Konferencja AUTOUR DE MUSTI w Paryżu

W 2016 r. podpisano projekt partnerstwa kulturowego między Narodowym Instytutem Dziedzictwa a Uniwersytetem Warszawskim w celu przeprowadzenia multidyscyplinarnych badań archeologicznych na stanowisku Mustis i jego zapleczu w starożytności. Od 2021 r. finansowanie zapewnia Narodowe Centrum Nauki (Polska) pod tytułem: „(Czytaj) Afrykański palimpsest. Dynamika społeczności miejskich i wiejskich w numidyjskim i rzymskim Mustis (AFRIPAL)”.

Prace są obecnie współkierowane przez Jamela Hajji (Institut National du Patrimoine) i Tomasza Waliszewskiego (Uniwersytet Warszawski).

W obu wydarzeniach bierze udział Dziekan Wydziału Archeologii, prof. Bartosz Kontny.

 

 

Konferencja w Paryżu: Around Musti

W dniach 4-5 grudnia 2024 r. w Bibliothèque polonaise de Paris (6, Quai d’Orléans 75004 PARIS) i Institut national d’histoire de l’art (INHA) (2, rue Vivienne 75002 Paris) odbędzie się międzynarodowa konferencja, podczas której zaprezentowane zostaną najnowsze wyniki badań archeologicznych prowadzonych w Tunezji we współpracy między tunezyjskimi, francuskimi i polskimi badaczami. Pierwszy dzień konferencji poświęcony będzie w całości badaniom prowadzonym w ramach projektu AFRIPAL w Musti.

 

Wystawa w Paryżu: Musti through the ages

Od 5 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2025 r. w Bibliothèque polonaise de Paris (6, Quai d’Orléans 75004 Paris) odbędzie się z kolei wystawa poświęcona wynikom projektu AFRIPAL. Wystawa obejmuje obszerne omówienie wyników wykopalisk, badań geodezyjnych, badań nad chronologią i środowiskiem stanowiska. Setki łacińskich inskrypcji odkrytych i przebadanych przez zespół epigrafów odgrywają ważną rolę w rekonstrukcji historii miasta i jego wiejskiego zaplecza.

 

 

Więcej informacji na stronie www.musti.pl.

Załącznik: program konferencji