalnej lub artystycznej (na podstawie przedstawionych dokumentów);
- studenci skierowani na studia w innej uczelni lub instytucji krajowej lub zagranicznej (na podstawie przedstawionych dokumentów);
- studenci studiujący jednocześnie na więcej niż jednym kierunku studiów (na podstawie przedstawionych dokumentów);
- studenci z niepełnosprawnością lub chorobą przewlekłą (wyłącznie na podstawie opinii Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami UW);
- studentki w ciąży i studenci będący rodzicami (na podstawie dokumentów potwierdzających fakt);
- studenci przyjęci na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się;
- w innych uzasadnionych przypadkach niż wymienione w pkt 1-9, w tym związanych ze zdarzeniami losowymi dotyczącymi studenta.
-
Indywidualna Organizacja Studiów może przyjąć formę (§ 26, ust. 3):
-
-
- indywidualny program studiów realizowany we współpracy z opiekunem naukowym lub
- indywidualny plan studiów lub
- indywidualny tryb i termin zaliczania przedmiotów lub
- indywidualny tryb studiowania przeznaczony dla studentów z niepełnosprawnością lub z chorobą przewlekłą.
-
Przy czym IOS obejmujący indywidualny program studiów (pkt 1) wymaga wskazania opiekuna naukowego dla studenta oraz opracowania indywidualnego programu studiów, który zostaje zaopiniowany przez opiekuna. Indywidualny program studiów musi spełniać wymagania wynikające z efektów uczenia się określonych dla kierunku studiów. Wspomniany wymóg wskazania opiekuna nie dotyczy studentów, których indywidualny program studiów jest związany ze skierowaniem na studia w innej uczelni lub instytucji krajowej lub zagranicznej.
Indywidualny plan studiów (pkt 2) może obejmować zgodę na przenoszenie zajęć pomiędzy etapami studiów. Jeżeli wydana jest zgoda dziekana na przeniesienie zajęć, niezaliczenie ich w trakcie etapu studiów wskazanego w programie studiów nie powoduje naliczenia opłaty związanej z warunkowym zaliczeniem roku. Student starający się o indywidualny plan studiów jest zobowiązany do dołączenia do wniosku złożonego przez system USOS harmonogramu IOS zawierającego informacje dotyczące przedmiotów, o których przesunięcie zaliczenia się stara.
Indywidualny tryb i/lub termin zaliczenia przedmiotu wymaga przedstawienia harmonogramu IOS zawierającego listę przedmiotów, których zmiana będzie dotyczyć, wraz z opisem zakresu wnioskowanej zmiany (np. dopuszczenie zwiększonej liczby nieobecności, zgoda na zaliczenie zajęć inne niż wskazane w sylabusie przedmiotu etc.). Wymagane jest uzyskanie przez studenta zgody prowadzącego na wskazaną zmianę. Zgoda jest wyrażana przez złożenie przez prowadzącego podpisu na harmonogramie zawierającym wszystkie informacje dotyczące IOS. W przypadku, gdy nie jest możliwe uzyskanie podpisu w terminie pozwalającym na złożenie wniosku, zgoda może być wyrażona w postaci emaila wykładowcy wysłanego do studenta za pomocą konta uniwersyteckiego. W przypadku braku zgody prowadzącego niemożliwe jest uzyskanie zgody na indywidualny tryb i/lub termin zaliczenia przedmiotu, który ten wykładowca prowadzi.
Odbywanie studiów w trybie indywidualnej organizacji studiów nie zwalnia z obowiązku osiągnięcia efektów uczenia się określonych w programie studiów. Oznacza to, że student jest zobowiązany do zaliczenia wszystkich przedmiotów programu studiów z możliwością uznania decyzją dziekana ekwiwalentu spełniającego wskazane w programie efekty uczenia się.
Po prawomocnym skreśleniu z listy studentów powrót na studia możliwy jest na dwa sposoby: poprzez wznowienie na studia bądź ponowną rekrutację.
Przeszkody we wznowieniu na studia
Wznowienie na studia jest możliwe jedynie w przypadku osób, które zostały po raz pierwszy skreślone z listy studentów kierunku archeologia nie wcześniej niż 10 lat przed złożeniem wniosku o wznowienie. Nie jest również możliwe wznowienie studenta, który zalega z płatnościami na rzecz uniwersytetu. Możliwe są również inne przeszkody regulaminowe, uniemożliwiające pozytywne rozpatrzenie wniosku o wznowienie (patrz poniżej). W przypadku braku regulaminowej możliwości wznowienia jedynym sposobem powrotu na studia jest ponowna rekrutacja.
Sytuacja studenta po wznowieniu na studia
Wznowienie oznacza powrót studentki/studenta do tego samego punktu w toku studiów, w którym został on przerwany i na prawach, których studiował(a) przed skreśleniem. Oznacza to, że wznowienie powinno nastąpić na ten sam kierunek i rok studiów. Jeżeli dany kierunek nie jest już prowadzony (np. studia licencjackie w trybie zaocznym) na wniosek studenta prodziekan ds. studentów może może wyrazić zgodę na wznowienie na innym kierunku studiów (czyli na studiach dziennych).
Zachowanie rozstrzygnięć wydanych w dotychczasowym toku studiów oznacza również, że student nadal podlega ograniczeniu liczby możliwych powtórzeń etapu studiów (każdy rok studiów może być powtarzany tylko raz). Oznacza to, iż student, który dwukrotnie zaliczał np. 3. rok studiów licencjackich nie może być wznowiony na studia, ponieważ nie ma możliwości ponownego zaliczania 3. roku studiów.
Jeśli w roku akademickim, w którym student wznawia studia, obowiązuje inny program studiów niż w momencie skreślenia go z listy studentów, student zobowiązany jest do uzupełnienia różnic programowych określonych przez prodziekana ds. studenckich. Za zgodą studenta KJD może wznowić mu studia na wcześniejszym etapie studiów, niż ten, z którego został skreślony.
Wznowienie po absolutorium/wznowienie na obronę
W przypadku, gdy osoba starająca się o wznowienie uzyskała przed skreśleniem absolutorium, to znaczy spełniła wszystkie wymagania określone w programie studiów, jednak z powodu niezłożenia pracy dyplomowej przewidzianej w programie studiów nie zaliczyła ostatniego cyklu dydaktycznego seminarium dyplomowego, może w okresie nieprzekraczającym dwóch lat od daty skreślenia z listy studentów ubiegać się o wznowienie studiów bez obowiązku uzupełniania różnic programowych. Taka możliwość dotyczy jednak tylko studentów, którzy zostali skreśleni z powodu niezłożenia w przewidzianym terminie egzaminu dyplomowego i złożyli wniosek o wznowienie studiów w okresie nieprzekraczającym dwóch lat od daty skreślenia.
Tryb ubiegania się o wznowienie na studia
Bez względu na tryb i cel wznowienia, należy złożyć odpowiedni wniosek wg wzoru dostępnego w tym miejscu. Wniosek rozpatruje prodziekan ds. studenckich. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji należy uiścić opłatę zgodnie z wykazem opłat podanym w tym miejscu. Obowiązuje cennik aktualny w roku akademickim, w którym zostaje złożony wniosek o wznowienie. W przypadku osób wznawiających się w celu obrony, wniosek o wznowienie musi zostać złożony co najmniej na miesiąc przed planowanym terminem obrony.
Na Uniwersytecie Warszawskim działa wiele osób pomagających w przypadkach związanych z naruszaniem zasad równości i tolerancji, a także w sprawach praw osób studiujących.
Obowiązkiem każdego pracownika UW jest poszanowanie zasad równości w taki sposób, aby każda osoba studiująca oraz pracująca z naszego Uniwersytetu czuły się bezpiecznie w murach naszego Wydziału, w przekonaniu, że ich prawa są właściwie przestrzegane.
Pierwsze kroki
Jeśli jesteś osobą pracującą lub studiującą i doświadczysz niesprawiedliwego lub poniżającego traktowania lub zauważysz złe traktowanie kogoś w Twoim otoczeniu możesz w pierwszej kolejności zgłosić się do pełnomocniczki ds. równości na Wydziale Archeologii. Jeśli jesteś studentem, możesz zgłosić się do Samorządu na swoim wydziale, prodziekan ds. studenckich swojego opiekuna. Te osoby mogą wysłuchać Twoich problemów i pomóc skierować sprawę w odpowiednie miejsce, gdzie otrzymasz profesjonalne wsparcie.
Jeśli jesteś w sytuacji kryzysowej i potrzebujesz natychmiastowego wsparcia psychologicznego, kontaktuj się z Warszawskim Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej, poprzez platformę 116sos.pl lub dzwoń pod numer Telefonu Zaufania 116 123. Uniwersytet także oferuje wsparcie osobom potrzebującym. Więcej informacji można znaleźć również w tym miejscu oraz w instytucjach i osób opisanych poniżej.
Pełnomocnik ds. równości na Wydziale Archeologii
Jest to osoba pełniąca rolę pierwszego punktu kontaktowego na Wydziale w sprawach związanych z dyskryminacją, molestowaniem seksualnym i innymi niepożądanymi zachowaniami. Ma za zadanie upowszechniać wiedzę na temat szkoleń, kursów równościowych, procedur antydyskryminacyjnych.
Pełnomocnik współpracuje z dwoma zespołami, które zajmują się: nieformalnym postępowaniem naprawczym (zespół Rzeczniczki akademickiej) i formalnym postępowaniem skargowym (koordynatorki ds. przeciwdziałania nierównemu traktowaniu, dyskryminacji, mobbingowi oraz innym zachowaniom niepożądanym, które przekazują skargi do odpowiedniej Komisji).
Na Wydziale Archeologii funkcję pełnomocniczki ds. równości pełni dr hab. Katarzyna Pyżewicz
Kontakt: k.pyzewicz@uw.edu.pl
Samorząd Studentów WA UW (dla osób studiujących)
Do Samorządu WA można również zgłaszać się o radę z problemami i sytuacjami, które mogą pojawić się na Wydziale, Uniwersytecie lub poza uczelnią.
Kontakt: https://www.archeologia.uw.edu.pl/samorzad-studencki/
Opiekun studentów I roku (dla osób studiujących)
Opiekunką I roku studentów archeologii jest dr Julia Chyla.
Kontakt: j.chyla@uw.edu.pl
Opiekun studentów studiów niestacjonarnych (zaocznych) (dla osób studiujących)
Archeologię można studiować w trybie zaocznym. Są to studia II stopnia (magisterskie). Niewielu studentów ma jednak świadomość, że studentom studiów niestacjonarnych przysługują takie same prawa jak studentom studiów dziennych. Dotyczy to nie tylko praw do równości i tolerancji, ale także prawa do stypendium socjalnego, stypendium rektora za bardzo dobre wyniki w nauce, prawo do stypendium Erasmus+ czy studiów MOST. Z każdym pytaniem, także dotyczącym spraw trudnych, można zwrócić się do opiekuna studentów studiów niestacjonarnych. Na naszym Wydziale jest nim dr Sławomir Wadyl.
Kontakt: s.wadyl@uw.edu.pl
Prodziekan ds. studenckich (dla osób studiujących)
Choć głównym zadaniem prodziekana ds. studenckich jest organizacja kształcenia na Wydziale jest to również osoba, do której każda osoba studiująca może zwrócić się z pytaniem lub skargą dotyczącą spraw przestrzegania zasad równości i tolerancji oraz praw studenta. Każdą sprawę można zgłosić drogą mailową lub poprzez kontakt na dyżurze dziekańskim.
Kontakt: dr Elżbieta Jaskulska wa.student@uw.edu.pl, godziny dyżuru są podanej tutaj
Ombudsman – czyli rzeczniczka akademicka
Ombudsman, czyli Rzecznik akademicki, to osoba niezależna i neutralna, do której studenci, pracownicy akademiccy i administracyjni mogą zwracać się w sposób nieformalny i poufny z prośbą o pomoc w różnych sprawach dotyczących uczelni i jej społeczności.
Zadaniem ombudsmana jest wspieranie pracowników i studentów w rozwiązywaniu konfliktów oraz dbanie o to, by wszyscy członkowie społeczności akademickiej byli traktowani sprawiedliwie i uczciwie. Funkcja ombudsmana jest niezależna od struktury zarządzania.
Sprawy do ombudsmana mogą zgłaszać zarówno osoby indywidualne –pracownicy, doktoranci i studenci, jak i jednostki organizacyjne Uniwersytetu Warszawskiego oraz organy samorządu studenckiego i doktoranckiego.
Procedura zgłaszania spraw jest opisana w tym miejscu.
Zastępczyni Rzeczniczki akademickiej ds. studenckich – p.o. Rzeczniczki akademickiej – Magdalena Miksa
Zespół Równościowy
Zespół równościowy zajmuje się kreowaniem i wdrażaniem polityki antydyskryminacyjnej, działań na rzecz równego traktowania i różnorodności; realizacją badań w obszarze równości oraz koordynacją, jak i merytorycznym nadzorem i wsparciem działań na rzecz edukacji równościowej; podejmuje działania promocyjne i zwiększające świadomość problematyki równości i różnorodności.
Skład Zespołu:
Anna Grędzińska
Główna specjalistka ds. równouprawnienia
Koordynatorka ds. przeciwdziałania nierównemu traktowaniu, dyskryminacji, mobbingowi oraz innym zachowaniom niepożądanym
dr hab. Julia Kubisa, prof. UW
Główna specjalistka ds. badań i edukacji równościowej
Pełnomocniczka Rektora ds Polityki Przeciwdziałania Dyskryminacji i Molestowaniu Seksualnemu
Zuzanna Kaszuba
Specjalistka ds. zajęć równościowych
Kontakt do Zespołu Równościowego
Zachęcamy do zapoznania się ze stroną Równoważni na UW
Każdy, kto był świadkiem bądź doświadczył dyskryminacji, nierównego traktowania lub innego niepożądanego zachowania, może zgłosić zdarzenie bezpośrednio do członków Zespołu Równościowego, Zespołu Koordynatorek ds. przeciwdziałania nierównemu traktowaniu, dyskryminacji, mobbingowi oraz innym zachowaniom niepożądanym lub pełnomocnika ds. równości na swoim wydziale.
Rzecznik Praw Studenta i Pełnomocnik ds. Równości
(Zarząd Samorządu Studentów UW) (dla osób studiujących)
W zakres kompetencji Rzecznika Praw Studenta wchodzą: wszelkie działania związane z ochroną praw studenta, działaniem na rzecz zwiększania świadomości studentów o przysługujących im prawach, pomocy w rozwiązywaniu problemów oraz obrony interesu studentów. Rzecznik udziela informacji nt. praw studenta, wskazuje, jakie postępowanie jest najkorzystniejsze z punktu widzenia interesów osoby studiującej oraz podejmuje interwencję przed właściwym organem Uniwersytetu.
Rzeczniczka Praw Studenckich – Zuzanna Bastek
Pełnomocniczka ds. Równości – Magdalena Michałowska
Centrum Pomocy Psychologicznej
Centrum Pomocy Psychologicznej UW to ośrodek uniwersytecki, który oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną studentom i pracownikom UW, dla osób znajdujących się w kryzysie psychicznym, potrzebują wsparcia psychologicznego lub pomocy w adaptacji do nowych wyzwań. Centrum zapewnia pojedyncze konsultacje, serie spotkań nakierowanych na interwencję, indywidualną psychoterapię krótkoterminową, psychoterapię grupową ograniczonej w czasie, możliwość udziału w pracy warsztatowej i psychoedukacyjnej.
Kontakt: https://cpp.uw.edu.pl/kontakt/
Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami
Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami to instytucja, której zadaniem jest pomoc i wsparcie udzielane osobom niepełnosprawnym oraz osobom z problemami zdrowotnymi, zarówno studentom w realizowaniu toku studiów, jak i pracownikom uczelni. Do Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami może zgłosić się każdy, kto z powodu swojej niepełnosprawności lub stanu zdrowia doświadcza gorszego traktowania bądź napotyka bariery w procesie studiowania czy podejmowania innych istotnych aktywności niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania na terenie Uniwersytetu.
Kontakt: https://bon.uw.edu.pl/kontakt/
Opieka medyczna w ramach ubezpieczenia NFZ
Studenci i pracownicy UW mogą korzystać bezpłatnie z opieki świadczonej przez przychodnię akademicką CenterMed. Szczegóły dotyczące zapisów na konsultacje lekarskie i korzystania ze świadczeń:
https://www.uw.edu.pl/opieka-medyczna/
Akademicka Poradnia Prawna (dla osób studiujących)
Akademicka Poradnia Prawna świadczy bezpłatną pomoc prawną dla studentów, m. in. z zakresu regulaminów studiów, regulaminów pomocy materialnej, prawa cywilnego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa pracy, prawa administracyjnego. Osobami udzielającymi porad w jednostce są z reguły studenci ostatnich lat, absolwenci oraz doktoranci Wydziału Prawa i Administracji UW, którzy działają przy pomocy doradców posiadających doświadczenie w konkretnej dziedzinie.
