Pierwsza Krajowa Konferencja Archeometryczna w Igołomni

W dniach 8-10 października 2024 roku w siedzibie Ośrodka Archeologii Gór i Wyżyn Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Igołomi, odbyła się Pierwsza Krajowa Konferencja Archeometryczna, zorganizowana przez dr Ewelinę Miśtę (Instytut Archeologii UJ, Narodowe Centrum Badań Jądrowych) we współpracy z dr Bartłomiejem Sz. Szmoniewskim (OAGIW IAiE PAN) oraz mgr Renatą Czech-Błońską (IA UJ).

 

W organizację wydarzenia zaangażowały się także Wydział Archeologii UW, Wydział Archeologii UAM, Instytut Archeologii UMCS, oraz Wydział Chemii UW. Konferencję wsparł finansowo Program Flagowy Mare Nostrum Lab w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości realizowanego na Uniwersytecie Jagiellońskim, a patronat nad wydarzeniem objęły Polskie Konsorcjum dla Badań nad Dziedzictwem Kulturowym (E-RIHS.pl) oraz Labosoft.

Celem konferencji była integracja środowisk archeologicznych oraz przedstawicieli innych dyscyplin naukowych współpracujących z archeologami. W wydarzeniu wzięło udział 159 osób, wygłoszono 44 referaty i pokazano 11 posterów, które reprezentowały pełen przekrój badań archeometrycznych realizowanych w Polsce, od badań starożytnej metalurgii, przez analizy surowców kamiennych po archeologię środowiskową i bioarcheologię. Ze strony Wydziału Archeologii UW w konferencji wzięli udział dr hab. Bartosz Kontny, który wraz z trójką współautorów przeprowadził analizę pozostałości drzewców grotów ze stanowiska ofiarnego w jeziorze Nidajno na Mazurach, mgr Natalia Gryczewska, przedstawiająca wraz z ośmioma współautorami możliwości badań steroli fekalnych i kwasów żółciowych w osadach jaskiniowych, oraz dr hab. Arkadiusz Sołtysiak, opowiadający o możliwościach połączenia metod histologicznych i izotopowych w bioarcheologii.