Uniwersytet Warszawski (w postaci Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej oraz Wydziału Archeologii) został wraz z kolegami gruzińskimi z Agencji Ochrony Dziedzictwa Kulturowego republiki Adżaria organizatorem 26. Kongresu Limesowego, który się odbędzie w 2024 r. w Batumi (Gruzja).
Kongres Limesowy (Congress of Roman Frontier Studies, Limes Congress) to największa i najbardziej prestiżowa konferencja naukowa poświęcona badaniom nad granicami Imperium Rzymskiego. Jego historia sięga roku 1949, a od tamtej pory to wydarzenie nieprzerwanie rośnie w siłę. Spotkania odbywają się co trzy lata i gromadzą od ok. 400 specjalistów z całego świata.
Prezentacja propozycji Batumi 2024 podczas sesji końcowej Kongresu Limesowego Nijmegen 2022 (Fot. L. Aslanishvili)
Z założenia gospodarzem Kongresu może być tylko kraj, na którego terytorium przebiegał odcinek granicy Cesarstwa Rzymskiego. Z tego powodu Uniwersytet Warszawski, choć od wielu lat zaangażowany w badania nad limesem, nie mógł zaproponować organizacji tej konferencji w Polsce. Wieloletnia współpraca z partnerami gruzińskimi otworzyła jednak możliwość wspólnego wypromowania Batumi jako gospodarza kongresu limesowego w 2024 roku.
O przyznaniu Polsce i Gruzji organizacji kolejnej edycji konferencji zdecydowali delegaci poprzedniego spotkania, które zakończyło się niedawno w Nijmegen w Holandii. Nastąpiło to po oficjalnej prezentacji, której część można obejrzeć tutaj.Z organizatorami Kongresu Limesowego Nijmegen 2022 (Fot. S. van Efferen)
Kierownikiem przedsięwzięcia jest dr hab. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, a w zespole organizatorów są poza tym dr Piotr Jaworski i dr Martin Lemke z Wydziału Archeologii UW, dr Piotr Zakrzewski (CAŚ UW), oraz doktoranci Natalia Lockley, Maciek Czapski i Karolina Trusz.