Obrona pracy dyplomowej
Obrona pracy dyplomowej jest ostatnim elementem niezbędnym do zakończenia studiów na kierunku archeologia. Ma ona formę egzaminu ustnego i przeprowadzana jest przez powołaną przez KJD komisję egzaminacyjną. Przed obroną przygotowana praca dyplomowa wgrywana jest do systemu APD, w którym jest oceniana przez promotora i recenzenta.
Komisja egzaminacyjna
Egzamin dyplomowy przeprowadza komisja powołana na wniosek promotora przez Kierownika Jednostki Dydaktycznej (KJD), w skład której wchodzą co najmniej trzy osoby:
-
- Kierownik Jednostki Dydaktycznej (KJD) lub inny wyznaczony przez niego nauczyciel akademicki,
- kierujący pracą dyplomową oraz
- recenzent.
W przypadku przygotowania pracy dyplomowej pod kierunkiem nauczyciela akademickiego nieprowadzącego seminarium dyplomowego, w skład komisji może zostać dodatkowo powołany prowadzący seminarium. (ROL i ROM §10 ust. 1)
Recenzentem pracy dyplomowej może zostać osoba spełniająca wymogi stawiane prowadzącemu pracę zgodnie z §1. (ROL i ROM §10 ust. 2)
W przypadku przygotowania pracy dyplomowej pod kierunkiem osoby spoza Uniwersytetu zostaje ona powołana do komisji jako członek (ROL i ROM §10 ust. 3). Nie mniej niż dwóch członków komisji musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora (ROL i ROM §10 ust. 4).
Komisji przewodniczy Kierownik Jednostki Dydaktycznej (KJD) lub uprzednio wyznaczona przez niego osoba. Przewodniczącym komisji nie może być promotor kierujący pracą dyplomową studenta ani kierujący seminarium, w ramach którego powstawała praca (ROL i ROM §10 ust. 5). Na pisemny wniosek studenta lub kierującego pracą dyplomową złożony nie później niż tydzień przed terminem egzaminu, Kierownik Jednostki Dydaktycznej (KJD) może powołać dodatkowych członków komisji egzaminacyjnej, w tym szczególnie przedstawicieli otoczenia społeczno-gospodarczego związanego z tematem pracy (ROL i ROM §11).
Przygotowanie do obrony
Po powołaniu komisji egzaminacyjnej pracownicy sekcji studenckiej dziekanatu rozpoczynają proces zamykania toku studiów w systemie USOS (rozliczają tok studiów, uruchamiają obiegówkę elektroniczną, sprawdzają stan rozliczeń finansowych).
Jeśli nie ma przeciwskazań, dane dotyczące pracy i powołanych członków komisji zostają wprowadzone w USOS, a stamtąd są importowane do Archiwum Prac Dyplomowych (APD). Student dostaje automatyczne powiadomienie z APD o konieczności uzupełnienia danych. Instrukcja dla studentów dotycząca obsługi systemu APD znajduje się na stronie Archiwum (link bezpośredni). Do systemu APD student loguje się w ten sam sposób jak do USOSweb.
Ocena pracy dyplomowej
Ocena pracy dyplomowej odbywa się za pomocą Archiwum Prac Dyplomowych Uniwersytetu Warszawskiego (APD). (ROL i ROM §7 ust. 1)
Wszystkie prace dyplomowe są obligatoryjnie kierowane do sprawdzenia programem antyplagiatowym w ramach Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (JSA). (ROL i ROM §7 ust. 2)
Każda praca jest oceniana niezależnie przez promotora i recenzenta – członków komisji egzaminacyjnej powołanej wg przepisów §10 (ROL i ROM §7 ust. 3).
Prace dyplomowe są poddane ocenie (recenzji) pod względem wymagań merytorycznych i formalnych, ze szczególnym uwzględnieniem osiągnięcia efektów kształcenia przewidzianych programem studiów (ROL i ROM §7 ust. 4).
Recenzja opracowana za pomocą formularza zapewnianego przez APD obejmuje ocenę według następujących kryteriów:
-
- Czy treść pracy odpowiada tematowi określonemu w tytule?
- Ocena układu pracy, podziału treści, kolejności rozdziałów, kompletności tez itp.
- Merytoryczna ocena
- Czy i w jakim zakresie praca stanowi nowe ujęcie?
- Charakterystyka doboru i wykorzystania źródeł
- Ocena formalnej strony pracy (poprawność języka, opanowanie techniki pisania pracy, spis rzeczy, odsyłacze)
- Sposób wykorzystania pracy (publikacja, udostępnienie instytucjom, materiał źródłowy)
- Inne uwagi
- Pracę oceniam jako…
- Ocena pracy
Recenzje pracy dyplomowej muszą być zatwierdzone w Archiwum Prac Dyplomowych co najmniej na pełne trzy dni robocze (ROL i ROM §8 ust. 1)
przed dniem, na który wyznaczono termin egzaminu dyplomowego.
