Archeolodzy wracają do kociewskiej wsi Ciepłe w powiecie tczewskim. To miejsce rozpalające wyobraźnię miłośników historii już od pierwszego dużego odkrycia w 1900 roku.
Jak wyjaśnia dr Sławomir Wadyl, z Uniwersytetu Warszawskiego, odkryto wówczas grób tzw. wikinga, czyli uzbrojonego mężczyzny, pochowanego ze swoimi bogactwami.
– Jest tam największe nagromadzenie mieczy wczesnośredniowiecznych na metr kwadratowy w Polsce. To jednak nie tylko cmentarzysko, ale cały kompleks stanowisk wczesnośredniowiecznych, których początek umieszczamy mniej więcej w ostatniej ćwierci X w., czyli w czasach początków Państwa Polskiego. To miejsce jest wyjątkowe z wielu powodów. Mamy tam kumulację trzech grodzisk, czyli reliktów grodów z tego samego czasu w odległości około 1,2 km od siebie. Jest to coś wyjątkowego, pokazuje to rangę tego miejsca – tłumaczył.
Prace w Ciepłem będą obywały się jeszcze przez dwa lata. Są one częścią projektu „Wczesnośredniowieczny kompleks osadniczy w Ciepłem. Piastowski klucz do Pomorza Wschodniego”.
Czytaj dalej:
– Rozpoczynają się prace archeologiczne we wsi Ciepłe. Wcześniej odkryto tam cmentarzysko