Kontakt: https://akademickaporadniaprawna.pl/kontakt/
Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
Organizacja, której statutowym celem jest propagowanie polubownego rozwiązywania konfliktów. Centrum prowadzi mediacje w sprawach skierowanych przez sądy, a także sprawy, w których strony zgłoszą się do Centrum same.
Więcej informacji na stronie Centrum
Poradniki, szkolenia, kampanie
Przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu na uczelni
Poradnik Antydyskryminacyjny dla Pracujących i Studiujących na Uniwerystecie Warszawskim
Rekomendacje dotyczące języka niedyskryminującego na Uniwersytecie Warszawskim
Poradniki dotyczące osób trans na uczelni opracowane przez koło naukowe Queer UW:
Kampania społeczna „Wszyscy Jesteśmy Równoważni”, której celem jest podkreślenie, że w Uniwersytecie Warszawskim nie ma miejsca na dyskryminację oraz, że osoby, które jej doświadczają, znajdą wsparcie na uczelni.
Kampania „UWażajmy na słowa” na temat wspierania dialogu i przeciwdziałania mowie nienawiści. Jej celem jest podkreślenie, że na UW nie ma miejsca na hejt i mowę nienawiści, a każda osoba, która ich doświadczyła lub była ich świadkiem znajdzie wsparcie na uczelni.
Formularz Harmonogramu Indywidualnej Organizacji Studiów
Osoby ubiegające się o Indywidualną Organizację Studiów (IOS) powinny przedstawić wypełniony formularz zawierający przedmioty, których zaliczenie będzie realizowane w ramach IOS (przesunięcie terminu lub formy zaliczenia) wraz ze zgodą osoby prowadzącej zajęcia (w formie podpisu na formularzu). Bez załączonego harmonogramu podanie zawierać będzie braki formalne i nie będzie mogło zostać rozpatrzone pozytywnie.
Szczegóły dotyczące Indywidualnej Organizacji Studiów są dostępne na stronie: https://www.archeologia.uw.edu.pl/indywidualna-organizacja-studiow-ios/
Wzór wniosku o wznowienie studiów (wersja ENG)
Przed wydrukiem należy wypełnić pola z danymi studenta (u góry po lewej), datę, „rok akademicki” oraz „uzasadnienie”. Następnie plik wydrukować, podpisać odręcznie, zeskanować i wysłać na adres wa.studia@uw.edu.pl z prośbą o uzupełnienie adnotacji o przyczynie skreślenia i przekazaniu wniosku do prodziekan ds. studenckich.
Wzór zgody na opiekę promotora nie prowadzącego seminarium
Zgodnie z Regulaminem prac dyplomowych, student może przygotowywać pracę pod kierunkiem nauczyciela akademickiego nieprowadzącego seminarium licencjackiego za jego pisemną zgodą i po akceptacji prowadzącego seminarium.
Po wypełnieniu formularza należy przedstawić go do podpisu promotorowi, a następnie do akceptacji prowadzącemu seminarium licencjackie lub magisterskie. Wypełniony i podpisany formularz należy złożyć w Sekcji Studenckiej Dziekanatu lub przesłać skan na adres: wa.studia@uw.edu.pl.
Wzór upoważnienia do odbioru dokumentów i dyplomu przez osoby trzecie:
wzór upoważnienia
Klauzula informacyjna w procesie odbioru dokumentów w imieniu absolwenta- studenta
Nowy program I roku studiów licencjackich obowiązujący od roku akademickiego 2020/21
I semestr (zimowy)
Lp. | Nazwa przedmiotu | Typ i wymiar zajęć | Zaliczenie zajęć | Punkty ECTS |
1. | Wprowadzenie do archeologii | wykład (30h) | egzamin | 1.5 |
2. | Warsztat badawczy archeologa | ćwiczenia (30h) | zaliczenie | 2.0 |
3. | Człowiek w pradziejach (paleolit – wcz. epoka żelaza) | konwersatorium (30h) | zaliczenie | 2.0 |
4. | Cywilizacje Bliskiego Wschodu, Egiptu i Nubii | konwersatorium (30h) | zaliczenie | 2.0 |
5. | Człowiek i środowisko | konwersatorium (30h) | zaliczenie | 2.0 |
6. | Praca zespołowa* | konwersatorium (30h) | zaliczenie | 2.0 |
7. | Źródła wiedzy o przeszłości | konwersatorium (30h) | zaliczenie | 2.0 |
8. | BHP | ćwiczenia (4h) | zaliczenie | 0.5 |
9. | OWI | ćwiczenia (4h) | zaliczenie | 0.5 |
10. | OGIN | wykład (30h) | egzamin | 1.5 |
11. | Język nowożytny | lektorat (60h) | zaliczenie | 2.0 |
12. | WF | ćwiczenia (30h) | zaliczenie | 0.0 |
II semestr (letni)
Lp. | Nazwa przedmiotu | Typ i wymiar zajęć | Zaliczenie zajęć | Punkty ECTS |
1. | Teorie i metody badań w archeologii | wykład (30h) | egzamin | 1.5 |
2. | Metodyka archeologicznych badań terenowych | ćwiczenia (30h) | zaliczenie | 2.0 |
3. | Barbarzyńcy tworzą Europę (okres przedrzymski – czasy nowożytne) | konwersatorium (30h) | zaliczenie | 2.0 |
4. | Świat Greków i Rzymian | konwersatorium (30h) | zaliczenie | 2.0 |
5. | Cywilizacje Dalekiego Wschodu i Nowego Świata | konwersatorium (30h) | zaliczenie | 2.0 |
6. | Dokumentacja rysunkowa | ćwiczenia (30h) | zaliczenie | 2.0 |
7. | Laboratorium i warsztat opisu zabytków | ćwiczenia (2x30h) | zaliczenie | 2×2.0 |
8. | OGIN | wykład (30h) | egzamin | 1.5 |
9. | Przedmiot ogólnouniwersytecki (OGUN) | (2x30h) | zaliczenie lub egzamin | 2×2.5 |
Uwaga! Przedmiot ogólnouniwersytecki (OGUN) to przedmiot spoza kierunku archeologia. Spośród wybieranych przez studenta OGUNów, w ciągu całych studiów licencjackich student zobowiązany jest do zaliczenia co najmniej 5 pkt. ECTS przedmiotu ogólnouniwersyteckiego z puli nauk społecznych | ||||
10. | Język nowożytny | lektorat (60h) | zaliczenie | 2.0 |
11. | WF | ćwiczenia (30h) | zaliczenie | 0.0 |
12. | Ćwiczenia terenowe | ćwiczenia (150h) | zaliczenie | 9.0 |
13. | Ćwiczenia terenowe | ćwiczenia (150h) | zaliczenie | 9.0 |
30 – czas trwania zajęć w godzinach dydaktycznych/rok akademicki
* w roku akademickim 2024/2025 Praca zespołowa została przeniesiona na semestr letni
Nowy program II roku studiów licencjackich
obowiązujący od roku akademickiego 2020/2021
60 ECTS, 780 h, (6 egz., co najmniej 12 zal.) + ćwiczenia wykopaliskowe (150h) i powierzchniowe (30h)
Lp. | Nazwa przedmiotu | rodzaj zajęć | wymiar | typ zaliczenia | ECTS |
|
|||||
1. | Warsztat pracy naukowej | konwersatorium | 60 | zaliczenie | 4.0 |
2. | Metody dokumentacji fotograficznej | konwersatorium | 30 | zaliczenie | 2.0 |
3. | Muzealnictwo, konserwatorstwo, popularyzacja archeologii | konwersatorium | 30+30 | egzamin+zaliczenie | 2.0+2.0 |
5. |
Przedmiot ogólnouniwersytecki (OGUN) | 2 × 30 | zaliczenie lub egzamin | 2 × 2.5 | |
Uwaga! Przedmiot ogólnouniwersytecki (OGUN) to przedmiot spoza kierunku archeologia. Spośród wybieranych przez studenta OGUNów, w ciągu całych studiów licencjackich student zobowiązany jest do zaliczenia 5 pkt. ECTS (=60 h) przedmiotu ogólnouniwersyteckiego z puli nauk społecznych | |||||
6. | Język starożytny (Łacina) | lektorat | 60 | egzamin | 4.0 |
7. | Język nowożytny | lektorat | 120 | zaliczenie | 4.0 |
8. | Egzamin z języka nowożytnego na poziomie B2 |
— | — | egzamin | 2.0 |
9. | WF | ćwiczenia | 30 | zaliczenie | 0.0 |
10. | Ćwiczenia wykopaliskowe | ćwiczenia | 150 | zaliczenie | 9.0 |
11. | Ćwiczenia powierzchniowe | ćwiczenia | 30 | zaliczenie | 2.0 |
Należy wybrać 2 specjalności z 9 oferowanych. Każda specjalność oznacza 120 godzin zajęć (łącznie w ciągu roku 240 godzin, 16 ECTS) |
|||||
12. | Epoka kamienia i epoka brązu | konwersatorium | 2 × 120 | 2 × egzamin + zaliczenia zależne od podziału zajęć w obrębie specjalności | 2 × 8.0 |
13. | Wczesna epoka żelaza i okres wpływów rzymskich | ||||
14. | Średniowiecze i nowożytność | ||||
15. | Archeologia Bliskiego Wschodu | ||||
16. | Archeologia Egiptu i Nubii | ||||
17. | Archeologia Grecji | ||||
18. | Archeologia Rzymu | ||||
19. | Archeologia Dalekiego Wschodu i Nowego Świata | ||||
20. | Bioarcheologia i archeologia środowiska | ||||
W sumie 4 konwersatoria profilowane (łącznie 120 godzin, 8 ECTS). Lista zajęć do wyboru zgodna z ofertą na dany rok akademicki — patrz plan zajęć / USOS. |
|||||
Profil techniczno-metodyczny:
zajęcia poruszające zagadnienia takie jak: archeometria, archeologia nieinwazyjna, tradycyjne i nowoczesne metody eksploracji, archeologia podwodna, archeologia krajobrazów przeszłych, archeologia urbanistyki i architektury etc. |
|||||
Profil technologiczno-badawczy:
zajęcia poruszające zagadnienia takie jak: wprowadzenie do specyfiki badań nad surowcami w archeologii; technologie przeszłości: ceramika, kamień i krzemień, metale, szkło, materiały organiczne, teoria i praktyka w badaniach nad dawnymi technologiami; warunki środowiskowe a stan zachowania obiektów; metody dokumentacji (przerysy, fotografie w różnymi widmie światła) i badanie zabytków (analizy chemiczne, metody obrazowania, badanie struktury); źródła do poznania technologii (narzędzia, ikonografia, źródła pisane, etnografia, archeologia eksperymentalna) i ich ograniczenia, ikonografia w warsztacie archeologa; epigrafika w warsztacie archeologa; archeologia kognitywna etc. |
|||||
Profil prawno-społeczny:
zajęcia poruszające zagadnienia takie jak: ustawodawstwo i konserwatorstwo archeologiczne, wymiar społeczny archeologii, marketing i zarządzanie dziedzictwem archeologicznym, wystawiennictwo archeologiczne etc. |
Nowy program III roku st. licencjackich
Od roku akademickiego 2021/22 obowiązuje nowy program dla III roku studiów licencjackich
59 ECTS, 660 h, (4 egz., 15 zal.)
Lp. | Nazwa przedmiotu | rodzaj zajęć | wymiar | typ zaliczenia | ECTS |
|
|||||
1. | Warsztat przygotowania pracy dyplomowej | konwersatorium | 30 | zaliczenie | 2.0 |
2. | Wykład ogólnohumanistyczny | wykład | 60 | egzamin | 4.0 |
3. | Wizualizacja wyników badań | konwersatorium | 30 | zaliczenie | 2.0 |
4. | OGIN | wykład | 30 | egzamin | 1.5 |
5. | OGUN | wykład | 30 | egzamin | 2.5 |
6. | Język starożytny | lektorat | 60 | egzamin | 4.0 |
należy wybrać jedno (60 h, na zaliczenie, 6.0 ECTS) + PRACA DYPLOMOWA ( 13 ECTS) |
|||||
1. | Epoka kamienia i epoka brązu | 60 h | zaliczenie | 6.0 + 13.0 ECTS | |
2. | Wczesna epoka żelaza i okres wpływów rzymskich | ||||
3. | Średniowiecze i nowożytność | ||||
4. | Archeologia Bliskiego Wschodu | ||||
5. | Archeologia Egiptu i Nubii | ||||
6. | Archeologia Grecji | ||||
7. | Archeologia Rzymu | ||||
8. | Archeologia Dalekiego Wschodu i Nowego Świata | ||||
9. | Bioarcheologia i archeologia środowiska | ||||
Do wyboru 12 zajęć z trzech profili do sumy 24 ECTS (12 × 30h po 2 ECTS). Zajęcia są prowadzone w semestrze pierwszym i drugim. Lista zajęć do wyboru zgodna z ofertą na dany rok akademicki — patrz plan zajęć / USOS. |
|||||
Profil techniczno-metodyczny:
zajęcia poruszające zagadnienia takie jak: archeometria, archeologia nieinwazyjna, tradycyjne i nowoczesne metody eksploracji, archeologia podwodna, archeologia krajobrazów przeszłych, archeologia urbanistyki i architektury etc. |
|||||
Profil technologiczno-badawczy:
zajęcia poruszające zagadnienia takie jak: wprowadzenie do specyfiki badań nad surowcami w archeologii; technologie przeszłości: ceramika, kamień i krzemień, metale, szkło, materiały organiczne, teoria i praktyka w badaniach nad dawnymi technologiami; warunki środowiskowe a stan zachowania obiektów; metody dokumentacji (przerysy, fotografie w różnymi widmie światła) i badanie zabytków (analizy chemiczne, metody obrazowania, badanie struktury); źródła do poznania technologii (narzędzia, ikonografia, źródła pisane, etnografia, archeologia eksperymentalna) i ich ograniczenia, ikonografia w warsztacie archeologa; epigrafika w warsztacie archeologa; archeologia kognitywna etc. |
|||||
Profil prawno-społeczny:
zajęcia poruszające zagadnienia takie jak: ustawodawstwo i konserwatorstwo archeologiczne, wymiar społeczny archeologii, marketing i zarządzanie dziedzictwem archeologicznym, wystawiennictwo archeologiczne etc. |
Nowy program I roku studiów magisterskich obowiązujący w roku akademickim 2020/21
59 ECTS, 660 godz., 2 egz. +ćwicz. wykop. (150 godz.) +ćw. pow. (30 godz.)
Lp. | Nazwa przedmiotu | Typ i wymiar zajęć | Zaliczenie zajęć | Punkty ECTS |
1. | Seminarium | seminarium (60h) | zaliczenie | 9.0 |
2. | Zajęcia pomocnicze do seminarium | ćwiczenia/ konwersatorium (3x30h) | zaliczenie | 3×2.0 |
3. | Zajęcia wdrożeniowe | konwersatorium (2x30h) | zaliczenie | 2×2.0 |
4. | Archeologia w dobie Nowej Humanistyki | wykład (30h) | egzamin | 2.0 |
5. | Translatorium | ćwiczenia (30h) | zaliczenie | 2.0 |
6. | Zajęcia konwersatoryjne (do wyboru) | konwersatorium (9x30h) | zaliczenie | 9×2.0 |
7. | Marketing i zarządzanie dla archeologów | konwersatorium (30h) | zaliczenie | 3.0 |
8-9. | Przedmiot ogólnouniwersytecki (OGUN) | (2x30h) | zaliczenie lub egzamin | 2×2.5 |
Uwaga! W ciągu całych studiów magisterskich student zobowiązany jest do zaliczenia łącznie 10 pkt. ECTS w postaci zajęć OGUN, w tym co najmniej 5 pkt. ECTS z przedmiotu ogólnouniwersyteckiego z puli nauk społecznych. * | ||||
10. | Ćwiczenia wykopaliskowe | ćwiczenia (150h) | zaliczenie | 9.0 |
11. | Ćwiczenia powierzchniowe | ćwiczenia (30h) | zaliczenie | 2.0* |
*Oznacza to, że w ciągu dwóch lat studiów należy zaliczyć łącznie 10 ECTS w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich (OGUN). Z tych 10 ECTS z OGUNów, 5 ECTS to muszą być przedmioty z puli nauk społecznych.
Zgodnie z Zarządzeniem nr 13 , studentowi studiów magisterskich przysługuje prawo, w miarę wolnych miejsc, do uczestniczenia w nieobowiązkowych, bezpłatnych zajęciach z wychowania fizycznego w wymiarze 30 godzin.
Nowy program II roku studiów magisterskich obowiązujący od roku akademickiego 2020/2021 (ze zmianami od roku 2022/2023)
60 ECTS, 480 godzin, 5 egzaminów + 8 zaliczeń + przygotowanie pracy magisterskiej
Lp. | Nazwa przedmiotu | Typ i wymiar zajęć | Zaliczenie zajęć | Punkty ECTS |
1. | Seminarium | seminarium (60h) | zaliczenie | 9.0 |
Przygotowanie pracy magisterskiej | 20.0 | |||
2. | Zajęcia pomocnicze do seminarium | ćwiczenia/ konwersatorium (3x30h) | zaliczenie | 3×2.0 |
3. | Zajęcia konwersatoryjne (do wyboru) | konwersatorium (4x30h) | zaliczenie | 4×2.0 |
4. | Wykład ogólnohumanistyczny (wykład poświęcony tematyce wybranej dyscypliny humanistycznej) | wykład (30h) | egzamin | 2.0 |
5. | Wykład monograficzny (do wyboru z oferty na bieżący rok akademicki) | wykład (2x30h) | egzamin | 2×2.5 |
6. | Przedmiot ogólnouniwersytecki (OGUN) | (2x30h) | zaliczenie lub egzamin | 2×2.5 |
Uwaga! W ciągu całych studiów magisterskich student zobowiązany jest do zaliczenia łącznie 10 pkt. ECTS w postaci zajęć OGUN, w tym co najmniej 5 pkt. ECTS z przedmiotu ogólnouniwersyteckiego z puli nauk społecznych.* | ||||
7. | Ćwiczenia warsztatowe
(praktyki muzealne)** |
ćwiczenia (60h) | zaliczenie | 5 |
*Oznacza to, że w ciągu dwóch lat studiów należy zaliczyć łącznie 10 ECTS w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich (OGUN). Z tych 10 ECTS z OGUNów, 5 ECTS to muszą być przedmioty z puli nauk społecznych.
**Praktyki muzealne mogą być realizowane w instytucjach proponowanych przez Wydział w danym roku akademickim lub w instytucjach wybranych samodzielnie przez studenta. Informacja o instytucjach proponowanych w danym roku akademickim będzie zamieszczana przy planie zajęć.
Studia II stopnia (magisterskie) zaoczne
Poniższy program obowiązuje studentów, którzy rozpoczęli studia od roku akad. 2019/2020.
I rok
60 ECTS, 653 godzin, 6 egzaminów + 7 zaliczeń
Zajęcia wg programu | Typ zajęć | Wymiar zajęć | Forma zaliczenia | ECTS |
Seminarium I (magisterskie) | seminarium | 45 h | zal | 8 |
Seminarium II (poboczne) | seminarium | 45 h | zal | 8 |
Wykład monograficzny | wykład | 3 × 30 h | 3 × egz | 9 |
Historia archeologii | wykład | 2 × 30 h | 2 × egz | 8 |
Wykład ogólnouniwersytecki (nauki społeczne) – OGUN | wykład | 30 h | egz | 2,5 |
Praca z tekstami specjalistycznymi w języku obcym | translatorium | 45 h | zal | 4,5 |
Bezpieczeństwo i higiena pracy | wykład | 4 h | zal | 0* |
Ochrona własności intelektualnej | wykład | 4 h | zal | 0* |
Ćwiczenia powierzchniowe | ćwiczenia | 30 h | zal | 2** |
Ćwiczenia wykopaliskowe | ćwiczenia | 2 × 150 h | zal | 18 |
* zgodnie z przepisami uniwersyteckimi osoby, które nie zaliczyły przedmiotów BHP i OWI, bądź zaliczyły je wcześniej niż 3 lata kalendarzowe przed rozpoczęciem studiów magisterskich są zobowiązane do powtórnego zaliczenia ww. przedmiotów, jednak nie są one wliczane do programu studiów II stopnia.
**zmiana punktacji od 2020 roku.
II rok
60 ECTS, 285 godzin, 7 6 egzaminów + 2 3 zaliczenia + egzamin magisterski
Zajęcia wg programu | Typ zajęć | Wymiar zajęć | Forma zaliczenia | ECTS |
Seminarium I (magisterskie)+obrona pracy dyplomowej | seminarium | 45 h | zal | 8+22 |
Seminarium II (poboczne) | seminarium | 45 h | zal | 8 |
Wykład monograficzny | wykład | 9* | ||
Metodologia archeologii | wykład | 45 h | egz | 5 |
Prezentacja wyników badań – warsztaty praktyczne | warsztaty | 30 h | zal | 3* |
Wykład ogólnouniwersytecki (nauki społeczne) – OGUN | wykład | 30 h | egz | 2.5 |
Wykład ogólnouniwersytecki – OGUN | wykład | 30 h | egz | 2.5 |
Warunkiem zaliczenia seminarium głównego jest złożenie i obrona pracy dyplomowej. |
* zmiana obowiązująca od roku akademickiego 2023/2024
UWAGA: W myśl Zarządzenia nr 13 studentowi niestacjonarnych studiów
drugiego stopnia przysługuje prawo, w miarę wolnych miejsc, do uczestniczenia w nieobowiązkowych, bezpłatnych zajęciach z wychowania fizycznego w wymiarze 30 godzin.
Prosimy zapoznać się ze stroną: https://www.uw.edu.pl/przewodnik-2020/studia-w-toku/
Zajęcia dla I roku studiów I stopnia (licencjackich)
UWAGA! Najbardziej aktualna informacja o zajęciach oraz terminy odbywania zajęć znajdują się w systemie USOS
Link do PROGRAMU STUDIÓW zawierającego wszystkie wymagania etapowe
I semestr roku akad. 2024/25 (w USOS jako 2024Z)
1. Wprowadzenie do archeologii – wykład, 30 h – 1 grupa
D. Błaszczyk (30h)
2. Warsztat badawczy archeologa – ćwiczenia, 30 h – 4 grupy
Gr. I – V. Beliavets (30h)
Gr. II – L. Jończyk (30h)
Gr. III – A. Brzóska (30h)
Gr. IV – P. Makowski (30h)
3. Człowiek w pradziejach – konwersatorium, 30 h – 4 grupy
Gr. I – M. Białowarczuk (10h)/S. Domaradzka (10h)/ K. Pyżewicz (10h)
Gr. II – M. Białowarczuk (10h)/S. Domaradzka (10h)/ K. Pyżewicz (10h)
Gr. III – M. Białowarczuk (10h)/S. Domaradzka (10h)/ N. Gryczewska (10h)
Gr. IV – M. Białowarczuk (10h)/S. Domaradzka (10h)/ N. Gryczewska (10h)
4. Cywilizacje Bliskiego Wschodu, Egiptu i Nubii – konwersatorium, 30 h – 4 grupy
Gr. I – B. Kaim (15h)/ A. Ryś-Jarmużek (15h)
Gr. II – K. Jakubiak (15h)- A. Ryś-Jarmużek (15h)
Gr. III – B. Kaim (15h)/ A. Ryś-Jarmużek (15h)
Gr. IV – M. Wagner (15h)/ M. Kaczanowicz (15h)
5. Człowiek i środowisko – konwersatorium, 30 h – 4 grupy
Gr. I – M. Przeździecki (15h)/W. Więckowski (15h)
Gr. II – M. Przeździecki (15h)/W. Więckowski (15h)
Gr. III – M. Przeździecki (15h)/W. Więckowski (15h)
Gr. IV – M. Przeździecki (15h)/W. Więckowski (15h)
6. Źródła wiedzy o przeszłości – konwersatorium, 30 h – 4 grupy
Gr. I – M. Łuszczewska (30h)
Gr. II – M. Łuszczewska (30h)
Gr. III – M. Łuszczewska (30h)
Gr. IV – N. Gryczewska (20h)/ A. Grzegorska (10h)
7. BHP – ćwiczenia, 4 h – 1 grupa
B. Kontny (4h)
8. Wykład ogólnowydziałowy (wcześniej OGIN) – wykład, 30h – do wyboru z listy na ten rok
10. Język nowożytny – lektorat, 60h – do wyboru z listy w USOS
11. Wychowanie fizyczne – ćwiczenia, 30h – do wyboru z listy w USOS
II semestr r. akad. 2024/25 (w USOS jako 2024L)
1. Wykład ogólnowydziałowy (wcześniej OGIN) – wykład, 30h – do wyboru z listy na ten rok
2. Laboratorium i warsztat opisu zabytku -30H:
– Ceramika – M. Matera
– Ceramika w warsztacie archeologa – G. Czajka
– Drewno i metale – M. Miścicki
– Kamień – M. Przeździecki
– Kamień, ceramika, kość – W. Gumiński
– „Metal Daze”: brąz, żelazo i kruszce w pradziejach – A. Maciałowicz
– Moneta antyczna – R. Ciołek
– Rzeźba antyczna – M. Łuszczewska
– Szkło – M. Wagner
– Tekstylia i skóry – K. Blusiewicz (15h), A. Ulanowska (15h)
3. Ochrona własności intelektualnej – ćwiczenia, 4h – jedna grupa
E. Jaskulska – kurs on-line (4h)
4. OGUN – przedmiot ogólnouniwersytecki do wyboru z oferty w USOS, 2 x 30h, 2 x 2.5 ECTS
Uwaga! Przedmiot ogólnouniwersytecki (OGUN) to przedmiot spoza kierunku archeologia. Spośród wybieranych przez studenta OGUNów, w ciągu całych studiów licencjackich student zobowiązany jest do zaliczenia łącznie 150h OGUNów, w tym 60 h (=5 ECTS) przedmiotu ogólnouniwersyteckiego z puli nauk społecznych. Jeśli na I roku student / studentka nie zdąży zapisać się na 60h OGUNu, jest możliwość jego realizacji na II roku bez konieczności warunku i opłat. Zobacz tutaj.
5. Język nowożytny – lektorat, 60h – do wyboru z listy w USOS
6. Wychowanie fizyczne – ćwiczenia, 30h – do wyboru z listy w USOS
7. Ćwiczenia terenowe – 2 x 150 h na I roku studiów
Około marca każdego roku studenci powinni sprawdzić informacje odnośnie ćwiczeń wykopaliskowych i pobrać specjalną kartę ćwiczeń wykopaliskowych. Wszyscy uczestnicy ćwiczeń winni uzyskać zaliczenie na stopień od osób prowadzących wykopaliska. Ocena wpisywana jest na kartę ćwiczeń wykopaliskowych. Wypełnione karty ćwiczeń wykopaliskowych należy składać w Sekcji Studenckiej Dziekanatu WA
Szczegółowe informacje dotyczące zasad realizacji ćwiczeń wykopaliskowych znajdują się w REGULAMINIE ĆWICZEŃ TERENOWYCH NA KIERUNKU ARCHEOLOGIA.
Zajęcia dla II roku studiów I stopnia (licencjackich)
UWAGA! Najbardziej aktualna informacja o zajęciach oraz terminy odbywania zajęć znajdują się w systemie USOS.
Link do PROGRAMU STUDIÓW zawierającego wszystkie wymagania etapowe
Zajęcia w roku akad. 2024/25
I semestr (w USOS jako 2024Z) i II semestr (w USOS jako 2024L)
1. Warsztat pracy naukowej — konwersatorium obowiązkowe 60h (do wyboru jedna z trzech grup)
-
-
- Konwersatorium: (60h) – A. Dzbyński (30h)/M. Łuszczewska (30h)
- Konwersatorium: (60h) – W. Gumiński (30h)/ K. Myzgin (30h)
- Konwersatorium: (60h) – L. Jończyk (60h)
-
2. Metody dokumentacji fotograficznej — konwersatorium obowiązkowe 30h,
Gr. I – M. Bogacki (30h) sem. zim.
Gr. II – M. Bogacki (30h) sem. zim.
Gr. III – M. Bogacki (30h) sem. zim.
Gr. IV – M. Bogacki (30h) sem. let.
Gr. V – M. Bogacki (30h) sem. let.
Wykład: pierwsze zajęcia wg informacji prowadzącego -4 h.
3. Muzealnictwo, konserwatorstwo —wykład 30h (sem. let.).
Wykład – I. Jakubczyk (30h) (sem. let.)
Konwersatorium:
Gr. I – V. Sidarovich(30h) sem. let.
Gr. II – I. Jakubczyk (30h) sem. let.
Gr. III – I. Jakubczyk (30h) sem. let.
4. Wykład ogólnouniwersytecki (OGUN) — wykład 2 × 30h, do wyboru z oferty w USOS
Uwaga! Przedmiot ogólnouniwersytecki (OGUN) to przedmiot spoza kierunku archeologia. Spośród wybieranych przez studenta OGUNów, w ciągu całych studiów licencjackich student zobowiązany jest do zaliczenia łącznie 150h OGUNów, w tym 60 h (=5 ECTS) przedmiotu ogólnouniwersyteckiego z puli nauk społecznych. Jeśli na I lub II roku student / studentka nie zdąży zapisać się na wymagane OGUNy, jest możliwość jego realizacji na III roku bez konieczności warunku i opłat, jednak odradzamy odkładanie tego na ostatni rok studiów. Zobacz tutaj.
5. Język starożytny (Łacina) — lektorat 60h (sem. zim. / let.) (do wyboru jedna z trzech grup)
Gr. I – lektorat – T. Płóciennik (60h)
Gr. II – lektorat – T. Płóciennik (60h)
Gr. III- lektorat – T. Płóciennik (60h)
6. Język nowożytny — lektorat 120h – do wyboru w USOS
7. Egzamin z języka nowożytnego na poziomie B2 — egzamin
Uwaga! Egzamin może być zdawany z innego języka niż ten wybrany jako lektorat zaliczany na ocenę. W przypadku posiadania uznawanego przez przepisy certyfikatu, należy o przepisanie oceny z certyfikatu zwrócić się do Szkoły Języków Obcych UW: http://szjo.uw.edu.pl/uznawanie-ocen/.
8. WF — ćwiczenia 30 h, do wyboru z listy w USOS
Informacja o formie zaliczenia zostanie podana wkrótce. Czekamy na zarządzenie Rektora.
9. Ćwiczenia wykopaliskowe – 150h na II roku studiów
Około marca każdego roku studenci powinni sprawdzić informacje odnośnie ćwiczeń wykopaliskowych i pobrać specjalną kartę ćwiczeń wykopaliskowych. Wszyscy uczestnicy ćwiczeń winni uzyskać zaliczenie na stopień od osób prowadzących wykopaliska. Ocena wpisywana jest na kartę ćwiczeń wykopaliskowych. Wypełnione karty ćwiczeń wykopaliskowych należy składać w Sekcji Studenckiej Dziekanatu WA
Szczegółowe informacje dotyczące zasad realizacji ćwiczeń wykopaliskowych znajdują się w REGULAMINIE ĆWICZEŃ TERENOWYCH NA KIERUNKU ARCHEOLOGIA.
Informacja o ćwiczeniach wykopaliskowych w roku akad. 2020/21 będzie podana najwcześniej na wiosnę 2021 r. W przypadku braku możliwości wyjazdu na 2 miesiące istnieje możliwość przeniesienia obowiązku zaliczenia 150h na kolejny rok bez opłat lub realizacji ekwiwalentu ćwiczeń terenowych. Prosimy o kontakt z koordynatorem ćwiczeń terenowych bliżej marca.
10. Ćwiczenia powierzchniowe – ćwiczenia 30h
Program studiów I stopnia przewiduje 1 tydzień (5 dni roboczych, tj. 30 h zajęć) badań powierzchniowych. Ćwiczenia powierzchniowe kończą się zaliczeniem na ocenę. Prosimy zapoznać się ze stroną: Szczegółowe zasady organizacji ćwiczeń powierzchniowych.
11-12. Profil obowiązkowy (specjalizacyjny) 2 × 120h
W ramach profilu obowiązkowego należy wybrać 2 specjalności z 9 oferowanych, każda specjalność oznacza w sumie 120 godzin zajęć. Lista profili obowiązkowych (specjalizacyjnych) II rok
13. Konwersatoria profilowane 4 × 30h
Należy wybrać cztery konwersatoria z listy oferowanych zajęć. Lista konwersatoriów profilowanych st. licencjackich
UWAGA: w związku ze skromną ofertą zajęć w profilu prawno-społecznym, od r. akademickiego 2022/2023 nie obowiązuje konieczność wyboru zajęć z każdego z dostępnych profili.
Zajęcia dla III roku studiów I stopnia (licencjackich)
UWAGA! Najbardziej aktualna informacja o zajęciach oraz terminy odbywania zajęć znajdują się w systemie USOS.
Link do PROGRAMU STUDIÓW zawierającego wszystkie wymagania etapowe
Zajęcia w roku akad. 2024/25
I semestr (w USOS jako 2024Z) i II semestr (w USOS jako 2024L)
1. Warsztat przygotowania pracy dyplomowej (30h, konwersatorium)
-
-
- Gr. I – M. Kot (sem. zim.)