Jeśli recenzent po zapoznaniu się z pracą dyplomową widzi konieczność wprowadzenia istotnych zmian w jej treści, może wezwać studenta do poprawy pracy w terminie określonym w porozumieniu z kierującym tą pracą, formułując na piśmie zagadnienia do poprawienia. Jeżeli poprawiona praca nie zostanie przedstawiona w wyznaczonym terminie, Recenzent ocenia pracę na ocenę niedostateczną. (ROL i ROM §8 ust. 3) Po przedstawieniu przez studenta poprawionej pracy dyplomowej w terminie zgodnym z wezwaniem, recenzent sporządza ocenę pracy. Jeśli recenzja jest pozytywna promotor, w porozumieniu z członkami komisji egzaminacyjnej powołanej zgodnie z § 10 ust. 1 i studentem ustala nowy termin egzaminu, z zachowaniem zapisów ust. 1 (ROL i ROM §8 ust. 5).
Jeśli recenzent po zapoznaniu się z pracą ocenia ją negatywnie, Kierownik Jednostki Dydaktycznej (KJD) powołuje drugiego recenzenta. Jeśli recenzja drugiego recenzenta jest pozytywna, promotor, w porozumieniu z Kierownikiem Jednostki Dydaktycznej (KJD), recenzentem i studentem ustala nowy termin egzaminu, z zachowaniem zapisów ust. 1. W przypadku przedstawienia drugiej negatywnej recenzji oceniana praca nie może być podstawą ubiegania się o stopień odpowiednio licencjata lub magistra (ROL i ROM §8 ust. 2).
Wezwanie do poprawy lub ocena negatywna przez recenzenta oznacza anulowanie pierwotnego terminu obrony (ROL i ROM §8 ust. 4).
Obrona pracy dyplomowej/egzamin dyplomowy
Egzamin dyplomowy ma formę ustną i jest protokołowany. Ocenę z egzaminu ustala komisja podczas niejawnych obrad. Wynik egzaminu dyplomowego ogłaszany jest studentowi przez komisję niezwłocznie. (ROL i ROM §12 ust. 2)
Na wniosek promotora złozony wraz z wniooskiem o powołanie komisji egzaminacyjnej Kierownik Jednostki Dydaktycznej (KJD) może wydać zgodę na przeprowadzenie obrony zdalną przy pomocy narzędzi umożliwiających wideokonferencję. Osoby uczestniczące są odpowiedzialne za zapewnienie ze swojej strony warunków technicznych przeprowadzenia połączenia. Student w takim przypadku składa pisemną zgodę na przerwanie i/lub odroczenie egzaminu w przypadku wystąpienia trudności natury technicznej.
Na uzasadniony pisemny wniosek studenta lub jednego z członków komisji złożony nie później niż tydzień przed terminem egzaminu, Kierownik Jednostki Dydaktycznej (KJD) może wydać zgodę na przeprowadzenie obrony przy zdalnym udziale jednego z członków komisji przy pomocy narzędzi umożliwiających wideokonferencję. Osoba uczestnicząca zdalnie jest odpowiedzialna za zapewnienie ze swojej strony warunków technicznych przeprowadzenia połączenia. (ROL i ROM §12 ust. 7)
Na pisemny wniosek studenta lub kierującego pracą dyplomową złożony nie później niż tydzień przed terminem egzaminu, Kierownik Jednostki Dydaktycznej (KJD) może przeprowadzić otwarty egzamin dyplomowy. W części jawnej otwartego egzaminu dyplomowego mogą wziąć udział, na prawach obserwatora, wszyscy zainteresowani. Podczas części jawnej dopuszcza się zadawanie pytań przez obserwatorów, nie wpływają one jednak na ocenę egzaminu. (ROL i ROM §12 ust. 8).
Egzamin składa się z minimum trzech a maksimum pięciu pytań sprawdzających wiedzę studenta w zakresie przedstawionej przez niego pracy oraz umiejętności i kompetencji nabytych w ciągu studiów i zadawanych przez członków Komisji Egzaminacyjnej (ROL i ROM §12 ust. 3).
Promotor zadaje pytania z listy zagadnień ogólnych dla danego seminarium dyplomowego. Lista zagadnień do egzaminu powinna być ogłoszona przez prowadzącego seminarium nie później niż na początku drugiego semestru (ROL i ROM §12 ust. 4).
Recenzent zadaje pytanie/pytania dotyczące tematyki pracy dyplomowej. W przypadku powołania dodatkowych członków komisji zgodnie z §10 ust. 2 lub §11 mają oni również prawo zadania pytania z zakresu pracy dyplomowej (ROL i ROM §12 ust. 5)
W przypadku egzaminu licencjackiego dodatkowo zostaje zadane pytanie dotyczące zagadnień z metodyki archeologii. Zadaje je przewodniczący komisji egzaminacyjnej. Student losuje dwa pytania z listy opublikowanej w uchwale Rady Dydaktycznej (lista), po czym wybiera jedno z nich do odpowiedzi. Dodatkowe pytanie nie może zwiększyć liczby zadawanych pytań ponad regulaminowe pięć.
Każde pytanie jest odrębnie oceniane, ocena ostateczna z obrony jest ustalana podczas części zamkniętej egzaminu i jest średnią ocen cząstkowych. (ROL i ROM §12 ust. 6).