Aktualności
- 2 lutego w Państwowym Rezerwacie Historii i Kultury Kultura Trypilska we wsi Lehedzyne w obwodzie czerkaskim otwarto wystawę czasową Tkaniny Trypilia. Na wystawie obejrzeć można głównie fragmenty naczyń ceramicznych z odciskami tkanin: 32 takie zabytki pochodzą z wykopalisk na stanowiskach kultury trypilskiej w Taliance, Bialym Kameniu i Szarynie. Więcej aktualności związanych z badaniami kultury trypilskiej w Ukrainie można znaleźć tutaj (link).
- W dniach 8-9 lutego w Homlu na Białorusi odbyła się konferencja Górne Podnieprze i Polesie: archeologia, wczesna historia, zabytki (Верхняе Падняпроўе і Палессе: археалогія, ранняя гісторыя, помнікі). Planowana jest publikacja materiałów z konferencji.
- 9 lutego Narodowy Rezerwat Chortycja w Zaporożu zaprezentował nowe znaleziska archeologiczne odkryte w pobliżu wyspy Chortycja po obniżeniu się poziomu wody w następstwie zniszczenia elektrowni wodnej Kachowka. Jest to około 60 zabytków – od epoki brązu po epokę kozacką. Wśród nich znajduje się również fragment dna naczynia glinianego z okresu epoki brązu z odciskami tkaniny.
- 15 lutego w Muzeum Armii Szwedzkiej w Sztokholmie otwarto wspólną ukraińsko-szwedzką wystawę Rozdroża: 1000 lat wspólnej historii Szwecji i Ukrainy, na której zaprezentowano nie tylko znaleziska archeologiczne z epoki wikingów i artefakty związane ze wspólną historią XVII i XVIII wieku, lecz także współczesne przedmioty związane z wojną rosyjsko-ukraińską. Wystawa została otwarta przez króla Szwecji Karola Gustawa oraz jego żonę Silvię.
- W lutym w Archiwum Naukowym Instytutu Archeologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy zakończono proces digitalizacji zbioru dokumentów, fotografii, rysunków i innych materiałów z archiwów archeologa, etnologa i antropologa Khvedora Vovka (1847-1918). Działania te przeprowadzono w ramach projektu Cyfrowe przechowywanie pamięci.
- Ukraińskie Stowarzyszenie Archeologów realizuje ciekawy projekt informacyjny pod nazwą Paszport Twojej Tożsamości. W ramach projektu powstało krótkie wideo na temat słynnych/ważnych stanowisk i artefaktów archeologicznych z terenów Ukrainy widniejących na większości stron ukraińskiego paszportu. Ponadto w wielu miastach Ukrainy pojawiły się plakaty z kodem QR z dostępem do materiałów informacyjnych przygotowanych jako część
Ochrona dziedzictwa kulturowego
- 3 lutego służba celna Ukrainy uniemożliwiła wywiezienie do Rumunii (przez przejście graniczne Porubne-Siret) 124 artefaktów archeologicznych, głównie średniowiecznych i nowożytnych.
- 7 lutego Krzemieńczucki Rejonowy Wydział Policji Narodowej w obwodzie połtawskim przekazał do Narodowego Muzeum Historii Ukrainy dowody rzeczowe odzyskane z rąk poszukiwacza skarbów. W szczególności przejęto broń, biżuterię i naczynia związane z okresem scytyjskim (IV-III w. n.e.), kulturą czerniachiwską (III-V w.), kulturą pieńkiwską (V-VII w.), kulturą sałtowską (VIII-X w.) i starożytną Rusią (XI-XIII w.). Obecnie przekazane artefakty są badane w celu przygotowania ekspertyz.
Publikacje
- W wydawnictwie Brepols ukazał się zbiór artykułów The Making of the Eastern Vikings Rus’ and Varangians in the Middle Ages (pod redakcją S. Jakobsson, Th. J. Hraundal, D. Segal) poświęcony najnowszym badaniom wschodnich wikingów oraz Warangów. Teksty – wśród nich autorstwa kolegów z Ukrainy – zawierają szczegółową analizę średniowiecznych źródeł pochodzących z różnych obszarów kulturowych.
- Na początku lutego ukazała się książka archeologa z Czernihowa Jurija Sytego Mapy archeologiczne Narodowego Rezerwatu Historycznego i Kulturowego Stolica Hetmańska (Археологічне карти Націоналнього історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця») poświęcona badaniom w nowożytnym Baturinie.
- W wydaniu specjalnym czasopisma Skarbiec Kultury Ukraińskiej (nr 22) ukazał się Katalog znalezisk z cmentarzyska w Szestowicach w zbiorach Czernihowskiego Muzeum Historycznego imienia W.W. Tarnowskiego. Wykopaliska P.I. Smoliczewa (latach 1925-1927) (Каталог знахідок із Шестовицького могильника у зібранні Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського. Розкопки П.І. Смолічева (1925–1927 роки)). Poprzednie numery tego muzealnego czasopisma znajdą Państwo pod tym linkiem (link).
- Na końcu lutego ukazała się książka dyrektora Narodowego Muzeum Ukrainy dr. hab. Fedira Androszczuka Muzeum i projekt narodowy (Музей і національний проєкт). Publikacja składa się z dwóch części: pierwsza opowiada o historii Narodowego Muzeum Historii Ukrainy, druga zaś dotyczy podróży szwedzkiego archeologa i historyka T. Arne po ukraińskich muzeach w latach 1912, 1913, 1926 i 1928. Książka prezentuje niepublikowane wcześniej materiały z archiwów Państwowego Muzeum Historycznego Szwecji.
- Instytut Archeologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy zaprasza do złożenia publikacji w czasopiśmie Archeologia i Wczesna Historia Ukrainy (Археологія і давня історія України). Czasopismo ukazuje się cztery razy rocznie. Artykuły publikowane są w językach ukraińskim lub angielskim.
- Na stronie Stowarzyszenia Archeologów Ukrainy mogą znaleźć Państwo obszerne repozytorium publikacji dotyczących archeologii Europy Wschodniej, w tym: archiwum czasopisma Archeologia Ukrainy, archiwum krótkich sprawozdań terenowych Badania archeologiczne w Ukrainie, archiwalne numery „Archeologii i Wczesnej Historii Ukrainy” i „In Sclavenia Terra”, a także archiwum wielu innych czasopism (w tym dawnych) oraz prac zbiorowych i monografii.