- Gr. II – M. Kot (sem. zim.)
- Gr. III – D. Szeląg (sem. zim.)
-
2. Wizualizacja wyników badań (30h, konwersatorium)
-
-
- Gr. I – J. Chyla (10h)/ P. Makowski (10h)/ M. Truszkowski (10h) (sem. zim.)
- Gr. II – J. Chyla (10h)/ P. Makowski (10h)/ M. Truszkowski (10h) (sem. zim.)
- Gr. III – J. Chyla (10h) P. Makowski (10h)/ M. Truszkowski (10h) (sem. zim.)
-
3. Wykład ogólnohumanistyczny (60h)
Tradycje antyku grecko-rzymskiego w sztuce europejskiej- J. Miziołek (60h)
4. Seminarium licencjackie (60h)
Lista seminariów licencjackich III rok
5. Wykład ogólnoinstytutowy (OGIN) (30h)
Do wyboru z listy na ten rok.
6-18. Konwersatoria profilowane (12 × 30h)
Studenci III roku mogą dowolnie wybierać konwersatoria spośród wszystkich oferowanych. Lista konwersatoriów profilowanych st. licencjackich
19. Język starożytny w warsztacie archeologa (60h)
W ramach nauki języka starożytnego na III r. studiów licencjackich student może kontynuować naukę łaciny lub też wybrać inny język starożytny zgodny z profilem głównego proseminarium. Jeśli zbierze się grupa minimum 3 osób zainteresowanych nauką wybranego języka starożytnego, należy zgłosić ten fakt do prodziekan ds. studenckich najpóźniej na początku września danego roku akademickiego.
Lista lektoratów języków starożytnych w ofercie w roku 2022/23:
-
-
-
- Greka dla początkujących – T. Płóciennik (60h)
- Łacina kontynuacja – T. Płóciennik (60h)
- Język egipski– K. Kuraszkiewicz (60h)
-
-
20. Egzamin z języka nowożytnego na poziomie B2
21. Praca licencjacka
Prosimy zapoznać się ze stroną: Szczegółowe informacje dotyczące przygotowania i sposobów oceniania prac licencjackich oraz organizacji obrony pracy licencjackiej
UWAGA!
Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji na studia magisterskie znajdują się na stronie Komisji Rekrutacyjnej i w systemie IRK.
Zajęcia dla I roku studiów II stopnia (magisterskich)
UWAGA! Najbardziej aktualna informacja o zajęciach oraz terminy odbywania zajęć znajdują się w systemie USOS
Link do PROGRAMU STUDIÓW zawierającego wszystkie wymagania etapowe
Zajęcia w roku akad. 2024/25
1. Seminarium magisterskie, 60h, zal, 9 ECTS
Seminarium do wyboru z listy seminariów magisterskich.
2. Zajęcia pomocnicze do seminarium, ćwiczenia/konwersatorium, 3 × 30h, zal, 3 × 2 ECTS
Zajęcia pomocnicze do wyboru z listy konwersatoriów specjalizacyjnych. Zaleca się konsultację doboru zajęć pomocniczych z promotorem. W uzasadnionych przypadkach można wystąpić do Prodziekana ds. studenckich z prośbą o uznanie zajęć spoza programu studiów II stopnia (magisterskich) na kierunku archeologia (np. zajęć z innych kierunków lub niezaliczonych wcześniej zajęć z I stopnia).
3. Zajęcia wdrożeniowe (I rok nauki), konwersatorium, 2 × 30h, zal, 2 × 2,5 ECTS
-
- Gr. I – D. Szeląg (60h)
- Gr. II – I. Jakubczyk (30h), A. Tomas (15h) A. Zapolska (15h)
4. Archeologia w dobie Nowej Humanistyki, wykład, 30h, semestr II (letni), egz, 2 ECTS,
-
- D. Błaszczyk (30h)
5. Translatorium – ćwiczenia, 30h, zal, 3 ECTS (do wyboru z poniższej listy)
- Archeologia armii rzymskiej / Archaeology of the Roman army – A. Tomas (30h) (sem. zim.)
- Taphonomy of Human Remains – W. Więckowski (30h) (sem. zim)
- From Africa to Ifriqiya: An Introduction to the Archaeology of the Late Antique and Early Islamic Tunisia – P. Makowski (30h) (sem. let)
- Sztuka antyczna w źródłach literackich – J. Żelazowski (30h) (sem. let.)
6. Zajęcia konwersatoryjne st. magisterskich (do wyboru), 9 × 30h, zal, 9 × 2 ECTS
Do wyboru z 4 profili tematycznych — lista zajęć konwersatoryjnych .
7. Marketing i zarządzanie dla archeologów, konwersatorium, 30h, zal, 2 ECTS
-
- Gr. I – H. Kowalski ( 30h) (sem. letni.)
8. Przedmiot ogólnohumanistyczny
- Archeologia – spojrzenie z ukosa. Kino, literatura i filozofia w dyskursie archeologicznym, wykład – A. Dzbyński (30h) (sem. zim.)
9-10. Wykład ogólnouniwersytecki (OGUN), wykład, 2 × 30h, egz, 2 × 2,5 ECTS
Wykład do wyboru oferty w USOS.
Uwaga! Przedmiot ogólnouniwersytecki (OGUN) to przedmiot spoza kierunku archeologia. Spośród wybieranych przez studenta OGUNów,
W ciągu całych studiów magisterskich student zobowiązany jest do zaliczenia łącznie 120 h OGUN, w tym 60h (5 pkt. ECTS) przedmiotu ogólnouniwersyteckiego z puli nauk społecznych. Jeśli na I roku student / studentka nie zdąży zapisać się na 60h OGUNu, jest możliwość jego realizacji na II roku bez konieczności warunku i opłat. Zobacz tutaj.
11. Ćwiczenia powierzchniowe, ćwiczenia, 30h, zal, 1 ECTS
Program studiów II stopnia przewiduje 1 tydzień (5 dni roboczych, tj. 30 h zajęć) badań powierzchniowych. Ćwiczenia powierzchniowe kończą się zaliczeniem na ocenę. Prosimy zapoznać się ze stroną: Szczegółowe zasady organizacji ćwiczeń powierzchniowych.
12. Ćwiczenia wykopaliskowe – zal, 150h (=4 tygodnie), 9 ECTS
Około marca każdego roku studenci powinni sprawdzić informacje odnośnie ćwiczeń wykopaliskowych i pobrać specjalną kartę ćwiczeń wykopaliskowych. Wszyscy uczestnicy ćwiczeń winni uzyskać zaliczenie na stopień od osób prowadzących wykopaliska. Ocena wpisywana jest na kartę ćwiczeń wykopaliskowych. Wypełnione karty ćwiczeń wykopaliskowych należy składać w Sekcji Studenckiej Dziekanatu WA
Szczegółowe informacje dotyczące zasad realizacji ćwiczeń wykopaliskowych znajdują się w REGULAMINIE ĆWICZEŃ TERENOWYCH NA KIERUNKU ARCHEOLOGIA.
Zajęcia dla II roku studiów II stopnia (magisterskich)
UWAGA! Najbardziej aktualna informacja o zajęciach oraz terminy odbywania zajęć znajdują się w systemie USOS.
Link do PROGRAMU STUDIÓW zawierającego wszystkie wymagania etapowe
Zajęcia w roku akad. 2024/25
1. Seminarium magisterskie, 60h, zal, 9 ECTS + przygotowanie pracy magisterskiej 20 ECTS
Seminarium do wyboru z listy seminariów magisterskich.
2. Zajęcia pomocnicze do seminarium, ćwiczenia/konwersatorium, 3 × 30h, zal, 3 × 2 ECTS
Zajęcia pomocnicze do wyboru z listy konwersatoriów specjalizacyjnych. Zaleca się konsultację doboru zajęć pomocniczych z promotorem. W uzasadnionych przypadkach można wystąpić do Prodziekana ds. studenckich z prośbą o uznanie zajęć spoza programu studiów II stopnia (magisterskich) na kierunku archeologia (np. zajęć z innych kierunków lub niezaliczonych wcześniej zajęć z I stopnia).
3. Zajęcia konwersatoryjne, 4 × 30h, zal, 4 × 2 ECTS
Do wyboru z 4 profili tematycznych — lista zajęć konwersatoryjnych
4. Obowiązkowy wykład ogólnohumanistyczny, 30h, egz, 2 ECTS
-
-
- Archeologia – spojrzenie z ukosa. Kino, literatura i filozofia w dyskursie archeologicznym – (30h) (sem. zim.) A. Dzbyński
-
5. Wykład monograficzny, wykład, 2 × 30h, egz, 2 × 2.5 ECTS
Wykład do wyboru z listy.
6. Wykład ogólnouniwersytecki (OGUN), wykład, 2 × 30h, egz, 2 × 2,5 ECTS
Wykład do wyboru z listy.
7. Ćwiczenia warsztatowe (praktyki muzealne), ćwiczenia, 60h, zal, 5 ECTS
Celem ćwiczeń warsztatowych jest praktyczna nauka pracy nad materiałem archeologicznym pozyskanym w trakcie badań wykopaliskowych,
np. inwentaryzacji, klasyfikacji zabytków, interpretacji, dokumentacji. Zajęcia te wprowadzają studenta w istotny etap procesu badawczego.
Szczegóły dotyczące organizacji zajęć Ćwiczenia warsztatowe/praktyki muzealne są dostępne tutaj: https://www.archeologia.uw.edu.pl/cwiczenia-warsztatowe-praktyki-muzealne/
Ćwiczenia terenowe – wyjaśnienie
Około marca każdego roku studenci powinni sprawdzić informacje odnośnie ćwiczeń wykopaliskowych i pobrać specjalną kartę ćwiczeń wykopaliskowych. Wszyscy uczestnicy ćwiczeń winni uzyskać zaliczenie na stopień od osób prowadzących wykopaliska. Ocena wpisywana jest na kartę ćwiczeń wykopaliskowych. Wypełnione karty ćwiczeń wykopaliskowych należy składać w Sekcji Studenckiej Dziekanatu WA
Szczegółowe informacje dotyczące zasad realizacji ćwiczeń wykopaliskowych znajdują się w REGULAMINIE ĆWICZEŃ TERENOWYCH NA KIERUNKU ARCHEOLOGIA.
Studia archeologiczne w systemie niestacjonarnym (zaocznym) prowadzone są na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego od 1995 roku. Są to studia płatne, a wysokość opłat jest co roku publikowana w formie zarządzenia Rektora w Monitorze UW. Od roku 2017 prowadzimy tylko studia II stopnia, dwuletnie magisterskie. Dyplom magistra archeologii niczym nie różni się od dyplomu studiów dziennych i daje pełne uprawnienia do wykonywania zawodu archeologa. Realizowany program studiów objęty jest punktacją ECTS. W razie potrzeby możliwa jest zmiana trybu studiowania z niestacjonarnego (zaocznego) na stacjonarny na naszym Wydziale. Zmiana wymaga jednak wyrównania różnic programowych w porozumieniu z prodziekanem ds. studenckich WA.
Wszyscy studenci studiów niestacjonarnych na Wydziale Archeologii korzystają na UW z tych samych praw co ich Koleżanki i Koledzy studiujący w systemie stacjonarnym. A zatem, mają również pełne prawo do stypendiów i innych form wsparcia finansowego, studiów MOST, Minigrantów, czy programu ERASMUS PLUS. Studenci studiów niestacjonarnych mogą także uczestniczyć w studenckim ruchu naukowym.
Program studiów realizowany jest corocznie w trakcie weekendowych zjazdów, wiosennych lub jesiennych ćwiczeń terenowych (powierzchniowych) oraz letnich ćwiczeń terenowych (wykopaliskowych), kiedy razem ze studentami dziennymi studenci zaoczni uczą się metod i technik pracy archeologa w praktyce. Jest to bardzo atrakcyjny punkt programu studiów, dający studentom wszystkich lat możliwość uczestniczenia w badaniach realizowanych przez Wydział Archeologii oraz jednostki badawcze współpracujące z WA UW. W ofercie znajdują się wykopaliska z wszystkich okresów i szerokości geograficznych: na terenie Polski, Egiptu, Iranu, Sudanu, Libanu, Cypru, Bułgarii, Czarnogóry, Ukrainy, Turkmenistanu, Uzbekistanu, Peru, Izraela, Jordanii, Rosji a także Gruzji i Armenii. Aktualna mapa oraz informacje o prowadzonych badaniach znajduje się tutaj. W indywidualnych przypadkach istnieje możliwość skierowania na badania archeologiczne realizowane przez inne instytucje publiczne archeologiczne w Polsce oraz zagranicą (lub uznania wcześniejszego udziału w wykopalisk prowadzonych przez inne instytucje).
W ramach studiów w systemie zaocznym możliwe jest studiowanie w zakresie następujących specjalności: archeologia Egiptu, Bliskiego Wschodu i Iranu, archeologia klasyczna Grecji i Rzymu, archeologia pradziejowa, protohistoryczna oraz średniowieczna, możliwy jest również udział w zajęciach prowadzonych w trybie dziennym.
Zapraszamy do nas wszystkie osoby, które z różnych powodów ukończyły studia archeologiczne (lub inne) pierwszego lub drugiego stopnia w kraju lub zagranicą.
Prosimy zapoznać się z programem studiów.
Obsługą administracyjną studiów niestacjonarnych zajmuje się pani Joanna Chomicz, pracownik Sekcji Samodzielnej Dziekanatu ds. studenckich.
Zainteresowani rekrutacją na studia niestacjonarne mogą kontaktować się telefonicznie na numer (+48) 601 327 725. Bardzo prosimy dzwonić między 10:00 a 15:00 w dni powszednie.
Harmonogram zjazdów studiów zaocznych
KONTAKT W SPRAWIE KOLEJNEJ EDYCJI STUDIÓW PODYPLOMOWYCH „ARCHEOLOGIA PODWODNA”
Magdalena Nowakowska: archeologiapodwodna@uw.edu.pl
Aktualności ¦ Rekrutacja ¦ Odpłatność ¦ Program
Kierownikiem Studiów podyplomowych „Archeologia podwodna” jest prodziekan ds. studenckich dr Elżbieta Jaskulska.
Koordynatorem studiów jest mgr Magdalena Nowakowska, dyrektor administracyjny Wydziału Archeologii i doświadczony archeolog podwodny.
e-mail: archeologiapodwodna@uw.edu.pl
Studia podyplomowe „Archeologia Podwodna” skierowane są do osób nurkujących, które chcą poszerzyć swoją wiedzę o specjalność jaką jest archeologia podwodna i ochrona podwodnego dziedzictwa kulturowego. Program studiów ma na celu zapoznanie słuchaczy z szeroką tematyką związaną z archeologią podwodną i jej aspektami, np. archeologią morską, śródlądową, technikami i metodami prowadzenia archeologicznych prac podwodnych. Program studiów obejmuje również szereg zajęć z zakresu nauk pomocniczych towarzyszących specjalności „archeologia podwodna” takich jak: konserwacja, bioarcheologia, geologia dna morskiego, hydrografia, muzealnictwo i szereg innych zagadnień, istotnych w procesie badawczym. W toku studiów słuchacze teoretycznie i praktycznie zapoznają się z technikami dokumentacji terenowej, fotografii podwodnej, rysunkiem i miernictwem związanym z geodezją i kartografią podwodną. Studia obejmują również 30 godzin ćwiczeń terenowych, realizowanych podczas archeologicznych badań podwodnych na kilku stanowiskach, w Polsce i zagranicą.
Studia przygotowują do współpracy z archeologami podwodnymi (merytorycznie i praktycznie) oraz do działalności związanej z ochroną podwodnego dziedzictwa kulturowego.
Studia podyplomowe „Archeologia podwodna” obejmują 190 godzin zajęć dydaktycznych, w tym wykładów, ćwiczeń, warsztatów, z uwzględnieniem 30 godzin praktycznych ćwiczeń terenowych, realizowanych podczas wyjazdów archeologicznych. Przedmioty będą zaliczane na podstawie udziału na zajęciach. Studia trwają trzy semestry, a kończą się przygotowaniem i obroną pracy dyplomowej.
Absolwenci otrzymają dyplom ukończenia studiów podyplomowych z wykazem zaliczonych przedmiotów oraz oceną końcową. Wartością dodaną dla absolwentów jest możliwość zdobycia specjalizacji „Płetwonurek Archeolog” (PA2) Komisji Działalności Podwodnej CMAS .
Zajęcia są prowadzone w systemie zjazdów weekendowych (cała sobota oraz niedziela). W sumie odbędzie się 10 zjazdów – zwykle jeden raz w miesiącu w ciągu dwóch semestrów. Trzeci semestr poświęcony jest na pisanie pracy dyplomowej i spotkania seminaryjne w systemie online (cztery spotkania w ciągu czterech miesięcy).
