Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu: Sideros: seminarium z archeologii Europy środkowej w I tys. przed Chr.,
które odbędzie się w środę 24 maja 2023 r. na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Tym razem tematyka większości wystąpień ogniskować się będzie wokół wybranych kategorii zabytków – od przedmiotów kościanych, przez metalowe uzbrojenie, po monety kruszcowe, ale nie zabraknie też prezentacji wyników najnowszych badań terenowych, realizowanych w ważnym mikroregionie osadniczym na ziemi chełmińskiej.
Spotkanie rozpocznie referat autorstwa mgr. Pawła Dziechciarza (doktorant przy Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego) poświęcony analizom traseologicznym grotów broni drzewcowej z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. Następnie dr hab. Justyna Baron, prof. UWr (Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego) oraz mgr Marcin Diakowski (firma Archeoreplica) omówią zagadnienie obróbki surowców kostnych we wczesnej epoce żelaza. Trzeci referat, autorstwa mgr Małgorzaty Kurzyńskiej (Muzeum w Grudziądzu), poświęcony będzie przedstawieniu stanu i wyników najnowszych badań nad osadnictwem z epoki żelaza w mikroregionie Marusza – Turznice pod Grudziądzem. W ostatnim wystąpieniu mgr Marcin Rudnicki (Fundacja Centrum Badań Epoki Żelaza) zaprezentuje wnioski płynące z prowadzonych przez niego studiów nad mennictwem celtyckim na ziemiach Polski.
Szczegółowy program seminarium znajdą Państwo TUTAJ.
Organizatorem spotkania jest Katedra Archeologii Barbaricum i Prowincji Rzymskich Wydziału Archeologii UW.
Karol Dzięgielewski, Michał Kasiński (Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego)
Michał Grygiel
Bartłomiej Kaczyński (Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie)
Andrzej Maciałowicz (Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego)