“Dagome iudex” – wielka zagadka polskiej mediewistyki

“Dagome iudex” to łaciński dokument z końca X wieku, wedle którego Dagome iudex, czyli sędzia Dagome, wraz z żoną Odą oraz synami, Mieszkiem i Lambertem, oddaje swoje państwo, “Civitas Schinesghe”, pod opiekę Stolicy Apostolskiej.

Ten tekst to wielka zagadka polskiej mediewistyki, bowiem poza opisanymi tam granicami państwa piastowskiego i nazwami, które nie wszystkie udało się zidentyfikować, wymieniony jest tam ów zagadkowy Dagome. Zwykło się przyjmować, że pod tym dziwnym imieniem kryje się książę Mieszko I. Istnieje kilka teorii wyjaśniających etymologię tego imienia, ale konsensusu wśród historyków brak. Może więc rozwiązania zagadki trzeba szukać gdzie indziej? Swoja hipotezę przedstawił w audycji “Eureka” prof. Adam Łukaszewicz, archeolog, papirolog i filolog klasyczny z Wydziału Archeologii UW.

“Dagome iudex” – wielka zagadka polskiej mediewistyki