Zespół archeologów z Polski i Armenii dokonał niezwykłego odkrycia. Starożytny budynek pokryty był nietypowym pyłem. Początkowo myślano, że to popiół, jednak szczegółowa analiza tego materiału przyniosła zaskakujące wyniki.
Jesienią 2022 roku polscy i ormiańscy archeolodzy pracujący na stanowisku archeologicznym w miejscowości Metsamor w zachodniej Armenii dokonali niezwykłego odkrycia. Odnalezione ruiny 3000-letniego budynku niosły jednak ze sobą tajemnice. Po pierwsze naukowcy nie wiedzieli, jaką funkcję pełniła budowla, ale jeszcze bardziej zastanawiający był nietypowy pył, który był dosłownie wszędzie.
– Na pierwszy rzut oka wyglądało to jak popiół – powiedział Live Science Krzysztof Jakubiak, profesor archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, który prowadził wykopaliska. – Wiedzieliśmy, że to coś organicznego i zebraliśmy materiał o wartości około czterech do pięciu worków.
Czytaj więcej na WELL.PL lub NATIONAL GEOGRAPHIC lub NAUKA W POLSCE
Posłuchaj wywiadu z prof. Krzysztofem Jakubiakiem w Jedynce Polskiego Radia: Drogocenne ozdoby odkryte przez polskich badaczy w Armenii