Ćwiczenia terenowe

Zasady organizacji ćwiczeń terenowych zostały ustalone uchwałą nr 10 Rady Dydaktycznej dla Kierunków Studiów Archeologia z dnia 7 września 2020 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu Ćwiczeń Terenowych oraz sylabusów dla zajęć: ćwiczenia powierzchniowe i ćwiczenia wykopaliskowe, w której uchwalono Regulamin ćwiczeń terenowych na kierunku archeologia.

Podstawowe zasady organizacji ćwiczeń terenowych

Spis treści:

      1. Ćwiczenia organizowane przez WA UW
      2. Ćwiczenia realizowane poza Wydziałem Archeologii UW
      3. Uznawanie badań terenowych zrealizowanych wcześniej
      4. Ekwiwalent ćwiczeń terenowych
      5. Dla prowadzących

1. Ćwiczenia organizowane przez Wydział Archeologii UW

Wydział ogłasza listę ćwiczeń terenowych organizowanych w danym roku akademickim. W przypadku ćwiczeń powierzchniowych lista ogłaszana jest w każdym semestrze (na początku roku akademickiego oraz na początku semestru letniego), w przypadku ćwiczeń wykopaliskowych z reguły raz w roku akademickim, w semestrze letnim (lista jest uzupełniania w miarę napływania potwierdzonych zgłoszeń od prowadzących).

Ćwiczenia wykopaliskowe bez względu na długość trwania oraz ćwiczenia powierzchniowe w wymiarze ponad 1 tygodnia odbywane w trakcie trwania zajęć dydaktycznych wymagają uzyskania zgody Prodziekana ds. Studenckich (KJD) Wydziału Archeologii. Zgoda może być wydana w przypadku, gdy suma ćwiczeń terenowych nie przekracza 3 tygodni w semestrze. W przypadku, gdy student zamierza uczestniczyć w dłuższym projekcie terenowym musi ubiegać się o Indywidualną Organizację Studiów ze względu na udział w projekcie naukowym. Szczegóły najlepiej ustalić indywidualnie z Prodziekanem ds. Studenckich (KJD) Wydziału Archeologii.

Lista ćwiczeń terenowych zawiera informacje dotyczące nazwy stanowiska i jego lokalizację, nazwiska prowadzących, termin odbywania ćwiczeń, podstawowe informacje dotyczące organizacji oraz kontakt do osoby prowadzącej zapisy (z reguły prowadzący zajęcia).

Studenci sami kontaktują się z osobami prowadzącymi zapisy na ćwiczenia terenowe w celu wyjaśnienia szczegółowych zasad organizacji wybranych grup oraz zgłoszenia chęci uczestnictwa w ćwiczeniach. Wykładowcy mają prawo przeprowadzenia selekcji kandydatów.

Studenci I roku studiów licencjackich wybierają ćwiczenia terenowe zgodnie z poniższymi zasadami:

      1. W ramach programu studiów mogą uczestniczyć wyłącznie w ćwiczeniach prowadzonych przez pracowników Wydziału Archeologii UW.
      2. Nie moga uczestniczyć w ćwiczeniach terenowych w trakcie pierwszych dwóch tygodni sesji letniej, w sesji poprawkowej tylko w przypadku wcześniejszego zaliczenia wszystkich przedmiotów. Nieobecność na zaliczeniu ze względu na uczestnictwo w ćwiczeniach terenowych nie jest usprawiedliwiana!
      3. W ramach programu I roku studiów licencjackich studenci mogą uczestniczyć maksymalnie w 150h ćwiczeń wykopaliskowych realizowanych poza terenem Polski.

Wszelkie odstępstwa od wskazanych wyżej zasad wymagają pisemnej zgody Prodziekana ds. Studenckich (KJD) Wydziału Archeologii!

Lista uczestników ćwiczeń terenowych stanowi podstawę do uzyskania dofinansowania organizacji ćwiczeń. Po wprowadzeniu danych studentów do systemu USOS przez dziekanat rezygnacja z udziału w danej grupie ćwiczeń terenowych możliwa jest wyłacznie poprzez uzyskanie zgody Prodziekana ds. Studenckich (KJD) Wydziału Archeologii poprzez złożenie uzasadnionego wniosku w systemie USOS. Rezygnacja bez zgody dziekana lub niestawienie się na ćwiczeniach w ustalonym terminie oznacza brak zaliczenia i wystawienie oceny NK (tzw. dwója regulaminowa). Ćwiczenia terenowe są pełnoprawnymi zajęciami programu studiów i ich powtarzanie wymaga wniesienia opłat zgodnie z cennikiem opłat za usługi edukacyjne.

