W Zwoleniu, po ponad 30 latach wznowiono prace wykopaliskowe, związane z badaniem prehistorii naszego regionu. Archeolodzy z Warszawy i Wrocławia chcą ustalić, kiedy dokładnie w dolinie Zwoleńki osiedlili się pierwsi ludzie, jaka była ich dieta i codzienne życie.
Podstawą i punktem wyjścia dla nowych badań są ustalenia, jakie poczyniono podczas wykopalisk prowadzonych w Zwoleniu w latach 80. XX wieku. Stwierdzono wówczas, że neandertalczycy mieszkali kiedyś na tych terenach – ale nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy doszło do osiedlenia. Przedział czasowy, jaki jest brany pod uwagę, to 85–65 tysięcy lat temu.
Naukowcy liczą, że dzięki nowym metodom badawczym, jakie wypracowano w ciągu minionych trzech dekad, uda się poczynić kolejne odkrycia i sprecyzować dotychczasowe ustalenia. W planach jest odsłonięcie nawarstwień od zachodniej strony dawnego stanowiska wykopaliskowego. Uczestnicy wykopalisk szukają różnego rodzaju materiałów i próbek, które będzie można poddać szczegółowej analizie.
Cały projekt jest realizowany przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i Wydział Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracowników naukowych wspomnianych placówek wspierają doktoranci i studenci.
Wywiady:
TOK FM: „Chcemy zbadać, kiedy Neandertalyczk mieszkał w okolicach Radomia i Zwolenia”
Czytaj więcej:
– Neandertalczyk w Zwoleniu. Koniec pierwszego etapu prac
– Po trzech dekadach archeolodzy wrócili do Zwolenia. Czego szukają?
– Szukają śladów neandertalczyka w Zwoleniu
– Archeolodzy wznowili prace wykopaliskowe w Zwoleniu
– Archeolodzy ponownie w Zwoleniu (woj. mazowieckie) badają pozostałości neandertalczyka
– Kości, narzędzia i tajemnica. Nowe śledztwo w sprawie neandertalczyka z Mazowsza
– Archeolodzy wrócili do Zwolenia po 30 latach. Badają pozostałości neandertalczyka
– Archaeologists return to Zwoleń to examine Neanderthal remains
– Archeolodzy ponownie w Zwoleniu (woj. mazowieckie) badają pozostałości neandertalczyka