Od ponad 30 lat archeolodzy z Katedry Średniowiecza i Czasów Nowożytnych Uniwersytetu Warszawskiego prowadzą na terenie Pucka prace archeologiczne.
W 2021 roku w trakcie remontu posadzki w kościele parafialnym w Pucku „zajrzeli” również do znajdującej się w nim krypty z grobowcem znakomitego rodu Wejherów. Po trwających wiele miesięcy badaniach, analizach antropologicznych, archeobotanicznych, dendrochronologicznych i kostiumologicznych, naukowcy podzielili się pierwszymi wnioskami. Szerzej zamierzają udostępnić je w przygotowywanej monografii.
Co już wiadomo? Okazało się, że grobowiec jednego z najznaczniejszych rodów w Prusach Królewskich z XVI i XVII wieku był częściowo zniszczony i prawdopodobnie też wcześniej częściowo obrabowany. Jednak, jak udowadnia w swoim opracowaniu dr Karolina Blusiewicz, archeolog z Katedry Średniowiecza i Czasów Nowożytnych Wydziału Archeologii UW, która od 20 lat uczestniczy i współprowadzi badania zespołu osadniczego w Pucku, na przykładzie grobowca Wejherów udało się udokumentować szczegóły kultury funeralnej kręgów magnackich w czasach nowożytnych.
Czytaj więcej:
– Puck: ciała rodu Wejherów pochowane pod ołtarzem puckiej kaplicy
– Pod puckim ołtarzem Fary odkryto historię: Krypta Wejherów ujawnia swoje sekrety
– Odkrycia w krypcie Wejherów w Pucku
– O krypcie Wejherów w najnowszej publikacji UW