ERC Consolidator Grant dla prof. Małgorzaty Kot

– Jesteśmy jedynym żyjącym gatunkiem człowieka na Ziemi. Ale nie zawsze tak było. Jeszcze pięćdziesiąt czy sześćdziesiąt tysięcy lat temu Ziemię zamieszkiwało kilka różnych populacji hominidów – mówi prof. Małgorzata Kot z Wydziału Archeologii UW, laureatka ERC Consolidator Grant.

W ramach grantu przyznanego przez Komisję Europejską badaczka będzie realizować projekt INASIA: Czy to ludzie współcześni? Inicjalny górny paleolit w zachodniej części Azji Centralnej.

3 grudnia Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council, ERC) ogłosiła wyniki konkursu na granty Consolidator, którego laureatką została prof. Małgorzata Kot z Wydziału Archeologii UW. Jest to jedyny grant Consolidator przyznany w tym roku polskiej instytucji.

Przedmiotem badań będą relacje hominidów, które jeszcze pięćdziesiąt czy sześćdziesiąt tysięcy lat temu zamieszkiwały Ziemię, z człowiekiem współczesnym.

Badania będą prowadzone w Azji Centralnej, na terenie zachodniego Tienszanu i Pamiro-Ałaju. To teren górzysty. Choć szczyty osiągają tam cztery tysiące metrów, jest to jedyna dostępna droga migracji człowieka współczesnego z Afryki do Azji Północno-Wschodniej.

Naukowcy odnaleźli tam niespotykane wcześniej na terenie Azji stanowiska mogące wskazywać na obecność człowieka współczesnego nawet 70 tysięcy lat temu. To byłby przełom w nauce, ponieważ uważa się, że człowiek współczesny nie zasiedlał tych obszarów tak wcześnie.

– Znaleźliśmy w Azji Centralnej stanowiska archeologiczne datowane na 70 tysięcy lat, na których widzimy ślady pewnej innowacji technologicznej w sposobie produkcji narzędzi kamiennych, którą tradycyjnie wiążemy z człowiekiem współczesnym – mówi prof. Małgorzata Kot.

Naukowcy chcą zbadać, czy twórcami tej innowacji byli ludzie współcześni, którzy dotarli do Azji Centralnej już 70 tysięcy lat temu, czy może Neandertalczycy lub Denisowianie, którzy wówczas zamieszkiwali ten region. A jeśli Neandertalczycy lub Denisowianie, to wskazywałoby, że to od nich innowacje tę przejął później człowiek współczesny.

Czytaj dalej:
ERC Consolidator Grant dla prof. Małgorzaty Kot 
– Prof. Małgorzata Kot laureatką Consolidator Grant
– Prof. Małgorzata Kot z Uniwersytetu Warszawskiego laureatką ERC Consolidator Grant 2024
– Dr hab. Małgorzata Kot z prestiżowym ERC Consolidator Grant; pokieruje badaniami w jaskiniach w Azji