Na koniec ćwiczeń wykopaliskowych studenci i prowadzący wypełniają Kartę oceny ćwiczeń wykopaliskowych (wersja anglojęzyczna: Field Training Form_ENG).

Studenci proszeni są również o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej, która jest do pobrania w tym miejscu:

Opiekun jest zobowiązany do poinformowania uczestników, że wypełnionych ankiet nie wolno przesyłać opiekunowi. Wypełnione ankiety zbiera wybrana spośród studentów osoba, która przesyła wszystkie ankiety łącznie na adres wa.student@uw.edu.pl (wyłącznie na adres KJD)

2. Ćwiczenia realizowane poza Wydziałem Archeologii UW

Zgodnie z Regulaminem ćwiczeń terenowych na kierunku archeologia studenci wyższych lat studiów I stopnia i studenci studiów II stopnia mogą wnioskować o zgodę na realizację ćwiczeń terenowych poza Wydziałem Archeologii UW. Uzyskanie wskazanej zgody wymaga:

    1. Uzyskania pozytywnej opinii opiekuna naukowego (z reguły promotora pracy licencjackiej lub magisterskiej).
    2. Podpisania porozumienia przez Prodziekana ds. Studenckich (KJD) Wydziału Archeologii oraz prowadzącego prace terenowe.
    3. Uzyskania na podstawie powyższych dokumentów zgody Prodziekana ds. Studenckich (KJD) Wydziału Archeologii.

W celu podpisania porozumienia, informacje kontaktowe prowadzącego wykopaliska, wraz ze szczegółami, uzasadnieniem i wspominaną w pkt. 1 opinią opiekuna należy przekazać Prodziekanowi ds. Studenckich (KJD) Wydziału Archeologii (można drogą mailową). Po podpisaniu porozumienia student powinien złożyć podanie z prośbą o zgodę na realizację ćwiczeń terenowych poza Wydziałem Archeologii UW.

Po zakończeniu ćwiczeń prowadzący badania powinien wystawić podpisane zaświadczenie o odbyciu ćwiczeń terenowych przez studenta. Zaświadczenie powinno zawierać:

      1. Nazwę stanowiska
      2. Termin uczestnictwa studenta i/lub liczbę godzin dydaktycznych zrealizowanych przez studenta.
      3. Spis czynności/obowiązków studenta oraz ocenę wywiązania się z nich (słownie lub w skali 2-5!).
      4. Podpis prowadzącego.

Podpisane zaświadczenie student powinien dołączyć do podania o uznanie przedmiotu złożonego w USOS. Wpisanie oceny zaliczającej przedmiot wymaga decyzji dziekana.

W przypadku ćwiczeń terenowych realizowanych zewnętrznie nie są wypełniane ankiety ewaluacyjne.

3. Uznawanie badań terenowych zrealizowanych wcześniej

W przypadku, gdy studenci chcą starać się o uznanie wcześniej zaliczonych badań terenowych, mogą złożyć przez system USOS podanie o uznanie przedmiotu. Do podania, w którym wskazany jest przedmiot, który chcą uznać oraz liczbę godzin dydaktycznych i ECTS, o których zaliczenie się ubiegają należy dołączyć zaświadczenie potwierdzające udział we wskazanych w podaniu badaniach. Zaświadczenie powinno zawierać:

      1. Nazwę stanowiska
      2. Termin uczestnictwa studenta i/lub liczbę godzin dydaktycznych zrealizowanych przez studenta.
      3. Spis czynności/obowiązków studenta oraz ocenę wywiązania się z nich (słownie lub w skali 2-5!).
      4. Podpis prowadzącego.

Jeżeli wskazane badania spełniają wymagane sylabusem odpowiednich zajęć efekty uczenia się, studenci uzyskają zgodę dziekana, która jest podstawą do wpisania zaliczenia.

4. Ekwiwalent ćwiczeń terenowych

Zgodnie z Regulaminem ćwiczeń terenowych na kierunku archeologia studenci mogą ubiegać się o zaliczenie części ćwiczeń terenowych w formie ekwiwalentu w postaci praktyki w instytucjach kultury takich jak: muzea, skanseny i archiwa, oraz w instytucjach ochrony zabytków. Ekwiwalent może również byc zrealizowany w postaci stażu w wybranej jednostce Wydziału Archeologii, pod warunkiem realizowania zadań zgodnych z efektami uczenia wskazanymi dla ćwiczeń terenowych w programie studiów.