Archeologiczne wyjazdy nurkowe będą organizowane w okresie wakacyjnym w terminach uzgodnionych ze studentami. Zakładamy, że wszystkie nurkowania zostaną przeprowadzone w ramach badań archeologicznych lub specjalnie dedykowanych warsztatów archeologii podwodnej na stanowiskach podwodnych w kraju i zagranicą.
Większość zajęć teoretycznych odbędzie się w siedzibie Wydziału Archeologii UW, przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 w Warszawie. Dwa zjazdy będą zorganizowane poza Warszawą – w ramach współpracy z Narodowym Muzeum Morskim oraz Instytutem Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Będą one obejmowały zajęcia w pracowniach konserwacji, magazynach i na wystawach muzealnych, a także na pokładzie statku badawczego „Oceanograf” (zob. linki poniżej).
https://www.nmm.pl/osrodek-kultury-morskiej
https://www.nmm.pl/spichlerze-na-olowiance
https://www.nmm.pl/centrum-konserwacji-wrakow-statkow
https://ocean.ug.edu.pl/pages/pl/o-instytucie/statek-oceanograf.php
Harmonogram zajęć w roku akademickim 2024/2025
Semestr zimowy 2024
PAŹDZIERNIK 19-20
LISTOPAD 9-10
GRUDZIEŃ 14-15
STYCZEŃ 25-26
Semestr letni 2025
LUTY 22-23
MARZEC 22-23
KWIECIEŃ 5-6
MAJ 17-18
CZERWIEC 31 maja-1 czerwca
Semestr zimowy 2025:
3 x seminarium dyplomowe online
Regulamin Studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim (link)
Wymagania stawiane kandydatom na studia:
Dyplom: licencjata, inżyniera, magistra (lub równoważne). Niezbędnym warunkiem, zakwalifikowania na studia jest także posiadanie stopnia nurkowego uprawniającego do samodzielnego nurkowania – CMAS P2; PADI – RESCUE (lub równoważne stopnie innych federacji). Dopuszczalne jest złożenie deklaracji ukończenia kursu na wymagany stopień przed wyjazdem na badania podwodne.
Cel, zakładane efekty kształcenia :
Oferta studiów podyplomowych, skierowana jest do płetwonurków, absolwentów archeologii i innych kierunków studiów, którzy chcą nabyć lub udoskonalić umiejętności teoretyczne i praktyczne, z zakresu archeologii podwodnej, metod i technik prowadzenia badań, oraz ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego.
Efekty uczenia się:
z zakresu wiedzy, umiejętności, kompetencji społecznych osiągane na studiach podyplomowych, uwzględniające charakterystyki drugiego stopnia Polskiej Ramy Kwalifikacji na poziomie 6–8 PRK
Symbol efektu uczenia się |
Efekty uczenia się | Odniesienie do charakterystyk drugiego stopnia PRK na poziomie 6 – 8 PR |
WIEDZA | ||
K_W01 | Słuchacz zna i rozumie historię prowadzenia archeologicznych badań podwodnych oraz ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego. | P7S_WG |
K_W02 | Słuchacz ma wiedzę o miejscu i znaczeniu archeologii w systemie nauk oraz jej specyfice przedmiotowej i metodologicznej | P7S_WG |
K_W03 | Słuchacz zna i rozumie terminologię archeologii podwodnej i ochrony podwodnego dziedzictwa kultury oraz nauk pomocniczych. | P7S_WG |
K_W04 | Słuchacz zna i rozumie teoretyczne podstawy archeologicznych badań podwodnych. | P7S_WG |
K_W05 | Słuchacz zna i rozumie zaawansowane metody analizy i interpretacji informacji zawartych w publikacjach naukowych | P7S_WG |
K_W06 | Słuchacz zna teoretyczne podstawy zarządzania podwodnym dziedzictwem kulturowym, sposoby jego interpretowania i popularyzacji. | P7S_WG
P7S_WK |
K_W07 | Słuchacz zna i rozumie pojęcia z zakresu ochrony prawa autorskiego i prawa własności przemysłowej i zasady ich zastosowania w pracy archeologa | P7S_WK |
K_W08 | Słuchacz ma wiedzę na temat bezpieczeństwa i higieny pracy podczas podwodnych badań archeologicznych | P7S_WK |
K_W09 | Słuchacz zna rozumie regulacje prawne, fakty i pojęcie w obszarze ochrony przyrody w zakresie środowiska wodnego oraz zależności między nimi. | P7S_WG
P7S_WK |
UMIEJĘTNOŚCI | ||
K_U01 | Słuchacz potrafi rozpoznawać, analizować, wykorzystywać, klasyfikować i interpretować źródła archeologiczne z badań podwodnych dobierając właściwe metody analityczne, dokonując krytycznej analizy i twórczej interpretacji | P7S_UW |
K_U02 | Słuchacz potrafi kreatywnie wykorzystywać istniejące metody i techniki, przystosowując je do potrzeb wynikających ze specyfiki badanych zagadnień | P7S_UW |
K_U03 | Słuchacz potrafi samodzielnie formułować wnioski, argumentować i tworzyć syntetyczne podsumowania z uwzględnieniem różnych poglądów | P7S_UW |
K_U04 | Słuchacz potrafi komunikować się z użyciem specjalistycznej terminologii; brać udział w dyskusji – przedstawiać i oceniać różne opinie i stanowiska oraz dyskutować o nich | P7S_UK |
K_U05 | Słuchacz potrafi planować i organizować pracę – indywidualną oraz w zespole | P7S_UO |
KOMPETENCJE SPOŁECZNE | ||
K_K01 | Słuchacz jest gotowy do podejmowania zobowiązań z zakresu ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego, oraz upowszechniania w świadomości społecznej jego wartości | P7S_KO |
K_K02 | Słuchacz jest gotowy do współdziałania w ramach archeologicznych badań podwodnych, oceniania skutków swoich działań i ponoszenia odpowiedzialności za nie. | P7S_KR |
K_K03 | Słuchacz jest gotowy do podejmowania działań z zakresu popularyzacji ochrony środowiska wodnego i kształtowania właściwej postawy społecznej w tym zakresie | P7S_KO |
K_K04 | Jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy; uznawania znaczenia wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych oraz jest świadomy konieczności konfrontowania jej z opiniami ekspertów | P7S_KK |
K_K05 | Jest gotów do działania w sposób przedsiębiorczy w zakresie archeologii podwodnej i ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego w aspekcie społecznym i ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju. | P7S_KO |
K_K06 | Jest gotów do przestrzegania zasad etyki zawodowej i wymagania tego od innych. | P7S_KR |
Wykaz zajęć:
L.P | Nazwa zajęć | Forma zajęć | Liczba godzin
(RAZEM) |
Liczba godzin zajęć teoretycznych | Liczba godzin zajęć praktycznych | Punkty ECTS
|
1 | Archeologia podwodna Morza Bałtyckiego i Północnego | Wykład | 12 | 12 | – | 2 |
2 | Archeologia Podwodna Morza Czarnego | Wykład | 6 | 6 | – | 1 |
3 | Archeologia Podwodna Morza Śródziemnego i Adriatyku | Wykład | 10 | 10 | – | 1,5 |
4 | Archeologia podwodna na śródlądziu | Wykład | 10 | 10 | – | 1,5 |
5 | Wstęp do archeologii morskiej | Wykład | 2 | 2 | – | 0,5 |
6 | Szkutnictwo dla archeologów | Wykład/ warsztaty | 8 | 6 | 2 | 1,5 |
7 | Źródłoznawstwo w archeologii podwodnej | Wykład/ ćwiczenia | 16 | 10 | 6 | 3 |
8 | Historia nurkowania i archeologii podwodnej | Wykład | 4 | 4 | – | 1 |
9 | Metodyka i techniki archeologicznych badań podwodnych | Wykład/ ćwiczenia | 20 | 8 | 12 | 4 |
10 | Konserwacja zabytków | Wykład/ warsztaty | 10 | 4 | 6 | 2 |
11 | Muzealnictwo | Warsztaty | 4 | – | 4 | 1,5 |
12 | Ochrona podwodnego dziedzictwa kulturowego | Wykład/ konwersatorium | 6 | 4 | 2 | 1,5 |
13 | Geologia dna morskiego | Wykład/ warsztaty | 8 | 4 | 4 | 2 |
14 | Bioarcheologia | Wykład/ ćwiczenia | 10 | 4 | 6 | 2 |
15 | Fizyka nurkowa dla archeologów | Wykład | 2 | 2 | – | 0,5 |
16 | Wstęp do archeologii | Wykład | 16 | 16 | – | 2 |
17 | Metodyka pisania pracy rocznej | Warsztaty | 2 | – | 2 | 1 |
18 | Ochrona własności intelektualnej | Wykład | 2 | 2 | – | 0,5 |
19 | BHP | Wykład | 4 | 4 | – | 1 |
20 | Ćwiczenia terenowe | Ćwiczenia | 30 | – | 30 | 7 |
21 | Seminarium dyplomowe | Seminarium | 8 | 8 | 3 | |
RAZEM | 190 | 108 | 82 | 40 |
Wykładowcy:
Artur Brzóska (Wydział Archeologii UW)
dr Michał Grabowski (Wydział Archeologii UW)
dr Anna Gręzak (Wydział Archeologii UW)
dr hab. Krzysztof Jakubiak, prof. UW (Wydział Archeologii UW)
dr hab. Bartosz Kontny, prof. UW (Wydział Archeologii UW)
Karina Kowalska (Muzeum Nurkowania)
dr hab. Leszek Łęczyński, prof. UG (Instytut Oceanografii Uniwersytet Gdański)
dr Marcin Matera (Wydział Archeologii UW)
Małgorzata Mileszczyk (Wydział Archeologii UW)
dr Anna Mistewicz (Muzeum Narodowe Warszawa)
Magdalena Nowakowska (Wydział Archeologii UW)
dr hab. Waldemar Ossowski, prof. UG (Muzeum Gdańska)
Marcin Sabaciński (Narodowy Instytut Dziedzictwa)
Marcin Trzciński (Fotograf, „FotoPodwodna)
Marcin Wagner (Wydział Archeologii UW)
dr Wojciech Wróblewski (Wydział Archeologii UW)
Pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pracownicy Wydziału Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego
Załoga statku „Oceanograf”
i inni…
Warunki ukończenia studiów wynikające z regulaminu studiów podyplomowych:
● uzyskanie wszystkich efektów uczenia się określonych w programie studiów podyplomowych,
● uzyskanie wszystkich punktów ECTS wymaganych do ukończenia studiów podyplomowych.
● napisanie i obrona pracy dyplomowej
Obrony prac dyplomowych przeprowadzane są według zasad przyjętych dla obron prac licencjackich i magisterskich opisanych w tym miejscu, jednak bez konieczności zatwierdzenia tematów przez Radę Dydaktyczną.
Aktualności ¦ Rekrutacja ¦ Odpłatność ¦ Program
The Faculty of Archaeology is the largest academic institution of its kind in Poland, one of the largest in the world. It is divided into 17 Departments and 7 Laboratories. It has a staff of c. 100 (researchers, lecturers, technicians and administration staff). The Institute offers instruction in most branches of modern archaeology and related sciences to over 1500 students from different areas of study. The Dean of the Faculty is Prof. Bartosz Kontny.
More information: https://www.archeologia.uw.edu.pl/en/new-main-page/
See also: History of the Institute
Faculty Office for Students – English-speaking students:
Ground floor, room 1.06
Contact person: Joanna Chomicz
E-mail: ji.chomicz@uw.edu.pl
Phone: (+48) 22 55 20 117
Fax: (+48) 22 55 22 811
Office hours: Tuesday-Thursday 10 AM – 2 PM
Zasady organizacji ćwiczeń terenowych zostały ustalone uchwałą nr 10 Rady Dydaktycznej dla Kierunków Studiów Archeologia z dnia 7 września 2020 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu Ćwiczeń Terenowych oraz sylabusów dla zajęć: ćwiczenia powierzchniowe i ćwiczenia wykopaliskowe, w której uchwalono Regulamin ćwiczeń terenowych na kierunku archeologia.
Podstawowe zasady organizacji ćwiczeń terenowych
Spis treści:
-
-
- Ćwiczenia organizowane przez WA UW
- Ćwiczenia realizowane poza Wydziałem Archeologii UW
- Uznawanie badań terenowych zrealizowanych wcześniej
- Ekwiwalent ćwiczeń terenowych
- Dla prowadzących
-
1. Ćwiczenia organizowane przez Wydział Archeologii UW
Wydział ogłasza listę ćwiczeń terenowych organizowanych w danym roku akademickim. W przypadku ćwiczeń powierzchniowych lista ogłaszana jest w każdym semestrze (na początku roku akademickiego oraz na początku semestru letniego), w przypadku ćwiczeń wykopaliskowych z reguły raz w roku akademickim, w semestrze letnim (lista jest uzupełniania w miarę napływania potwierdzonych zgłoszeń od prowadzących).
Ćwiczenia wykopaliskowe bez względu na długość trwania oraz ćwiczenia powierzchniowe w wymiarze ponad 1 tygodnia odbywane w trakcie trwania zajęć dydaktycznych wymagają uzyskania zgody Prodziekana ds. Studenckich (KJD) Wydziału Archeologii. Zgoda może być wydana w przypadku, gdy suma ćwiczeń terenowych nie przekracza 3 tygodni w semestrze. W przypadku, gdy student zamierza uczestniczyć w dłuższym projekcie terenowym musi ubiegać się o Indywidualną Organizację Studiów ze względu na udział w projekcie naukowym. Szczegóły najlepiej ustalić indywidualnie z Prodziekanem ds. Studenckich (KJD) Wydziału Archeologii.
Lista ćwiczeń terenowych zawiera informacje dotyczące nazwy stanowiska i jego lokalizację, nazwiska prowadzących, termin odbywania ćwiczeń, podstawowe informacje dotyczące organizacji oraz kontakt do osoby prowadzącej zapisy (z reguły prowadzący zajęcia).
Studenci sami kontaktują się z osobami prowadzącymi zapisy na ćwiczenia terenowe w celu wyjaśnienia szczegółowych zasad organizacji wybranych grup oraz zgłoszenia chęci uczestnictwa w ćwiczeniach. Wykładowcy mają prawo przeprowadzenia selekcji kandydatów.
Studenci I roku studiów licencjackich wybierają ćwiczenia terenowe zgodnie z poniższymi zasadami:
-
-
- W ramach programu studiów mogą uczestniczyć wyłącznie w ćwiczeniach prowadzonych przez pracowników Wydziału Archeologii UW.
- Nie moga uczestniczyć w ćwiczeniach terenowych w trakcie pierwszych dwóch tygodni sesji letniej, w sesji poprawkowej tylko w przypadku wcześniejszego zaliczenia wszystkich przedmiotów. Nieobecność na zaliczeniu ze względu na uczestnictwo w ćwiczeniach terenowych nie jest usprawiedliwiana!
- W ramach programu I roku studiów licencjackich studenci mogą uczestniczyć maksymalnie w 150h ćwiczeń wykopaliskowych realizowanych poza terenem Polski.
-
Wszelkie odstępstwa od wskazanych wyżej zasad wymagają pisemnej zgody Prodziekana ds. Studenckich (KJD) Wydziału Archeologii!
Lista uczestników ćwiczeń terenowych stanowi podstawę do uzyskania dofinansowania organizacji ćwiczeń. Po wprowadzeniu danych studentów do systemu USOS przez dziekanat rezygnacja z udziału w danej grupie ćwiczeń terenowych możliwa jest wyłacznie poprzez uzyskanie zgody Prodziekana ds. Studenckich (KJD) Wydziału Archeologii poprzez złożenie uzasadnionego wniosku w systemie USOS. Rezygnacja bez zgody dziekana lub niestawienie się na ćwiczeniach w ustalonym terminie oznacza brak zaliczenia i wystawienie oceny NK (tzw. dwója regulaminowa). Ćwiczenia terenowe są pełnoprawnymi zajęciami programu studiów i ich powtarzanie wymaga wniesienia opłat zgodnie z cennikiem opłat za usługi edukacyjne.
Na koniec ćwiczeń wykopaliskowych studenci i prowadzący wypełniają Kartę oceny ćwiczeń wykopaliskowych (wersja anglojęzyczna: Field Training Form_ENG).
