Archeolodzy odkrywają karty wczesnośredniowiecznych dziejów Ciepłego

Od 2 lipca do 11 sierpnia archeolodzy z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego prowadzili badania wykopaliskowe w Ciepłem, nieopodal Gniewu. Pracami objęto jedno z grodzisk oraz słynne cmentarzysko, odkryte w 1900 r. podczas budowy kolejki wąskotorowej.

Wczesnośredniowieczny zespół stanowisk w Ciepłem należy do najważniejszych ośrodków na Pomorzu Wschodnim. Dotychczas był znany głównie z niezwykłego odkrycia, jakiego dokonano przypadkowo w 1900 r. na cmentarzysku oraz z nadzwyczajnego skumulowania w niewielkiej odległości trzech grodzisk. Nowe badania cmentarzyska (2004–2014), podczas których natrafiono na wyjątkowe pochówki z przełomu X i XI w., potwierdziły duże znaczenie tego miejsca.

O projekcie:
cieple.edu.pl

Archeolodzy odkrywają karty wczesnośredniowiecznych dziejów Ciepłego
Odkrycia w Ciepłem
Kolejne odkrycia archeologów podczas badań w Ciepłem
Archeologiczne cudo w północnej Polsce. Kim był tajemniczy wojownik pochowany w środku pola?
– Nowe odkrycia na cmentarzysku i grodzisku w Ciepłem
– Odkrycie archeologów na Pomorzu. Mapę Polski z X w. trzeba będzie zmienić