Wymiar ekwiwalentu co do zasady nie powinien przekroczyć 150 h dydaktycznych w toku studiów (I lub II stopnia). W uzasadnionych przypadkach ogranicznych głównie do względów zdrowotnych wymiar ten może zostać zwiększony.

Decyzje w kwestii skierowania studenta na praktykę podejmowane są indywidualnie przez Prodziekana ds. Studenckich/Kierownika Jednostki Dydaktycznej na pisemny wniosek studenta (list mailowy z załączonym formularzem skierowania na praktykę). Po stronie studenta leży kontakt z wybraną instytucją i uzyskanie zgody na realizację takiego ekwiwalentu ćwiczeń terenowych przez jej dyrekcję, jak również uzyskanie pisemnego opisu zakresu obowiązków wyznaczonych przez instytucję przyjmującą. W przypadku ekwiwalentu realizowanego w wybranej jednostce Wydziału Archeologii student przedstawia Prodziekanowi ds. Studenckich/Kierownikowi Jednostki Dydaktycznej pisemny wniosek  (list mailowy) zawierający zgodę pracownika WA UW, który będzie nadzorował realizację ekwiwalentu oraz listę zadań, które zostały zaplanowane w ramach stażu.

Po ustaleniu z Prodziekanem ds. Studenckich/Kierownikiem Jednostki Dydaktycznej szczegółów ekwiwalentu, student zwraca się z oficjalnym podaniem w USOS o wyrażenie zgody na zrealizowanie wskazanych ćwiczeń terenowych (należy podać rodzaj, liczbę godzin i liczbę ECTS) w formie ekwiwalentu.

5. Dla Prowadzących

1. Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem ćw. terenowych. Przed wyjazdem w teren należy wydrukować formularz oświadczenia i przesłać na adres KJD:

2. W grupach ćwiczeniowych są studenci studiów I i II stopnia, jednak efekty kształcenia tych studentów powinny być nieco inne. A zatem, konieczne jest zapoznanie się z odpowiednim sylabusem w celu uwzględnienia przewidywanych efektów:

3. Na początku ćwiczeń należy studentów zapoznać z materiałami zamieszczonymi poniżej i omówić z nimi zasady BHP. Można pobrać oświadczenia o przebytym szkoleniu:

W przypadku wyjazdów z zakwaterowaniem, należy wydrukować i umieścić ww. materiały w miejscu dla wszystkich dostępnym.

Należy także poinformować o procedurze zaliczenia: wypełnieniu karty ocen oraz ewaluacji prowadzącego po zakończeniu zajęć. Ewaluacja odbywa się na dwóch poziomach: uniwersyteckim poprzez ankiety PEJK wypełniane przez studentów w USOS oraz na poziomie wydziałowym (druki poniżej).

4. W przypadku ćwiczeń wykopaliskowych wszyscy uczestnicy powinni od prowadzących otrzymać Kartę oceny ćwiczeń wykopaliskowych. Studenci wypełniają karty, a następnie opiekun ćwiczeń uzupełnia je o ocenę i niezwłocznie wystawia ocenę w USOS. W przypadku ćwiczeń powierzchniowych prowadzący informuje studentów o uzyskanej ocenie i wystawia ją niezwłocznie w USOS.

Studentom odbywającym ćwiczenia powierzchniowe należy wystawić odpowiednie usprawiedliwienia. Można skorzystać z druku poniżej:

Zaświadczenie powierzchniówki_usprawiedliwienie

5. Po zakończeniu ćwiczeń opiekun powinien przesłać studentom ankietę ewaluacyjną, która jest do pobrania w tym miejscu:

Opiekun jest zobowiązany do poinformowania uczestników, że wypełnionych ankiet nie wolno przesyłać opiekunowi.  Wypełnione ankiety zbiera wybrana spośród studentów osoba, która przesyła wszystkie ankiety łącznie na adres wa.student@uw.edu.pl (wyłącznie na adres KJD).