Studenci proszeni są również o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej, która jest do pobrania w tym miejscu:
Opiekun jest zobowiązany do poinformowania uczestników, że wypełnionych ankiet nie wolno przesyłać opiekunowi. Wypełnione ankiety zbiera wybrana spośród studentów osoba, która przesyła wszystkie ankiety łącznie na adres wa.student@uw.edu.pl (wyłącznie na adres KJD)
2. Ćwiczenia realizowane poza Wydziałem Archeologii UW
Zgodnie z Regulaminem ćwiczeń terenowych na kierunku archeologia studenci wyższych lat studiów I stopnia i studenci studiów II stopnia mogą wnioskować o zgodę na realizację ćwiczeń terenowych poza Wydziałem Archeologii UW. Uzyskanie wskazanej zgody wymaga:
-
- Uzyskania pozytywnej opinii opiekuna naukowego (z reguły promotora pracy licencjackiej lub magisterskiej).
- Podpisania porozumienia przez Prodziekana ds. Studenckich (KJD) Wydziału Archeologii oraz prowadzącego prace terenowe.
- Uzyskania na podstawie powyższych dokumentów zgody Prodziekana ds. Studenckich (KJD) Wydziału Archeologii.
W celu podpisania porozumienia, informacje kontaktowe prowadzącego wykopaliska, wraz ze szczegółami, uzasadnieniem i wspominaną w pkt. 1 opinią opiekuna należy przekazać Prodziekanowi ds. Studenckich (KJD) Wydziału Archeologii (można drogą mailową). Po podpisaniu porozumienia student powinien złożyć podanie z prośbą o zgodę na realizację ćwiczeń terenowych poza Wydziałem Archeologii UW.
Po zakończeniu ćwiczeń prowadzący badania powinien wystawić podpisane zaświadczenie o odbyciu ćwiczeń terenowych przez studenta. Zaświadczenie powinno zawierać:
-
-
- Nazwę stanowiska
- Termin uczestnictwa studenta i/lub liczbę godzin dydaktycznych zrealizowanych przez studenta.
- Spis czynności/obowiązków studenta oraz ocenę wywiązania się z nich (słownie lub w skali 2-5!).
- Podpis prowadzącego.
-
Podpisane zaświadczenie student powinien dołączyć do podania o uznanie przedmiotu złożonego w USOS. Wpisanie oceny zaliczającej przedmiot wymaga decyzji dziekana.
W przypadku ćwiczeń terenowych realizowanych zewnętrznie nie są wypełniane ankiety ewaluacyjne.
3. Uznawanie badań terenowych zrealizowanych wcześniej
W przypadku, gdy studenci chcą starać się o uznanie wcześniej zaliczonych badań terenowych, mogą złożyć przez system USOS podanie o uznanie przedmiotu. Do podania, w którym wskazany jest przedmiot, który chcą uznać oraz liczbę godzin dydaktycznych i ECTS, o których zaliczenie się ubiegają należy dołączyć zaświadczenie potwierdzające udział we wskazanych w podaniu badaniach. Zaświadczenie powinno zawierać:
-
-
- Nazwę stanowiska
- Termin uczestnictwa studenta i/lub liczbę godzin dydaktycznych zrealizowanych przez studenta.
- Spis czynności/obowiązków studenta oraz ocenę wywiązania się z nich (słownie lub w skali 2-5!).
- Podpis prowadzącego.
-
Jeżeli wskazane badania spełniają wymagane sylabusem odpowiednich zajęć efekty uczenia się, studenci uzyskają zgodę dziekana, która jest podstawą do wpisania zaliczenia.
4. Ekwiwalent ćwiczeń terenowych
Zgodnie z Regulaminem ćwiczeń terenowych na kierunku archeologia studenci mogą ubiegać się o zaliczenie części ćwiczeń terenowych w formie ekwiwalentu w postaci praktyki w instytucjach kultury takich jak: muzea, skanseny i archiwa, oraz w instytucjach ochrony zabytków. Wymiar ekwiwalentu co do zasady nie powinien przekroczyć 150 h dydaktycznych w toku studiów (I lub II stopnia). W uzasadnionych przypadkach ogranicznych głównie do względów zdrowotnych wymiar ten może zostać zwiększony.
Decyzje w kwestii skierowania studenta na praktykę podejmowane są indywidualnie przez Prodziekana ds. Studenckich/Kierownika Jednostki Dydaktycznej na pisemny wniosek studenta (podanie złożone w USOS z załączonym formularzem skierowania na praktykę). Po stronie studenta leży kontakt z wybraną instytucją i uzyskanie zgody na realizację takiego ekwiwalentu ćwiczeń terenowych przez jej dyrekcję, jak również uzyskanie pisemnego opisu zakresu obowiązków wyznaczonych przez instytucję przyjmującą.
5. Dla Prowadzących
1. Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem ćw. terenowych. Przed wyjazdem w teren należy wydrukować formularz oświadczenia i przesłać na adres KJD:
2. W grupach ćwiczeniowych są studenci studiów I i II stopnia, jednak efekty kształcenia tych studentów powinny być nieco inne. A zatem, konieczne jest zapoznanie się z odpowiednim sylabusem w celu uwzględnienia przewidywanych efektów:
3. Na początku ćwiczeń należy studentów zapoznać z materiałami zamieszczonymi poniżej i omówić z nimi zasady BHP. Można pobrać oświadczenia o przebytym szkoleniu:
W przypadku wyjazdów z zakwaterowaniem, należy wydrukować i umieścić ww. materiały w miejscu dla wszystkich dostępnym.
Należy także poinformować o procedurze zaliczenia: wypełnieniu karty ocen oraz ewaluacji prowadzącego po zakończeniu zajęć. Ewaluacja odbywa się na dwóch poziomach: uniwersyteckim poprzez ankiety PEJK wypełniane przez studentów w USOS oraz na poziomie wydziałowym (druki poniżej).
4. W przypadku ćwiczeń wykopaliskowych wszyscy uczestnicy powinni od prowadzących otrzymać Kartę oceny ćwiczeń wykopaliskowych. Studenci wypełniają karty, a następnie opiekun ćwiczeń uzupełnia je o ocenę i niezwłocznie wystawia ocenę w USOS. W przypadku ćwiczeń powierzchniowych prowadzący informuje studentów o uzyskanej ocenie i wystawia ją niezwłocznie w USOS.
Studentom odbywającym ćwiczenia powierzchniowe należy wystawić odpowiednie usprawiedliwienia. Można skorzystać z druku poniżej:
Zaświadczenie powierzchniówki_usprawiedliwienie
5. Po zakończeniu ćwiczeń opiekun powinien przesłać studentom ankietę ewaluacyjną, która jest do pobrania w tym miejscu:
- Ankieta oceny ćwiczeń powierzchniowych_PL
- Ankieta oceny ćwiczeń wykopaliskowych_PL
- Evaluation sheet of excavation field training_EN
- Evaluation sheet of field survey training_EN
Opiekun jest zobowiązany do poinformowania uczestników, że wypełnionych ankiet nie wolno przesyłać opiekunowi. Wypełnione ankiety zbiera wybrana spośród studentów osoba, która przesyła wszystkie ankiety łącznie na adres wa.student@uw.edu.pl (wyłącznie na adres KJD).
Ćwiczenia terenowe – powierzchniówki – są obowiązkowe dla wszystkich studentów w wymiarze 30 h na studiach licencjackich i 30 h na studiach magisterskich.
Studenci studiów zaocznych realizują te ćwiczenia na I roku studiów magisterskich.
Studenci zainteresowani wzięciem udziału w powierzchniówkach powinni zgłosić się, po ogłoszeniu terminów ćwiczeń, do prowadzącego.
Warunki udziału różnią się w zależności od grupy – na ich temat informacji udzielają prowadzący.
W razie wątpliwości proszę o kontakt: j.lange@uw.edu.pl
___________________________________________________
Ćwiczenia powierzchniowe – jesień 2024
Zapisy u prowadzących.
Uwaga! Więcej ofert powierzchniówek będzie w terminie wiosennym.
Ćmielów (Duży Gawroniec), gm. loco, woj. świętokrzyskie
Osada i cmentarzysko społeczności kultury pucharów lejkowatych wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
Prowadzący: dr Artur Grabarek
Termin: 21-27 października
Liczba osób: 8
Zapisy u prowadzącego.
Strugi, pow. Wieluń
Okolice miejscowości Strugi, pow. Wieluń, woj. łódzkie
Prowadzący: dr Sylwia Domaradzka, dr Miron Bogacki
Termin: 21-27 października 2024r.
Dodatkowe informacje: badania powierzchniowe i nieinwazyjne, dojazd samochodem z prowadzącymi, noclegi na miejscu,
Zapisy i informacje u prowadzącego: s.domaradzka@uw.edu.pl
Jezioro Jezuickie k. Bydgoszczy
Ćwiczenia podwodne, tylko dla osób nurkujących.
Prowadzący: mgr Artur Brzóska, dr hab. prof ucz. Bartosz Kontny
Liczba osób: 4
Noclegi agroturystyka
Kontakt: a.brzoska6@uw.edu.pl
Stara Łomża, pow. łomżyński
Prowadzący: dr Sławomir Wadyl, mgr Weronika Bałdyga
Termin: 21-27 października 2024 r.
Liczba osób: 8 (brak wolnych miejsc)
Zapisy i informacje u prowadzącego:s.wadyl@uw.edu.pl
Wykopaliska stanowią integralną część programu studiów. Udział w nich jest obowiązkowy.
Na poziomie licencjackim należy zrealizować 450 godzin (najczęściej 3 miesiące)
Na poziomie magisterskim należy zrealizować 150 godzin w przypadku studiów stacjonarnych oraz 300 godzin podczas studiów niestacjonarnych.
W razie wątpliwości proszę o kontakt: j.lange@uw.edu.pl
Oferta wykopalisk 2024
Novae- Bułgaria (twierdza legionowa i miasto późnoantyczne)
Prowadzący: dr hab. Agnieszka Tomas, prof. ucz.
Termin: 5.08-31.08.2024
Liczba miejsc: 6 (na 4 tygodnie) Pozostało 1 miejsce na 3 tygodnie i jedno na 2 tygodnie (pierwsza połowa sierpnia)
Informacje: dojazd we własnym zakresie; zakwaterowanie w pokojach i domkach dwuosobowych; koszt wyżywienia i zakwaterowania pokrywa w całości wysokość diet studenckich.
Kontakt: agnieszka.tomas@uw.edu.pl
Schwarzenacker- Niemcy (cywilne miasto rzymskie, Gallia Belgica)
Prowadzący: dr hab. Agnieszka Tomas, prof. ucz.
Termin: 7.10-26.10.2024
Liczba miejsc: 4 (na 3 tygodnie) Brak wolnych miejsc
Informacje: dojazd we własnym zakresie; zakwaterowanie w pokojach w hostelu; koszt wyżywienia i zakwaterowania pokrywa w całości strona goszcząca. Spotkanie informacyjne 15.03. godz. 13.15, s. 2.09
Kontakt: agnieszka.tomas@uw.edu.pl
Czerwony Dwór, gm. Kowale Oleckie, woj. warmińsko-mazurskie
Cmentarzysko kurhanowe kultury sudowskiej z okresu późnorzymskiego i okresu wędrówek ludów (III- VI w. n.e.)
Prowadzący: dr hab. Paweł Szymański
Termin: 04 – 31 sierpnia 2024 r.
Liczba studentów: 10
Prace wykopaliskowe będą prowadzone na cmentarzysku kurhanowym kultury sudowskiej z okresu późnorzymskiego i wędrówek ludów (III-VI w. – 20 sezon badań). Stanowisko położone jest w centrum Puszczy Boreckiej. W tym roku badane będą dwa niewielkie kurhany z późnego okresu wpływów rzymskich oraz przestrzeń międzykurhanowa, gdzie mogą znajdować się ciałopalne groby płaskie.
Baza wykopaliskowa znajduje się w prywatnym gospodarstwie na skraju Puszczy Boreckiej, noclegi w namiotach, w domu wynajęte zostały pokoje przeznaczone na stołówkę i pracownię oraz łazienka, ponadto dodatkowy prysznic z gorącą wodą. Posiłki są wspólne, obiady przygotowywane są przez dyżurnych z pieniędzy „zrzutkowych”, uczestnicy płacą za wyżywienie natomiast koszty zakwaterowania pokrywają organizatorzy, dojazd na wykopaliska z Warszawy i powrót we własnym zakresie (zwroty za bilety transportu publicznego). Praktykant może zaliczyć 150 h praktyk.
Dodatkowe informacje dotyczące szczegółów badań i spotkania informacyjnego u prowadzącego:pmszyman@uw.edu.pl
Informacje dodatkowe dotyczące dotychczasowych badań w Czerwonym Dworze: https://czerwonydwor.edu.pl/
Dudka, gm. Wydminy, pow. Giżycko, Mazury
Rodzaj stanowiska: Cmentarzysko mezolityczne i paraneolityczne z bardzo różnorodnymi formami pochówków oraz osadnicze stanowisko torfowe łowców-zbieraczy z epoki kamienia z zachowanymi kośćmi.
Prowadzący: dr hab. Witold Gumiński i dr Karolina Bugajska
Termin: 30 czerwca do 27 lipca 2024r. (4 tygodnie)
Liczba studentów: 10-12
English speaking students are welcomed.
Warunki zakwaterowania: Domek letniskowy (Gościeniec Wydminy) nad Jez. Wydmińskim. 3 sypialnie, 2 łazienki i aneks kuchenny z kanapą. Na miejscu możliwość grilla i restauracja. Stanowisko odległe jest o 4 km od miejsca zakwaterowania, dobrze więc mieć z sobą rower. Przy stanowisku będzie namiot-hangar z możliwością zrobienia sobie drugiego śniadania i herbaty. Tam też będzie namiot magazynowo-biurowy, gdzie będziemy prowadzić prace inwetaryzacyjne w czasie wykopalisk. Wyżywienie we własnym zakresie. Oprócz Gościńca Wydminy są jeszcze inne restauracje i bary w Wydminach oraz dobrze zaopatrzone sklepy, m.in. Biedronka. Z uwagi na remont trasy kolejowej na odcinku Giżycko-Ełk dojazd do Wydmin autobusem z Ełku lub Giżycka.
Kontakt, wszelkie pytania i zapisy: bezpośrednio mailem: w.guminski@uw.edu.pl
Spotkanie informacyjne będzie najprawdopodobniej w maju, dokładny termin podany będzie później.
Jezioro Lubanowo,
Prowadzący: dr hab. Bartosz Kontny, prof. ucz.
Termin: 14 lipca- 27 lipca 2024r.
Wymagania: umiejętność nurkowania
Miejsce zakwaterowania: szkoła (kuchnia, lodówka, prysznice, kilka sal do rozmieszczenia materaców/karimat).
Jaskinia Raj, woj. świętokrzyskie
Chronologia: paleolit
Prowadzący: dr hab. Małgorzata Kot, dr hab. Claudio Berto
Termin: 28.06-25.07.2024 (150h)
Limit miejsc: brak miejsc (przy większej liczbie zainteresowanych zastrzegamy możliwość kwalifikacji na praktyki na podstawie rozmowy z kandydatami).
Wymagania: znajomość języka angielskiego (prowadzący porozumiewają się w języku angielskim).
Opis: praktyki te dają unikatową możliwość poznania specyfiki badania stanowisk jaskiniowych. Badania obejmują strefę wewnątrz i przed jaskinią. Stanowisko znane jest z bogactwa znalezisk kości zwierząt plejstoceńskich i zabytków krzemiennych. Równolegle w laboratorium będzie prowadzone płukanie sedymentów i proces wybierania najdrobniejszych zabytków i makroszczątków organicznych. Studenci będą także brali udział w dokumentacji i inwentaryzacji znalezisk.
Zakwaterowanie: noclegi w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej UW w Chęcinach. Pokoje dwuosobowe z łazienką. Oddzielne pomieszczenia laboratoryjne i socjalne. Lodówka na korytarzu. Dostęp do czajnika (być może do mikrofali). Wyżywienie we własnym zakresie. Możliwość wykupienia wyżywienia na terenie ośrodka. Sklepy spożywcze i restauracje w odległości 10-15 min. spaceru w Chęcinach.
Transport: autem WA 28.06 lub pociągiem do Kielc. Możliwość odebrania uczestników z Dworca w Kielcach po ówczesnym umówieniu (w jaskini nie ma zasięgu).
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt mailowy: m.kot@uw.edu.pl
Spotkanie informacyjne odbędzie się w maju. Zgłoszeni uczestnicy zostaną o nim poinformowani drogą mailową.
Jezioro Białe Augustowskie
Prowadzący: mgr Artur Brzóska
Termin: 06-17.08.2024 (75 godzin)
Liczba studentów: 4
Uwagi: Badania lądowo – podwodne. Tylko studenci posiadający odpowiednie uprawnienia nurkowe (w przypadku braku wymaganej ilości studentów z uprawnieniami nurkowymi przyjmowane będą zgłoszenia studentów bez takich uprawnień). Należy posiadać własny namiot.
Termin spotkania organizacyjnego: zostanie ustalony w późniejszym terminie.
