Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu:
– Sideros: seminarium z archeologii Europy środkowej w I tys. przed Chr. –
które odbędzie się w czwartek 21 listopada 2024 r. w Muzeum Niepodległości w Warszawie (Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów, al. Solidarności 62, sala multimedialna na poziomie -1).
Spotkanie poświęcone będzie spektakularnym odkryciom dokonanym ostatnio w północnej i północno-wschodniej Polsce, związanym z jednej strony z kręgiem zachodniobałtyjskim z wczesnej epoki żelaza, a z drugiej – z kulturą lateńską.
W pierwszym referacie dr Rafał Solecki (Instytut Archeologii, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) i dr Karol Dzięgielewski (Instytut Archeologii, Uniwersytet Jagielloński) przedstawią wyniki badań nad depozytem „bałtyjskich” ozdób brązowych odkrytym w miejscowości Winiec na zachodnich Mazurach. Następnie zespół badawczy złożony z dr. Wojciecha Borkowskiego i dr. Bartłomieja Kaczyńskiego (Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie) oraz dr. Andrzeja Maciałowicza (Wydział Archeologii, Uniwersytet Warszawski) zaprezentuje wstępne wyniki wznowionych w tym roku badań nad wielofazowym centrum osadniczym na Łysej Górze koło Chorzel na północnym Mazowszu (dawniej znanym jako „Rembielin”). W ostatnim wystąpieniu dr hab. Bartosz Kontny, prof. UW (Wydział Archeologii, Uniwersytet Warszawski) przedstawi zaskakujące znalezisko militariów lateńskich z Jeziora Jezuickiego pod Bydgoszczą.
Organizatorem spotkania jest Dział Epoki Brązu i Wczesnej Epoki Żelaza Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie we współpracy z Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Bartłomiej Kaczyński (Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie)
Karol Dzięgielewski, Michał Kasiński (Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego)
Andrzej Maciałowicz (Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego)