Odkrycie w Gwatemali. Czemu służyła maska z grobowca króla Majów?

W Gwatemali, na stanowisku Chochkitam, odkryto komorę grobową majańskiego władcy, a w niej jadeitową maskę pośmiertną datowaną na 350 rok n.e. Zielony jadeit uważany jest za „złoto” Majów. Z tego kamienia wyrabiano ozdoby, biżuterię i właśnie niezwykle cenne rytualne maski.

Niezwykłego odkrycia w Gwatemali dokonał mieszany zespół amerykańsko-gwatemalski. Dr Jan Szymański zwraca uwagę, że niewyrabowanych pochówków na tym terenie mamy mniej niż dwanaście. – W tym wypadku nie mieliśmy do czynienia z grobem zasypanym, a z komorą grobową zbudowaną z płaskich kamieni – zwraca uwagę gość audycji. Dodaje, że wyłożona kamieniami stanowiła komfortowe pomieszczenie dla odnalezionych zabytków.

Jadeitowa maska pośmiertna, datowana na 350 rok n.e., znajdowała się w kilkudziesięciu częściach, zlokalizowanych jednak w jednym miejscu. – To też należy do rzadkości. Prawdopodobnie maska była naszyta na jakąś tkaninę albo znajdowała się na drewnianym stelażu. Oprócz jadeitu wykorzystano fragmenty bardzo cenionej przez Majów muszli Spondylus – tłumaczy rozmówca Katarzyny Kobyleckiej.

Posłuchaj podcastu:
Odkrycie w Gwatemali. Czemu służyła maska z grobowca króla Majów?