Powrót archeologów z UW do Ptolemais

Po 13 latach przerwy wymuszonej wojną domową w Libii misja Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego powróciła do Ptolemais, ważnego i dużego miasta portowego starożytnej Cyrenajki na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Ptolemais to jedno z największych starożytnych miast greckich, założone przez rządzących Cyrenajką egipskich królów z dynastii Ptolemeuszów w III wieku p.n.e. i istniejące aż do podboju arabskiego w VII wieku n.e. W okresie późnego antyku zyskało rangę stolicy rzymskiej prowincji. Ptolemais jest jednocześnie miastem, którego nie objęła współczesna zabudowa. Umożliwia to archeologom badanie różnych aspektów funkcjonowania starożytnego miasta i życia jego mieszkańców z wykorzystaniem wielu metod naukowych.

Uniwersytetu Warszawskiego
turystyka.wp.pl
Archeologii Żywej
Polskiego Radia