 

Ćwiczenia terenowe – powierzchniówki – są obowiązkowe dla wszystkich studentów w wymiarze 30 h na studiach licencjackich i 30 h na studiach magisterskich.
Studenci studiów zaocznych realizują te ćwiczenia na I roku studiów magisterskich.
Studenci zainteresowani wzięciem udziału w powierzchniówkach powinni zgłosić się, po ogłoszeniu terminów ćwiczeń, do prowadzącego.
Warunki udziału różnią się w zależności od grupy – na ich temat informacji udzielają prowadzący.

W razie wątpliwości proszę o kontakt: j.lange@uw.edu.pl

___________________________________________________

Ćwiczenia powierzchniowe – wiosna 2025

Zapisy u prowadzących.

 

W poszukiwaniu pruskich cmentarzysk: Iława, Ostróda, Morąg

Prowadząca: dr Ludwika Jończyk

Termin: 17-21 marca 2025r.

Liczba miejsc: 5

Celem badań będzie poszukiwanie w terenie wczesnośredniowiecznych cmentarzysk znanych z lakonicznych wzmianek archiwalnych. Weryfikować będziemy pięć stanowisk położonych między Iławą, Ostródą i Morągiem. W badaniach będzie uczestniczyła specjalistka AZP z NIDu, która wspomoże ekipę podczas wypełniania kart AZP.

Środek transportu: samochód WAUW.

Kontakt: ludwika.sawicka@uw.edu.pl

 

 

Turbacz, najwyższy szczyt Gorców

Poszukujemy najstarszych śladów aktywności człowieka w tych pięknych górach.

Prowadzący:  dr hab. Katarzyna Pyżewicz, dr Michał Przeździecki

Termin: 19-23 maja 2025r. (termin późniejszy ze względu na warunki pogodowe)

Liczba osób: brak miejsc

Zakwaterowanie – w bazie Gorczańskiego Parku Narodowego

Zapisując się na powierzchniówki, prosimy mieć na względzie, że poruszać się będziemy w górskim środowisku.

Kontakt: k.pyzewicz@uw.edu.pl

 

 

 

Miejscowość Ćmielów (nazwa lokalna Duży Gawroniec), gm. loco, woj. świętokrzyskie

Prowadzący: dr Artur Grabarek

Termin: 17-21 marca 2025r.

Osada i cmentarzysko społeczności kultury pucharów lejkowatych, wpisana na
Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, która nierozerwalnie związana
jest z zespołem neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego. Połączenie
badań powierzchniowych z wykopaliskowymi. Rozpoznanie okolic osady
oraz eksploracja obiektów KPL.

Zakwaterowanie Wólka Wojnowska – 1,5 km od stanowiska

Liczba miejsc : 8

Kontakt: a.grabarek@uw.edu.pl

 

Jezioro Jezuickie k. Bydgoszczy

Prowadzący: dr hab. Bartosz Kontny prof. UW,  mgr Artur Brzóska

Termin: 17-21 marca 2025r.

Kwatery prywatne.

Tylko dla osób z uprawnieniami nurkowymi.

Kontakt: a.brzoska6@uw.edu.pl

bdkontny@uw.edu.pl

 

Kampinoski Park Narodowy

Prowadzący: dr Marcin Białowarczuk

Termin: 17-21.03.2025

Liczba miejsc: brak miejsc

Ćwiczenia odbędą się na wybranych obszarach leżących w obrębie Kampinoskiego Parku Narodowego. Ich celem będzie zapoznanie uczestników ze specyfiką prospekcji archeologicznej w terenie leśnym.

Studenci biorący udział w zajęciach dojeżdżają codziennie z Warszawy na wskazane miejsce zbiórki we własnym zakresie komunikacją miejską.

Zapisy bezpośrednio u prowadzącego: m.bialowarczuk@uw.edu.pl

 

Waśki,   pow. moniecki w województwie podlaskim

Sondaże na grodzisku epoki żelaza

Prowadzący:  dr V. Beliavets

Termin: 17‒21.03.2025

Liczba studentów: brak miejsc

Dodatkowe uwagi: dojazd samodzielny, bądź do Białegostoku, skąd uczestnicy badań będą odebrani autem. Zamieszkanie w agroturystyce bliżej miejsca badań.