Zwoleń, woj. mazowieckie
Stanowisko związane z osadnictwem neandertalczyków sprzed około 85-65
tysięcy lat.
Prowadząca: dr hab. Katarzyna Pyżewicz
Termin: 1-26 lipca 2024 r.
Liczba studentów: 8
English speaking students are welcomed
Dodatkowe informacje:
Badania prowadzimy na obrzeżach Zwolenia. Na stanowisku znajdują się
zarówno pozostałości wytwórczości krzemiennej neandertalczyków, jak i
kości zwierząt plejstoceńskich (m.in. koni, mamutów). Więcej:
https://www.archeologia.uw.edu
Nocujemy w ośrodku „Nad Zalewem”, obok plaża i kąpielisko. Do
dyspozycji mamy pokoje trzy- i czteroosobowe z osobnym wejściem.
Wszystkie są czyste, jest prawie nowe wyposażenie. Przy każdym pokoju
jest łazienka. Są też dwa aneksy kuchenne.
Kontakt i zapisy u prowadzącej: k.pyzewicz@uw.edu.pl
Aktualnie brak wolnych miejsc
Puck, średniowieczne miasto lokacyjne- parcela mieszczańska.
Prowadzący: dr Michał Starski, mgr Maciej Miścicki
Termin:
I turnus 1-26.07.2024
II turnus 5-30.08.2024
Liczba miejsc: I termin max 15 osób, II termin max 15 osób.
English speaking students are welcomed.
Warunki zakwaterowania: kwatera prywatna, 5 minut od stanowiska
Dojazd: pociąg, zwrot kosztów przejazdu
Zapisy w pracowni ceramicznej 0.36 (w piwnicy)
Termin spotkania informacyjnego zostanie podany w drugiej połowie kwietnia.
kontakt: m.starski@uw.edu.pl
Północne Mazowsze Zgliczyn Pobodzy, pow. żuromiński
Stanowisko: cmentarzysko i osada II wiek p.n.e. V wiek n. e. (kultura przeworska i wielbarska)
Prowadzący: dr Andrzej Szela
Termin: 5-31.08.2024
Liczba miejsc: 8
Miejsce zakwaterowania: Żuromin, pokoje 2-4 osobowe z łazienkami, dostęp do kuchni, pralka, dogodne połączenie z Warszawą (prywatne busy, możliwość wyjazdu na weekend) koszty zakwaterowania i dojazdu po stronie prowadzącego.
Termin spotkania informacyjnego podany zostanie w później.
Zapisy i dodatkowe informacje: Andrzej Szela: a.szela@uw.edu.pl
Więcej informacji na stronach:
Zgliczyn Pobodzy – osada i cmentarzysko z grobami książęcymi
Zaborów, gm. Leszno, woj. mazowieckie
Kompleks stanowisk z okresu przedrzymskiego i rzymskiego oraz wczesnego średniowiecza – cmentarzysko i osady, w tym związane z produkcją żelaza.
Prowadzący: dr hab. Adam Cieśliński, prof. UW, mgr Marek Baczewski
Termin: 29.07- 23.08.2024
Liczba studentów: 12, a nawet więcej
English speaking students are welcomed.
Dodatkowe uwagi: noclegi w szkole podstawowej w Zaborowie (sale kilkuosobowe, zapewniamy łóżka, prysznic z ciepłą wodą, kuchnię, boiska sportowe, ale przede wszystkim piękną scenerię Kampinoskiego Parku Narodowego!).
Termin spotkania organizacyjnego: początek czerwca, dokładny termin zostanie podany później.
Kontakt: mgr Marek Baczewski (m.baczewski@uw.edu.pl)
https://www.facebook.com/BadaniaArcheologiczneWZaborowie
Itac, Archeologia górska w regionie wulkanu Coropuna, Chuquibamba-Arequipa Peru
Prowadzący: dr Maciej Sobczyk
Liczba miejsc: 4.
Termin: od 26 sierpnia do końca września 2024, (z uwagi na termin wrześniowy, czas udziału w badaniach do uzgodnienia indywidualnie)
Itac to jedno z najciekawszych stanowisk archeologicznych na południu Peru. Jest to złożony zespół spektakularnej architektury przedhiszpańskiej, który zajmuje powierzchnię przeszło 300 ha. Stanowisko jest malowniczo położone na wysokości 3350 m.n.p.m.. Lokalizacja w pobliżu miasteczka Chuquibamba zapewnia przyjazną logistykę. Główna baza znajduje się w miasteczku gdzie zapewniamy, nocleg, wyżywienie oraz codzienny transport na stanowisko. Natomiast po okresie aklimatyzacji jest zaplanowany kilkudniowy wyjazd związany z prospekcjami na innych stanowiskach. Osoby zainteresowane zapraszam do kontaktu.
Kontakt: m.sobczyk@uw.edu.pl
Człuchów, zamek krzyżacki i starościński
Prowadzący: mgr Marek Truszkowski
Termin: 5-31.08.2024
Liczba miejsc: 5
English speaking students are welcomed.
Warunki zakwaterowania: pokoje 2-4 osobowe w OSiR w Człuchowie, 10-15 minut od stanowiska.
Dojazd: pociąg/autobus, zwrot kosztów przejazdu.
Termin spotkania informacyjnego zostanie podany w drugiej połowie kwietnia.
kontakt: marektruszkowski@uw.edu.pl, m.starski@uw.edu.pl
Ciepłe, pow. gniewski, woj. pomorskie
Wczesnośredniowieczne grodzisko i cmentarzysko
Prowadzący: dr Sławomir Wadyl, mgr Weronika Bałdyga
Termin: 30.06-27.07.2024 r.
Liczba studentów: 12
Dodatkowe uwagi: baza w szkole w Gniewie, obiady w formie cateringu.
Zapisy: s.wadyl@uw.edu.pl
https://cieple.edu.pl/, https://www.facebook.com/Cieplepkp
Wyspa na Jeziorze Rospuda, Puszcza Augustowska
Stanowisko z młodszej epoki kamienia- paraneolit i neolit.
Prowadzący: dr hab. Dariusz Manasterski
Termin: 01.09-21.09.2024r.
Liczba miejsc: 5
Warunki zakwaterowania: dom agroturystyczny (w Puszczy Augustowskiej) z dwoma pokojami: 2- i 3-osobowym, kuchnią ze sprzętami kuchennymi, oraz łazienką (wc i prysznic). Jest on oddalony od centrum Augustowa o ok. 15 min jazdy samochodem.
Sposób dojazdu: pociąg, autobus dalekobieżny, samochody prywatne
Wyżywienie: we własnym zakresie.
Koszty zakwaterowania i pobytu: studenci nie ponoszą kosztów zakwaterowania ale koszty dojazdu i wyżywienia pozostają w gestii każdego studenta.
Kontakt: dmanasterski@uw.edu.pl
Spotkanie informacyjne:
Planowany termin to 17.06.2024 w godzinach popołudniowych – link zostanie rozesłany do wszystkich uczestników.
Skarszewy, pow. starogardzki, woj. pomorskie
Badania zabudowy parceli mieszczańskich w mieście lokacyjnym, spodziewane warstwy i konstrukcje od XIV do XVIII wieku.
Prowadzący: dr Karolina Blusiewicz
Termin:
Turnus I: 2-26 lipca 2024 r.
Turnus II: 29 lipca – 24 sierpnia 2024 r. są jeszcze wolne miejsca
Liczba studentów: max. 12 (na każdy turnus)
Dodatkowe informacje:
Zakwaterowanie w domkach letniskowych położonych nad jeziorem Borówno z kąpieliskiem, w przyjemnym, klimatycznym miejscu (ośrodek wypoczynkowy Borówno). Do dyspozycji są 2 sześcioosobowe domki, każdy z własnym węzłem sanitarnym i kuchnią. Miejsce zakwaterowania położone jest około 2 km od stanowiska, dobrze mieć ze sobą rower, mile widziane osoby z samochodem (możliwość zwrotu kosztów przejazdów). Samo stanowisko położone jest w miasteczku ze sklepami (piekarnia, Lidl, Biedronka) i knajpkami. Zapewniamy zakwaterowanie i zwrot kosztów przejazdu, wyżywienie we własnym zakresie.
Kontakt i zapisy u prowadzącej: k.blusiewicz@uw.edu.pl i w pokoju 0.36
Termin spotkania informacyjnego zostanie podany w połowie kwietnia.
Rembielin, pow. przasnyski, woj. mazowieckie
Osiedle, cmentarzysko i miejsce ofiarne z wczesnej epoki żelaza
Prowadzący: dr Andrzej Maciałowicz
Termin: 5-30 sierpnia 2024
Liczba studentów: 4 (dwie osoby tylko na dwa tygodnie)
Zapewniamy zakwaterowanie w miejscowym internacie szkolnym i – najprawdopodobniej – obiady.
Kontakt: amacialowicz@uw.edu.pl
Podlesie st. 6, gm. Oleśnica. woj. świętokrzyskie
Osada ludności kultury ceramiki wstęgowej rytej (5200-5000 BC)
Prowadzący: mgr Artur Grabarek
Termin: 01.07 – 28.07. 2024r.
Liczba osób: 10
English speaking students are welcomed.
Zakwaterowanie: szkoła podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Oleśnicy.
Prysznice z ciepłą wodą. Parking dla samochodów monitorowany.
Dojazd we własnym zakresie. Najlepiej z dworca zachodniego do Stopnicy. Odbiór samochodem przez prowadzącego.
Wyżywienie we własnym zakresie. Najbliższy sklep ok. 150-200 m.
Więcej szczegółów u prowadzącego.
Kontakt: a.grabarek@uw.edu.pl
Lipsk, pow. augustowski, woj. podlaskie
(obozowisko z epoki kamienia)
Prowadzący: dr Michał Przeździecki
Termin: 12.08 – 06.09.2024 r.
Liczba miejsc: (brak miejsc)
Zakwaterowanie: Leśniczówka na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego
Kontakt: m.przezdziecki@uw.edu.pl
Szklana Huta,
Prowadzący: mgr Marcin Wagner
Termin: 07.10-25.10.2024 r.
Liczba miejsc: 14
Kontakt: m.wagner@uw.edu.pl
Uwaga: wykopaliska w październiku wliczane są na rok akademicki 2024/2025
Proces dyplomowania na kierunkach prowadzonych przez Wydział Archeologii UW
Proces dyplomowania odbywa się zgodnie z Ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz uchwalonymi na Uniwersytecie Warszawskim regulaminami: Regulaminem studiów na Uniwersytecie Warszawskim oraz regulaminami dyplomowania na poszczególnych kierunkach:
Zasady dyplomowania na kierunku archeologia:
Regulamin przygotowywania i obrony pracy licencjackiej (dalej: ROL)
Regulamin przygotowywania i obrony pracy magisterskiej (dalej: ROM)
Zasady dyplomowania na kierunku Archaeology (Studies in English):
Regulamin przygotowywania i obrony pracy licencjackiej
Regulamin przygotowywania i obrony pracy magisterskiej
Prezentacje dotyczące procesu dyplomowania
Podstawowe informacje dla studentów znajdują się w pliku prezentacji:
oraz w zapisie spotkania ze studentami dotyczącego tego tematu
Proces dyplomowania w skrócie
Na ostatnim roku studiów należy:
-
- Wybrać promotora pracy dyplomowej (semestr zimowy)
- Ustalić temat i tytuł pracy (do końca semestru zimowego)
- Zakończyć tok studiów (do końca sesji poprawkowej we wrześniu)
- Obronić pracę dyplomową (do 30. września*)
- Odebrać dyplom (wystawiany w terminie 30 dni od daty obrony)
* Zgodnie z regulaminem istnieje możliwość przedłużenia okresu trwania studiów o nie więcej niż 3 miesiące pod warunkiem zakończenia toku studiów w terminie
1. Wybieranie promotora pracy dyplomowej (semestr zimowy):
Promotorem pracy dyplomowej może być:
-
- wykładowca prowadzący seminarium dyplomowe
- wykładowca UW nie prowadzący seminarium dyplomowego (posiadający co najmniej stopień doktora)*
- inny pracownik naukowy (niezatrudniony na UW, posiadający co najmniej stopień doktora)
* W przypadku pracy licencjackiej istniej możliwość uzyskania zgody na poprowadzenie pracy przez nauczyciela akademickiego w stopniu magistra pod warunkiem upoważnienia przez Kierownika Jednostki Dydaktycznej (KJD) za zgodą Rady Dydaktycznej. Oznacza to konieczność napisania oficjalnego wniosku do Rady Dydaktycznej, składanego do KJD.
Student zgłasza się do wybranego promotora i uzyskuje jego zgodę na objęcie opieką promotorską.
W przypadku, gdy wybrany promotor nie jest prowadzącym seminarium dyplomowe, student przedstawia pisemną zgodę wybranego promotora prowadzącemu seminarium w celu uzyskania akceptacji. W przypadku braku akceptacji ze strony prowadzącego proseminarium licencjackie należy ten fakt zgłosić do Kierownika Jednostki Dydaktycznej (KJD), który podejmuje ostateczną decyzję. Student pisze pracę licencjacką pod opieką wybranego promotora ale przedstawia również postępy pracy w ramach proseminarium.
Proces powoływania promotora spoza Uniwersytetu Warszawskiego jest bardziej skomplikowany. Proszę sprawdzić informacje znajdujące się w odpowiednim Regulaminie przygotowywania i obrony pracy dyplomowej.
2. Ustalanie tematu i tytułu pracy dyplomowej (do końca semestru zimowego)
Temat pracy dyplomowej student ustala z promotorem. W przypadku, gdy promotorem jest nauczyciel akademicki nieprowadzący seminarium dyplomowego (licencjackiego lub magisterskiego), temat ustalany jest w porozumieniu z kierownikiem seminarium dyplomowego, w ramach którego powstaje praca. (ROL i ROM §2 ust. 1)
Temat musi być zgodny z dyscypliną oraz profilem i poziomem studiów.
-
- Praca licencjacka dowodzi przygotowania do prowadzenia badań naukowych. (ROL §2 ust. 2)
- Praca magisterska dowodzi umiejętności prowadzenia badań naukowych. (ROM §2 ust. 2)
Do końca pierwszego semestru ostatniego roku studiów, prowadzący seminarium dyplomowe zbiera tematy prac dyplomowych zaproponowane i ustalone ze studentem oraz promotorem (jeśli prowadzący nie pełni jednocześnie tej funkcji). Listę przedstawia do zaakceptowania Radzie Dydaktycznej, która weryfikuje zgodność zaproponowanych tematów z dyscypliną, profilem studiów i poziomem kształcenia. (ROL i ROM §3 ust. 1)
W przypadku wątpliwości dotyczących proponowanego tematu pracy dyplomowej Rada Dydaktyczna zwraca się do promotora o wyjaśnienie, doprecyzowanie lub zmianę tematu. Odpowiedź promotora musi być przedstawiona Radzie Dydaktycznej co najmniej trzy miesiące przed terminem obrony. (ROL i ROM §6 ust. 3)
Zmiana tematu zatwierdzonego przez Radę Dydaktyczną musi zostać zgłoszona niezwłocznie po zaistnieniu, nie później niż na trzy miesiące przed planowaną obroną. (ROL i ROM §6 ust. 4).
Szczegółowe informacje dotyczące wymagań merytorycznych i formalnych pracy dyplomowej
3. Zakończenie toku studiów (do końca sesji poprawkowej we wrześniu)
Aby ukończyć studia i zostać dopuszczonym do obrony pracy dyplomowej należy zaliczyć wszystkie zajęcia objęte programem studiów, w odpowiedniej ilości, liczbie godzin i o określonej wartości punktów ECTS.
Szczegółowe informacje dotyczące ukończenia toku studiów
W przypadku braku uzyskania absolutorium do 30 września, student zostaje automatycznie skreślony z listy studentów.
W przypadku uzyskania absolutorium, ale braku możliwości podejścia do obrony w regulaminowym terminie (do 30. września), student może wnioskować w USOS o przedłużenie okresu trwania studiów. Maksymalny okres przedłużenia to 3 miesiące. Oznacza to, że w przypadku pozytywnej decyzji KJD obrona pracy musi się odbyć przed 31. grudnia danego roku. Ze względu na okres świąteczny zalecane jest, aby obrona odbyła się przed feriami zimowymi. Praca powinna zostać przyjęta (zaakceptowana wersja ostateczna) przez promotora w pierwszym tygodniu grudnia (patrz poniżej).
