Celtowie stworzyli jedną z pierwszych wyrafinowanych kultur europejskich

Celtowie stworzyli jedną z pierwszych wyrafinowanych kultur europejskich. Ich prasiedzib należy upatrywać na terenie południowych Niemiec, ale w okresie największego rozkwitu (połowa I tys. p.n.e.) Celtowie zdominowali rozległe obszary zachodniej i środkowej Europy.

Na polskim rynku ukazała się właśnie książka im poświęcona autorstwa wybitnego brytyjskiego badacza prof. Barry’ego Cunliffe’a Starożytni Celtowie. Prof. Cunliffe pisze także i o “polskich” Celtach, choć nie mógł wiedzieć, że nasi archeolodzy dokonają w tej dziedzinie sensacyjnego odkrycia. Otóż kilka tygodni temu, na terenie… Kujaw, z dna jeziora został wydobyty depozyt celtyckiej broni.

To znalezisko może diametralnie zmienić pogląd na temat zasięgu wpływów kultury celtyckiej w Polsce, ograniczanej dotychczas jedynie do południa naszego kraju. Swoimi wstępnymi hipotezami na ten temat dzieli się odkrywca – prof. Bartosz Kontny z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Posłuchaj podcastu:
Celtowie stworzyli jedną z pierwszych wyrafinowanych kultur europejskich