Informacje i zapisy:   dr Vadzim Beliavets (v.beliavets@uw.edu.pl)

 

Miejsce: Kartowanie Jaskiń, Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, Podlesice

Prowadzący: dr Maciej Sobczyk

Termin: 7.04.- 12.04. 2025

Liczba studentów: 10 – brak miejsc

Dodatkowe uwagi: Głównym elementem prowadzonych zajęć terenowych są ćwiczenia z tworzenia dokumentacji jaskiń z użyciem narzędzi i technik stosowanych w speleologii. Będzie to wymagało instruktażowych zajęć wprowadzających, oraz skompletowania wyposażenia osobistego przez wszystkich uczestników zajęć.

Kontakt: m.sobczyk@uw.edu.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Wykopaliska stanowią integralną część programu studiów. Udział w nich jest obowiązkowy.
Na poziomie licencjackim należy zrealizować 450 godzin (najczęściej 3 miesiące)
Na poziomie magisterskim należy zrealizować 150 godzin w przypadku studiów stacjonarnych oraz 300 godzin podczas studiów niestacjonarnych.

W razie wątpliwości proszę o kontakt: j.lange@uw.edu.pl


Oferta wykopalisk 2025

 

Jezioro Lubanowo

Prowadzący: dr hab. Bartosz Kontny, prof. UW

Wymagania: umiejętność nurkowania, potwierdzona certyfikatem.

Termin: 14-26 lipca 2025 r. (przyjazd 13 lipca po południu)

Zakwaterowanie: budynek szkoły w Lubanowie – dostęp do kuchni, toalet, prysznica; potrzebny własny materac/karimata i śpiwór; sklep Dino w odległości 100 m od kwatery.

Kontakt: bdkontny@uw.edu.pl

 

Wyspa na jeziorze Rospuda na obszarze Puszczy Augustowskiej

Badania wykopaliskowe na stanowisku z młodszej epoki kamienia – neolit i wczesna epoka brązu

Prowadzący: dr hab. Dariusz Manasterski, prof. UW

Termin: 31.08 – 20.09.2025 (150 g.)

Liczba miejsc: 5 (wyłącznie osoby posługujące się językiem polskim w zakresie komunikatywnym)

Dojazd:  pociąg, autobus dalekobieżny, samochody prywatne

Warunki zakwaterowania: dom agroturystyczny (w Puszczy Augustowskiej) z dwoma pokojami: 2- i 3-osobowym, kuchnią ze sprzętami kuchennymi, oraz łazienką (wc i prysznic). Jest on oddalony od centrum Augustowa o ok. 15 min jazdy samochodem

Studenci nie ponoszą kosztów zakwaterowania ale koszty dojazdu i wyżywienia pozostają w gestii każdego studenta.

Spotkanie organizacyjne: planowany termin to 27.06.2025 w godzinach popołudniowych – link zostanie rozesłany do wszystkich uczestników.

Kontakt: dmanasterski@uw.edu.pl

 

 

Zaborów, gm. Leszno, woj. mazowieckie

Kompleks stanowisk z okresu przedrzymskiego i rzymskiego (kultura jastorfska i przeworska) oraz wczesnego średniowiecza – cmentarzysko i osady, w tym związane z produkcją żelaza.

Prowadzący: dr hab. Adam Cieśliński, prof. UW, mgr Marek Baczewski

Termin: 28.07-22.08.2025 r.

https://www.facebook.com/BadaniaArcheologiczneWZaborowie

Liczba studentów: 12

Termin spotkania organizacyjnego: początek czerwca, dokładny termin zostanie podany później.

Dodatkowe uwagi: noclegi w szkole podstawowej w Zaborowie (sale kilkuosobowe, zapewniamy łóżka, prysznic z ciepłą wodą, kuchnię, boiska sportowe, ale przede wszystkim piękną scenerię Kampinoskiego Parku Narodowego!).

Kontakt: mgr Marek Baczewski m.baczewski@uw.edu.pl

 

 

Puck

Prowadzący: dr Michał Starski

Terminy: I turnus 30 czerwca-25 lipca 2025 r. (150 g.)

                    II turnus 4-29 sierpnia 2025 r. (150 g.)

Liczba miejsc :  po 15 osób

W pierwszej kolejności przyjmujemy zapisy od studentów będących słuchaczami zajęć ze specjalności archeologia średniowiecza i czasów nowożytnych.

Zapisy u opiekunów dr Michał Starski m.starski@uw.edu.pl, mgr Maciej Miścicki mmiscicki@uw.edu.pl

 

Dudka, gm. Wydminy, pow. Giżycko, Mazury

Cmentarzysko mezolityczne i paraneolityczne z bardzo różnorodnymi formami pochówków oraz osadnicze stanowisko torfowe łowców-zbieraczy z epoki kamienia z zachowanymi kośćmi.