4. Obrona pracy dyplomowej
Promotor informuje KJD o przyjęciu ostatecznej wersji pracy składając wniosek o powołanie komisji egzaminacyjnej. We wniosku o powołanie komisji egzaminacyjnej promotor wskazuje:
-
- Imię, nazwisko i numer albumu studenta
- Tytuł pracy dyplomowej
- Proponowany skład komisji
- Proponowany termin egzaminu dyplomowego uzgodniony z członkami komisji
Na tej podstawie zostaje wszczęty proces przygotowania do obrony. Powołanie komisji egzaminu dyplomowego musi nastąpić nie później niż 14 dni przed terminem obrony.
Najpóźniej 14 dni przed planowanym terminem egzaminu dyplomowego student wypełnia e-obiegówkę na swoim koncie w USOS. 3. Najpóźniej 14 dni przed planowanym terminem egzaminu dyplomowego student wypełnia e-obiegówkę na swoim koncie w USOS.
Obrona pracy dyplomowej jest ostatnim elementem niezbędnym do zakończenia studiów na kierunku archeologia. Ma ona formę egzaminu ustnego i przeprowadzana jest przez powołaną przez KJD komisję egzaminacyjną. Przed obroną przygotowana praca dyplomowa wgrywana jest do systemu APD, w którym jest oceniana przez promotora i recenzenta.
Student wprowadza do systemu APD tytuł pracy w j. angielskim, streszczenie i słowa kluczowe w j. polskim. Po zatwierdzeniu zmian student otrzymuje możliwość wprowadzenia do systemu APD pracy dyplomowej w postaci pliku w formacie PDF (nie większej niż 20 MB). Nazwa pliku z pracą dyplomową może być dowolna, od 1 czerwca 2021 r. nie należy wprowadzać do niej numeru PESEL. System APD automatycznie zmieni nazwę wgranego pliku z pracą wprowadzając do niej kod certyfikatu (dyplomu) oraz OS_ID, unikatowy numer osoby w systemie USOS.
Po wprowadzeniu pracy student wybiera opcję „Wysłano wszystkie pliki” i zatwierdza dokonane zmiany.
Szczegółowe informacje dotyczące obrony pracy dyplomowej
5. Wydawanie dyplomu
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra edukacji narodowej i sportu z 23 lipca 2004 roku w sprawie rodzajów dyplomów i tytułów zawodowych oraz wzorów dyplomów wydawanych przez uczelnie, Uniwersytet Warszawski wydaje suplementy od 1.01.2005 r.
Uczelnia wydaje studentowi w terminie 30 dni od ukończenia studiów dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem oraz ich dwa odpisy, w tym na wniosek studenta (złożony do dnia ukończenia studiów – czyli do dnia obrony, na adres j.lange@uw.edu.pl o odpis dyplomu i suplementu w języku angielskim.
Data odbioru dyplomu wyświetla się w systemie USOS na koncie absolwenta.
UWAGA: Brak opłat za wydanie dyplomu, suplementu i 2 odpisów obowiązuje studentów pierwszego stopnia (studia licencjackie), którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2019/2020 oraz drugiego stopnia (magisterskie) którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2020/2021 . (DZ.U.2021.661; rozdz.9, par.36).
Czym jest Samorząd Studentów Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego?
Samorząd Studentów WA UW tworzą wszyscy studenci naszego Wydziału.
Zarząd Samorządu Studentów WA UW reprezentuje wszystkich studentów niezależnie od toku studiów.
Czym się zajmujemy?
Zarząd Samorządu Studentów WA UW pomaga rozwiązywać wszystkie Wasze problemy, organizuje imprezy kulturalne i bezalkoholowe oczywiście!!, wystawy, spotkania okolicznościowe. Najkrócej mówiąc zajmuje się umilaniem i ułatwianiem studencko-archeologicznego życia.
Organizujemy cykliczne imprezy, większość w Uniwersyteckich Klubach Studenckich np. Otrzęsiny, Połowinki, Wigilię oraz Juwenalia Archeologów, czyli „DNI ARCHEOLOGA”
Gdzie jeszcze jesteśmy?
Mamy także studenckich przedstawicieli w Radzie Wydziału oraz Radzie Dydaktycznej, którzy mogą zgłaszać wnioski w sprawach związanych, np. z proponowanymi zmianami w programie, regulaminami związanymi z procesem studiowania itp.
Jesteśmy również reprezentowani w Parlamencie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pod dyskusję poddawane są problemy wszystkich studentów Uniwersytetu.
Gdzie nas szukać?
Zarząd Samorządu Studentów WA UW dyżuruje przy:
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, pokój 1.10
e-mail: wa.samorzad@uw.edu.pl
Rada Samorządu Studentów Wydziału Archeologii UW na kadencję 2024/2025:
1. Gron Olivia-Giselle
2. Maja Spychała
3. Karolina Barczyk
4. Nikodem Bartela
5. Oliwier Leszek
Kontakt przez witrynę Facebook: Rada Samorządu Studentów Wydziału Archeologii UW i nasz Instagram! @samorzad_archeo.uw
Studencki ruch naukowy i organizacje studenckie
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r., art. 111 ust. 1 i ust. 2, studenci mają prawo zrzeszania się w uczelnianych organizacjach studenckich. Organizacje studenckie obejmują zarówno koła naukowe, jak i organizacje kulturalne i sportowe, zrzeszenia, fundacje, poradnie i wiele innych.
Studenckie Koła Naukowe na Wydziale Archeologii UW
Studenckie Koło Naukowe Archeologii Grecji – Mare Nostrum
Studenckie Koło Naukowe Archeologii Grecji – Mare Nostrum zostało założone w 1994 roku z inicjatywy studentów ówczesnego Instytutu Archeologii UW. Zajmuje się tematyką obejmującą obszar Morza Egejskiego oraz kultur rozwijających się tam od epoki brązu do okresu klasycznego.
Strona FB Studenckiego Koła Naukowego Archeologii Grecji – Mare Nostrum
Studenckie Koło Naukowe „Puerta del Sol”
Studenckie Koło Naukowe „Puerta del Sol” zostało założone w 1994 roku w celu popularyzacji archeologii, jak i przybliżenia studentom kultur, tradycji i życia na terenie Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej przed przybyciem Kolumba, a także Oceanii. W ramach działalności popularyzatorskiej, koło organizuje m.in. spotkania i wykłady ze specjalistami w określonej tematyce, aby zapewnić członkom dostęp do zdobycia jak najlepszej wiedzy.
Prezes: Gabriela Prejs
Opiekun: dr Maciej Sobczyk
Mail: skn.puertadelsol@gmail.com
Strona FB Studenckiego Koła Naukowego „Puerta del Sol”
Międzywydziałowe Towarzystwo Naukowe Badań i Ochrony Światowego Dziedzictwa Kulturowego HUMANICA
Międzywydziałowe Towarzystwo Naukowe Badań i Ochrony Światowego Dziedzictwa Kulturowego HUMANICA jest studencko-doktoranckim kołem naukowym działającym przy Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. HUMANICA zajmuje się realizacją projektów naukowych związanych głównie z archeologią klasyczną oraz podwodną. Do działań koła zaliczyć można organizację warsztatów, wykładów, konferencji naukowych, a także pomoc w przygotowaniu wystaw. Członkowie koła ściśle współpracują z redakcją Kwartalnika Akademickiego AD REM.
Studenckie Koło Naukowe Archeologii Dalekiego Wschodu „Tai Shan”
Studenckie Koło Naukowe Archeologii Dalekiego Wschodu „Tai Shan” zostało założone w 2007 r. Koło zajmuje się rozwijaniem i promowaniem wiedzy oraz ogólnopojętą popularyzacją archeologii terenów Dalekiego Wschodu, poprzez m.in. organizację wykładów czy publikowanie ciekawostek archeologicznych na fanpage’u na facebook’u i na Instagramie.
Prezes: Joanna Skiba
Opiekun: dr Marta Żuchowska
Mail: skn.adw@gmail.com
Strona FB Studenckiego Koła Naukowego Archeologii Dalekiego Wschodu „Tai Shan”
Instagram Studenckiego Koła Naukowego Archeologii Dalekiego Wschodu „Tai Shan”
KNAP- Koło Naukowe Archeologii Podwodnej
Nasze koło zajmuje się archeologia podwodną. Członkowie naszego koła czynnie biorą udział w projektach, kursach oraz szkoleniach organizowanych przez KNAP. Pomagamy również przy organizacji konferencji naukowych i wszelkich inicjatywach studenckich. Jako członek naszego koła możesz odbyć praktyki studenckie w Polsce i zagranicą.
Strona FB Koła Naukowego Archeologii Podwodnej
Koło Metod Interdyscyplinarnych Archeologii
Koło Metod Interdyscyplinarnych Archeologii zajmuje się zastosowaniami różnych dyscyplin naukowych w archeologii. Organizowane przez koło wykłady dotyczą różnorodnej tematyki, od badań kopalnego DNA po wykorzystanie substancji psychoaktywnych przez dawne społeczności. Celem koła jest propagowanie wiedzy o możliwościach wykorzystania w badaniach archeologicznych metod charakterystycznych dla innych nauk, zarówno humanistycznych, jak i ścisłych.
Strona FB Koła Metod Interdyscyplinarnych Archeologii
Studenckie Koło Naukowe Archeologii Pradziejowej
Studenckie Koło Naukowe Archeologii Pradziejowej zajmuje się szeroko pojętymi pradziejami czyli okresem od epoki kamienia, poprzez epokę brązu, aż do epoki żelaza. Posiada szeroką ofertę możliwości dodatkowego rozwoju. Organizuje liczne spotkania m.in. wykłady, warsztaty, pokazy czy też wyjścia do muzeów. Koło oferuje również udział w licznych wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Oprócz wydarzeń na tle naukowym członkowie koła spotykają się w trakcie mniej formalnych wydarzeń, grając np. w kalambury:)
Strona FB Studenckiego Koła Naukowego Archeologii Pradziejowej
Studenckie Koło Naukowe Archeologii Eksperymentalnej
Studenckie Koło Naukowe Archeologii Eksperymentalnej zrzesza studentów (i nie tylko) zainteresowanych archeologią eksperymentalną. Naszym celem jest poszerzanie wiedzy i promowanie archeologii eksperymentalnej. Jesteśmy nowym Kołem i mamy głowy pełne pomysłów. Nasi członkowie w ramach działalności Koła realizują swoje eksperymenty. Choć jak każde Koło mamy ustalony harmonogram działań, zawsze pozostajemy otwarci na nowe projekty i propozycje eksperymentów.
Strona FB Studenckiego Koła Naukowego Archeologii Eksperymentalnej
Studenckie Koło Naukowe Bioarcheologii
Studenckie Koło Naukowe Bioarcheologii ma swoje początki już w 1997 roku, kiedy to studenci założyli Koło Naukowe Studentów Zakładu Antropologii Historycznej przy Instytucie Archeologii UW. Opiekunem naukowym był wtedy dr hab. Karol Piasecki. Koło przez lata ewoluowało i zostało ostatecznie reaktywowane w 2021 z dr. Elżbietą Jaskulską na czele, jako opiekunką koła oraz Aleksandrą Jaworską jako prezesem. Celem koła jest rozwijanie pasji i zainteresowań studentów związanych z szeroko pojętą bioarcheologią, antropologią, archeozoologią, archeobotaniką i środowiskiem. Nie boimy się stawiać przed sobą wyzwań, więc nie ma dla członków koła rzeczy niemożliwych. Organizujemy wykłady, projekty i wycieczki! A to dopiero początek. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i bardzo chętnie podejmiemy się każdego wyzwania. Czekamy na wszystkich bioarcheologicznie ciekawych!
Strona FB Studenckiego Koła Naukowego Bioarcheologii
Studenckie Koło Naukowe Starożytnego Egiptu „KeMeT”
Koło powstało w 2000 roku i skupia studentów zainteresowanych archeologią Egiptu i Nubii. Celem organizacji jest rozwijanie i szerzenie wiedzy na temat cywilizacji kraju faraonów poprzez m.in. organizację wykładów i objazdów naukowych.
prezes – Olga Chatys
wiceprezes – Beata Zaborowska
sekretarz/skarbnik – Beata Zaborowska
Strona FB Studenckiego Koła Naukowego Starożytnego Egiptu „KeMeT”
Studenckie Koło Naukowe Archeologii Wojny
Główną rolą naszego koła jest poszerzanie wiedzy związanej z tematyką działań wojennych. Skupiamy się zarówno na historii poszczególnych konfliktów, jak i uzbrojeniu oraz technologii używanych w dawnych czasach.
Strona FB Studenckiego Koła Naukowego Archeologii Wojny
Koła Naukowe
Na Uniwersytecie zarejestrowanych jest około 200 studenckich oraz doktoranckich kół naukowych i artystycznych. Działa w nich kilka tys. osób. Każda grupa ma opiekuna merytorycznego, którym jest pracownik naukowy Uniwersytetu, oraz prezesa – tę funkcję pełni jeden ze studentów. Pieczę nad kołami sprawuje Rada Konsultacyjna ds. Studenckiego Ruchu Naukowego, na czele której stoi prorektor ds. studentów i jakości kształcenia. Działalność kół jest w dużej mierze finansowana z budżetu UW. Rocznie uczelnia przeznacza na ten cel ok. 400 tys. zł.
Dotacje dla kół naukowych na UW
Rada Konsultacyjna UW udziela dotacji na działalność kół naukowych na UW. Ten przewodnik podpowiada jak uzyskać dotacje: Dotacje dla kół naukowych
Jak założyć koło naukowe
Aby założyć koło naukowe należy:
- zapoznać się z Zarządzeniem Rektora nr 152
- na podstawie załącznika nr 1 tego Zarządzenia wypełnić dokument Powiadomienie Rektora o powstaniu uczelnianej organizacji studenckiej
- na podstawie załącznika nr 2 tego Zarządzenia przygotować Regulamin Koła
- dokumenty należy złożyć do Biura Spraw Studenckich, Pałac Kazimierzowski, pokój 31 C, II piętro, od poniedziałku do czwartku w godzinach 9-15 (w trakcie pandemii kontakt mailowy na adres bsstud@adm.uw.edu.pl)
Przed rozpoczęciem działalności dobrze jest przejrzeć następujące strony:
Informacje o organizacjach studenckich na głównej stronie UW
Biuro Spraw Studenckich o organizacjach studenckich
Strona Rady Konsultacyjnej UW
Organizacje kulturalne i sportowe
Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego
Jest największym zespołem muzycznym na uczelni. Powstał w 1921 r. i jest jednym z najstarszych chórów akademickich w Polsce. Swoją karierę rozpoczynał tu Jan Kiepura. W repertuarze chóru można znaleźć muzykę renesansową, ale i współczesną – od programów a cappella po duże utwory wokalno-instrumentalne. Szerszej publiczności Chór Akademicki UW zaprezentował się w czasie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012.
Chór kameralny Collegium Musicum UW
Chór tworzą studenci, pracownicy i absolwenci UW. Chórzyści wykonują utwory dawne i współczesne, kolędy z całego świata, utwory wokalno-instrumentalne od kantat Bacha i Haendla po współczesne msze i pieśni.
Zespół Pieśni i Tańca UW Warszawianka
Zespół tworzą studenci i absolwenci UW oraz innych stołecznych uczelni. W swoim repertuarze Warszawianka ma tańce narodowe, obrazki sceniczne z różnych regionów kraju, widowiska związane z tematyką świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy.
To kulturalny i ideowy kontynuator dawnych Hybryd (Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Warszawskiego) założonych w 1957 r., z których wywodzą się tacy artyści, jak Wojciech Młynarski, Jonasz Kofta, Jan Pietrzak, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Krzysztof Komeda. Artyści teatru prezentują spektakle dramatyczne, widowiska poetyckie, etiudy i koncerty podczas imprez przygotowywanych przez UW, instytucje kulturalne i edukacyjne, na przeglądach i festiwalach.
Organizacje Studenckie związane z Uniwersytetem Warszawskim nie podlegające rejestracji Rektora
-
AIESEC Polska http://www.uw.aiesec.pl/
-
AZS (Akademicki Związek Sportowy) http://www.kuazsuw.pl/
-
UNIKAT www.unikat.uw.edu.pl
-
SKG (Studencki Klub Górski) www.skg.uw.edu.pl
-
UKA (Uniwersytecki Klub Alpinistyczny) www.uka.pl
- Chór Kameralny Collegium Musicum UW www.cm.uw.edu.pl
- Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Warszawa http://www.elsa.wpia.uw.edu.pl
- Fundacja Universitatis Varsoviensis www.fundacjauv.org.pl
-
Niezależne Zrzeszenie Studentów UW www.nzs.uw.edu.pl
- Zrzeszenie Studentów Polskich Uniwersytetu Warszawskiego zsp.uw.edu.pl
- Akademicka Poradnia Prawna www.akademickaporadniaprawna.pl
- Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości http://www.aipuw.pl/
- Akademickie Stowarzyszenie Katolickie Soli Deo http://www.solideo.pl/
- Demokratyczne Zrzeszenie Studentów http://demokratyczne.pl/