Na Kujawach archeolodzy zbadali jezioro, na którym Celtowie odprawiali rytuały. „Odkrycie jest rewolucyjne”

Miecz, sierpy, pochwy i pasy mieczowe – takie przedmioty złożyli w ofierze w III wieku p.n.e. Celtowie na dnie jeziora na Kujawach. Jest to pierwsze rytualne jeziorne stanowisko tego ludu z ziem polskich.

Celtowie zamieszkiwali tereny obecnej Polski od ok. 400 do ok. 120 r. p.n.e. Początkowo zasiedlali jednak tylko południe naszego kraju. Około dekadę temu udowodniono, że Celtowie żyli również na Kujawach, ale dopiero od I wieku p.n.e.

– To pierwsze rytualne stanowisko jeziorne Celtów na ziemiach dzisiejszej Polski. Odkrycie jest rewolucyjne również dlatego, że nikt nie spodziewał się Celtów tak daleko na północy już w III wieku p.n.e., bo tak datowane są znaleziska – mówi dziekan Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i kierownik Pracowni Archeologii Podwodnej, prof. Bartosz Kontny cytowany na stronie swojej uczelni.

“Rewolucyjne odkrycie” na Kujawach. Celtyckie przedmioty na dnie jeziora
Rewolucyjne odkrycie archeologów na Kujawach
– Znaleźli to pod wodą. To pierwsze takie odkrycie w Polsce
– Czy na Kujawach odkryto pierwsze rytualne stanowisko Celtów?
Wyjątkowe znalezisko archeologów pod wodą na Kujawach. “Odkrycie jest rewolucyjne”
– Archeolodzy z UW odkryli rytualne stanowisko Celtów na Kujawach
– Polscy archeolodzy dokonali “rewolucyjnego” odkrycia. Artefakty pochodzą z III wieku przed naszą erą
– Archeolodzy z UW odkryli rytualne stanowisko Celtów na Kujawach