Prowadzący: dr hab. Witold Gumiński i dr Karolina Bugajska

Termin: 29 czerwca do 26 lipca 2025 r. (150 g.)

Liczba studentów: 10

English speaking students are welcomed.

Warunki zakwaterowania:  Domek letniskowy (Gościeniec Wydminy) nad Jez. Wydmińskim. 3 sypialnie, 2 łazienki i aneks kuchenny z kanapą. Na miejscu możliwość grilla i restauracja. Stanowisko odległe jest o 4 km od miejsca zakwaterowania, dobrze więc mieć z sobą rower. Przy stanowisku będzie namiot-hangar z możliwością zrobienia sobie drugiego śniadania i herbaty. Tam też będzie namiot magazynowo-biurowy, gdzie będziemy prowadzić prace inwetaryzacyjne w czasie wykopalisk. Wyżywienie we własnym zakresie. Oprócz Gościńca Wydminy są jeszcze inne restauracje i bary w Wydminach oraz dobrze zaopatrzone sklepy, m.in. Biedronka.

Kontakt, wszelkie pytania i zapisy: bezpośrednio mailem: w.guminski@uw.edu.pl

Spotkanie informacyjne będzie najprawdopodobniej na początku czerwca, dokładny termin podany będzie później.

 

Zwoleń, woj. mazowieckie

Stanowisko związane z osadnictwem neandertalczyków sprzed około 85-65 tysięcy lat

Prowadząca: dr  hab. Katarzyna Pyżewicz

Termin: 30 czerwca-25 lipca 2025 r.

Liczba studentów: 8 (brak miejsc)

English speaking students are welcomed.

Dodatkowe informacje: Badania prowadzimy na obrzeżach Zwolenia. Na stanowisku znajdują się zarówno pozostałości wytwórczości krzemiennej neandertalczyków, jak i kości zwierząt plejstoceńskich (m.in. koni, mamutów).  Nocujemy w ośrodku na obrzeżach Zwolenia, obok plaża i kąpielisko.

Kontakt i zapisy u prowadzącej: k.pyzewicz@uw.edu.pl

 

Zgliczyn Pobodzy, pow. żuromiński, Północne Mazowsze

Stanowisko:

-cmentarzysko z grobami książęcymi,

-osada II wiek p.n.e. V wiek n. e.  (kultura przeworska i wielbarska)

Prowadzący: dr Andrzej Szela

Termin: 4-30 sierpnia 2025 (150 g.)

Liczba miejsc: 10

Miejsce zakwaterowania: Żuromin, pokoje 2-4 osobowe z łazienkami, dostęp do kuchni, pralki, dogodne połączenie z Warszawą (odległość ok. 150 km, prywatne busy, możliwość wyjazdu na weekend) koszty zakwaterowania i dojazdu na wykopaliska po stronie prowadzącego.

Zapisy i dodatkowe informacje: Andrzej Szela: a.szela@uw.edu.pl

Termin spotkania informacyjnego podany zostanie w później

Więcej informacji na stronach:

Zgliczyn Pobodzy – osada i cmentarzysko z grobami książęcymi

Szela Andrzej

Lipsk, gm. Lipsk n/Biebrzą, woj. podlaskie

Prowadzący: dr Michał Przeździecki

Chronologia: epoka kamienia (paleolit i neolit)

Termin: 18.08 – 12.09.2025 r.

Liczba miejsc: 12 (brak miejsc)

Zakwaterowanie: gospodarstwo agroturystyczne (pokoje 4 osobowe, dwie łazienki, wyposażona kuchnia)

Kontakt: m.przezdziecki@uw.edu.pl

 

Ciepłe, pow. gniewski, woj. pomorskie

Rodzaj stanowiska: wczesnośredniowieczne grodzisko i cmentarzysko

Prowadzący: dr Sławomir Wadyl, mgr Weronika Bałdyga

Termin: 29.06-26.07.2025 r. (150 g.)

Liczba studentów: 12

Uwagi: baza w szkole w Gniewie, obiady w CK Zamek

Termin spotkania organizacyjnego: 15.05.2024 r., godz. 15.00

Zapisy: s.wadyl@uw.edu.pl

Informacje o badaniach i projekcie: https://cieple.edu.pl/, https://www.facebook.com/Cieplepkp