Duża konferencja archeologiczna z udziałem specjalistów z kraju i z zagranicy odbędzie się 11 i 12 czerwca w Zamku Królewskim w Sandomierzu. W jej programie są wystąpienia dotyczące między innymi odkryć dokonanych na Sandomierszczyźnie.
XXXIX Konferencja Archeologiczna „Badania archeologiczne w Polsce środkowowschodniej, zachodniej Białorusi i Ukrainie w roku 2023″ jest organizowana przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Muzeum Zamkowe w Sandomierzu
Wykłady wygłoszą archeolodzy – przedstawiciele ośrodków naukowych z całej Polski oraz z Ukrainy, Białorusi i Anglii. Będzie oczywiście akcent sandomierski – dr hab. Marek Florek, współorganizator wydarzenia, wykładowca w Instytucie Archeologii UMCS i pracownik Delegatury w Sandomierzu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków opowie o badaniach prowadzonych na terenie wczesnośredniowiecznej osady handlowej w Zawichoście-Trójcy, dr Wojciech Rajpold z Muzeum Zamkowego będzie mówił na temat brązowych sierpów i zagadkowego topora znajdujących się w zbiorach sandomierskiej instytucji, natomiast Agata Hałuszko i Magdalena Sobiesiak z UMCS wygłoszą referat: „Problem szacowania liczby osobników na przykładzie ciałopalnego pochówku wieloosobniczego kultury trzcinieckiej ze Słupczy”.
Konferencję poprzedzi podpisanie umowy o współpracy między Muzeum Zamkowym a Instytutem Archeologii UMCS.
Wydarzenie będzie się odbywać pod honorowym patronatem rektora UMCS, prof. dr. hab. Radosława Dobrowolskiego.